۳۸ درصد از ساختمان گلستان از کشاورزی استبه گزارش خبرنگار بازار، محمد برزعلی شنبه در نشست خبری با رسانه های استان کرد: استان در تولید دانه های روغنی، گوشت مرغ، توتون و خاویار رتبه اول را دارد.

وی اضافه کرد: ۴۳ درصد از دانه های روغنی کشور از طریق گلستان تامین می شود.

او ادامه داد: گلستان در تولید گوشت مرغ۱۲درصد، توتون ۵۴درصد و خاوریار۵۶ درصد کشور را تامین می کند.

برزعلی با بیان این مطلب که استان در حوزه تولید گندم، خرمالو و پنبه رتبه دوم را دارد، افزود: این منطقه در بخش تولید شلتوک، پیله تر ابریشم، میگو، جو، زیتون و ماهیان خاویاری رتبه سوم تا پنجم را دارد.

به گفته سازمان جهاد کشاورزی گلستان، ۲۱۴ هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی داریم که چیزی حدود ۳۸ درصد منطقه خالص استان را در بر می گیرد.

وی میزان تولیدات محصولات کشاورزی گلستان را در سال ۹۸ تا ۹۹ حدود پنج میلیون تن اعلام کرد و افزود: این حجم از تولیدات پنج درصد از نیاز کشور را شامل می شود.

او از فعالیت 97 واحد مرغداری در استان خبرداد و گفت: بیش از چهار میلیون واحد دامی در گلستان فعال هستند.

برزعلی ارتقای کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی را از سازمان برشمرد و گفت: افزایش سهم کشاورزان از حاشیه بازار و افزایش سرمایه گذاری در این حوزه از سایر برنامه های جهاد کشاورزی گلستان به شماره می رود.

وی در خاتمه به افزایش سطح زیر کشت پنبه و افزایش زنجیره تولید در این تاکید کرد و افزود: توسعه صنایع تبدیلی از برنامه هایی است که به صورت جدی آن را دنبال می کنند.