۸ ماه کشور بدون یک ریال استقراض اداره شدبه گزارش بازار، سید مسعود میرکاظمی صبح امروز جمعه با آیت الله جوادی آملی دیدار کرد.

آیت‌الله جوادی آملی در این دیدار با بیان اینکه از تلاش‌های دولت برای حل مشکلات مردم حمایت می‌کند، گفت: تورم و گرانی یکی از مشکلاتی است که دولت باید برای آن برنامه علمی منطقی باشد.

ایشان با اشاره به کشور‌های خدادادی و وجود مردمی نجیب، افزودند: با وجود ظرفیت‌ها و امکانات کشور سزاوار مردم برای داشتن معیشت خود در مضیقه باشند.

آیت‌الله جوادی آملی بر به‌کارگیری انسان‌ها و متخصصان در مواردی که به‌طور دقیق و دقیق بیان می‌کند: وجود مفاسد اقتصادی به اعتماد مردم و نظام آسیب وارد می‌کند.

او در پایان با بیام به بهبود شرایط حل مشکلات مردم توسط دولت امیدوار است، گفت: دولت در حل مشکلات مردم مصمم و قوی باشد.

سید مسعود میرکاظمی هم در این دیدار از برنامه دولت برای رسیدن به تورم خبر داد و گفت: سه عامل بدهی‌های تلنبار شده گذشته، رشد قیمت‌های جهانی و برخی تصمیمات اقتصادی که بر اساس تکلیف قانونی از علل رشد تورم انجام می‌شود.

وی افزود: دولت سیزدهم زمانی روی کار آمده که نه خزانه اما خزانی مقروض و منفی را تحویل گرفت.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: 60 هزار میلیارد تومان در خزانه بدون تخصیص مانده، 535 هزار میلیارد تومان بود که برای خرید ایجاد شد و 54 هزار میلیارد تومان هم تنها در چهار ماه پایانی دولت قبل از بانک مرکزی است.

سازمان برنامه‌ها با اشاره به رشد هشت برابری نقدینگی در هشت سال گذشته، گفت: یکی از ریشه‌های تورم چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی در حالی است که این موضوع خط قرمز ما و دولت سیزدهم کشور را هشت ماه بدون ریال دریافت کرده‌اند. مرکزی اداره کرد.

میرکاظمی اضافه کرد: بر اساس قانون دولت مکلف به عادلانه کردن یارانه کالاهای اساسی بود، چون در عمل چیزی در قانون به نام ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود نداشت.

وی با اشاره به ادامه حمایت‌های ریالی یا کالایی از مردم برای جبران هزینه‌ها، گفت: که سال‌ها با تورم حدود صفر ضربه بودند با افزایش شدید قیمت‌های جهانی با تورم تا ۲۰ دست و پنجه نرم‌کننده، چون قیمت مواد غذایی و انرژی رشد چند درصدی داشتند. برابری داشته است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در زمان تحویل دولت ذخایر کالاهای اساسی از حد مجاز بسیار پایین‌تر آمده ولی در حال حاضر وضعیت ذخایر راهبردی کشور مناسب است.

وی با بیان اینکه سال گذشته با تمام محدودیت های مالی و بدهی های گذشته بودجه عمرانی به 100 هزار میلیارد تومان رسیده است، تاکید کرد: برنامه دولت برای تقویت تولید و افزایش سرعت آن است که در سه ماه ابتدایی سال تراز تجاری کشور و رشد خوبی داشته باشد. .

برنامه سازمان با بیان اینکه دولت برای کنترل تورم برنامه ریزی کرده است، گفت: انضباط بودجه، کاهش هزینه های غیرضروری و کنترل برداشتن بانک ها با جدیت دنبال خواهد شد.

میرکاظمی ادامه: شاهد مرگ روزانه تا ۷۰۰ نفر از مردم در اثر امروز نیستیم، حتی منابع برای تزریق دوز چهارم واکسن نیز می‌شود.

وی در پایان بهبود وضعیت اقتصاد و کنترل تورم خبر داد و افزود: با کنترل تورم، راه افتادن طرح‌های عمرانی، فعال شدن بخش خصوصی در تولید با اهرم منابع دولتی، بهبود بهتر اقتصادی را نشان می‌دهد که سال گذشته هم رشد اقتصادی داشته باشد. میانگین در حد صفر هشت‌ساله به بیش از ۴ درصد رسید.