۴ اقدام مهم برای موفقیت در طرح اصلاح یارانه‌هابه گزارش نقل از ایبنا، مهرداد لاهوتی، نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی درباره مضرات ارز 4200 تومانی گفت: تقاضای بازاری با تخصیص ارز 4200 تومانی وجود ندارد، پایه آن هم بنا به نیازی که نهاده شده است که در همان مقطع هم کمی فاصله دارد. با آرزوی آزاد داشت و در صورتی که این نیاز وجود نداشت، شاید هرگز اقتصاد کشور به این سمت حرکت نمی‌‌

نماینده سابق مجلس در ادامه تاکید کرد: بدون شک اقلام دو نرخی با شکست مواجه خواهد شد و از همین سیاست جدید هم مراقبت به عمل نیاید، فسادزا خواهد بود. دولت قبل هم به مانند دولت سیزدهم دنبال حذف ارز 4200 بود، منتها روش دیگری را در پی گرفت که آن هم این مورد را برای اقلام کالا اجرا کرد، دولت سیزدهم هم بهتر بود این روند را ادامه داد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص بیان داشت: کاری که دولت در مورد نان انجام داد، مثبت و درست است، اما این امکان وجود داشت، ابتکاراتی به خرج می دهد که مشکل کمتری برای مردم به وجود آید. در مجموع امروز که دولت وارد این داستان شده است باید مورد حمایت قرار گیرد تا راه اندازی شود بدون کمترین مشکل به سرمنزل مقصود برسد.

وی درباره راه های جبرانی دولت برای چنین توضیح داد: یارانه نقدی کار درستی نبود مردم باید آن را به کالای برگ به مردم عرضه کنند و نیاز است تا مراقب این موضوع باشند زیرا جامعه نقدی وارد می شود، به نوعی تبدیل به تورم می شود. خواهد شد که در آن صورت مشکلی تولید خواهد کرد که حل آن بسیار سخت خواهد بود.

لاهوتی در این خصوص مشخص کرد: چند توصیه در این خصوص به دولت دارم. اول همان بحث کالا برگ است که اشاره شد. نکته بعدی در مورد دارو است، این موضوع نیاز به احتیاط دارد زیرا روش جایگزینی بیمه بسیار با مشکل مواجه می شود و به راحتی میسر نمی شود. نکته سوم هم این است که اکنون تمام نگاه ها متوجه مصرف کننده است، حواس باید به تولیدکننده هم باشد، در حالی که قیمت افزایش مصرف در مصرف به وجود می آید و در آن زمان باید تکلیف تولید کننده مشخص شود زیرا زمانی که جنس خود را افزایش می دهد. را به مقدار لازم برای فروش چه کاری انجام دهد؟ البته وزیر جهادکشاورزی گفته است که تمام این اجناس را دولت مورد خرید قرار می دهد، اما این کار امکان پذیر نیست و سخت است. نکته چهارم هم سرمایه در گردش است، باید حداقل 5 برابر دوره‌های گذشته این موضوع را برای تامین کنندگان مورد پیش بینی قرار دهد.