۳۰ همت یارانه آرد و گندم دلیل کافی برای قاچاقچیانبه بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محمد جواد عسگری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان این که در برنامه های کمیسیون کشاورزی در قالب احصا ارائه مشکلات بخش کشاورزی و ارائه راهکار برای خروج از این مشکلات مطرح شده، گفت: طرح دیگری. در قالب طرح امنیت غذایی متشکل از ۱۵ ماده در بحث مطرح شد که در آن تمام‌ها و نقاط ضعف کشاورزی مد نظر قرار گرفته و راهکارهای لازم برای حل مشکلات این طرح وجود دارد.

عسگری افزود: این طرح در صحن علنی مجلس تصویب و به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است. به هر حال این مشکلات مشخص شده و قرار است به زودی عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح، سنددار کردن اراضی کشاورزی، ثبت محصولات و غیره مد نظر قرار گرفته است، ادامه داد: ثبت قیمت محصولات کشاورزی موضوع بسیار مهمی است. در گذشته قیمت گذاری محصولات کشاورزی بر روی شورای اقتصاد بوده و تصمیم گیری از بالا به پایین صورت می‌گرفت. این روند از کمیسیون کشاورزی تغییر و قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی انجام شد.

به گفته این نماینده مجلس این شورا متشکل از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد، رئیس جمهور، معاون برنامه و بودجه، شش نفر از کشاورزان خبره و سه نفر از اعضای کمیسیون است. این کار کاملاً به نفع تولیدکننده است زیرا هزینه‌های کاشت، برداشت شده و محاسبه می‌شود و قیمت واقعی و سود محصول می‌شود. نمونه این طرح قیمت خرید تضمینی گندم برای امسال است که مورد استقبال کشاورزان قرار می گیرد.

وی گفت: با توجه به بافت زایی بالای بخش ‌کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی باید این بخش مدیریت شود. تقریباً ۳۰ همت یارانه به بخش آرد و گندم اختصاص یافته است. همین امر باعث افزایش تولید این محصولات به ترکیه، عراق و افغانستان شده است.

عسگری تاکید کرد: آرزوی فساد ساز است و باید جلوی آن در قالب یک برنامه ریز و دقیق گرفته شود و مابه التفاوت آرزوی تصمیم گیری را در اختیار مصرف کننده قرار دهد تا جامعه را در مورد اطمینان حاصل شود.

این عنوان کرد: برای اجرای این طرح باید زیرساخت های لازم تامین شود. آرزوی باید حذف شود تا جلوی رانت، خراب و ارتباطات ناسالم گرفته شود. افرادی که در سطح کلان تصمیم گیرنده باشند این طرح باید به ذهنی مردم و جامعه هم توجه می‌کردند.

کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: برای پیگیری اتفاقات داده شده، به مردم قول می‌دهند که قیمت آن‌ها تحت هیچ شرایطی برای رئیس‌جمهور افزایش یابد و این کمیسیون به طور خاص رخ دهد.