۵ مزیت اصلی «اختیار آتی» برای سرمایه گذارانبه گزارش بازار، رامین ابوالفضلی با اشاره به راه‌اندازی اختیار آتی گفت: اختیار آتی یکی از پیشرفته‌ترین ابزارهای مشتقه در ایران می‌شود که روی زعفران در بورس کالا راه‌اندازی شود. هر یک از این ابزارها بیشتر در دنیا شناخته می شوند، اما بورس مانند گذشته در توسعه بازار مالی قدم برمی دارد و چنین ابزاری را راه اندازی می کند.

وی افزود: برای انتخاب آتی مزایایی که برای آپشن با دارایی پایه به عنوان مثال زعفران یا سکه وجود برای این دارایی پایه (قرارداد آتی) هم می‌توان متصور بود از جمله پوشش ریسک، اخذ موقعیت سرمایه گذاری مختلف، اهرمی کردن پرتفوی و همچنین تنوع سازی پرتفوی. با مبالغ کم از این ابزار مشتقه است.

مدیر سرمایه گذاری صندوق طلای لوتوس مشخص کرد: این ابزارها با توجه به اهرمی بودن و تخصصی بودن، بازیگران خاص خودش را دارد. در دسته بندی کلی سفته بازان، آربیتراژگران و پوشش دهندگان از بازیگران اصلی این بازارها هستند.

ابوالفضلی در پاسخ به این پرسش که ورود زعفران به بازار اختیار دارد چه مزیت‌هایی دارد؟ گفت: در مورد زعفران، تولیدکنندگان، کشاورزان، مصرف‌کنندگان و حتی سرمایه‌گذاری‌ها از این ابزارها به نوعی مقاصدی بسته می‌شوند که می‌توانند بهره‌مند شوند، زیرا چرا که گفته می‌شود این ابزارها به خاطر ویژگی‌ها و جذابیت‌هایی هستند که از جمله نقدشنودگی‌های بالا نسبت به آن دارند. حجم حجم دارایی پایه، مبالغ کم سرمایه گذاری (استفاده از اهرم)، پوشش و… در دنیا طرفداران زیادی دارند که به مرور طرفداران این ابزارها در بازار سرمایه ما نیز بیشتر می شود.

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق طلای لوتوس تاکید کرد: عدم راه‌اندازی ابزارهایی برای دارایی‌های پایه‌ای از جمله زعفران و صندوق‌هایی که سال‌هاست فیوچرز آن‌ها در بورس وجود دارد و بازیگران خاص خودش را دارد، بیش از پیش احساس می‌کند.

وی: با توجه به استقبالی که فعالان از ابزارهای آپشن و فیوچرز زعفران و صندوق طلا در سال های گذشته، راه اندازی چنین ابزارهایی در سطح بازار به طور قابل توجهی کمک می کند و به نظر می رسد استقبال خوبی از آن صورت می گیرد.

ابوالفضلی با بیان اینکه درآمدهای طلا و زعفران در حال حاضر بیش از 5000 میلیارد تومان است و روزانه بیش از یکصد میلیون تومان درآمد دارد، عنوان کرد: با توجه به حجم ابزارها و استقبالی که از این درآمدها و همچنین استفاده از آنها می شود. فیوچرز صندوق طلای لوتوس و فیوچرز زعفران صورت گرفته است، راه‌اندازی ابزارهای بدن مانند آتی کاملا محسوس است.

وی در پایان تاکید کرد: باید گفت با توجه به این ابزار کاملاً تخصصی و پیشرفته است که نیاز به فرهنگ سازی و آموزش نهادینه و مسیر را برای راه اندازی ابزارهای جدیدتر هموار کند، این در حالی است که زیرساخت های لازم از جمله را فراهم می کند. وجود نرم افزارهای پیشرفته پیشرفت کارگزاری ها در رونق بخشی این ابزارها حیاتی و لازم است.