گرده زنبور عسل و باروری – آیا مکمل های گرده زنبور عسل می توانند به باردار شدن افراد کمک کنند؟

اگر به گرده زنبور عسل یا ژل رویال علاقه دارید، تقریباً به طور قطع با مقالاتی در مورد گرده زنبور عسل و ناباروری برخورد کرده اید. با این حال، سوال بزرگ این است که آیا گرده گل واقعاً می‌تواند باروری را تقویت کند یا اینکه آیا ما فقط می‌بینیم که بازاریابان اینترنتی باهوشی افرادی را که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر هستند، جستجو می‌کنند.

قبل از اینکه ادامه دهم، باید اعتراف کنم که من از طرفداران پر و پا قرص گرده زنبور عسل هستم، بنابراین مطمئناً تمام مقالاتی که می نویسم کمی جانبدارانه هستند، اگرچه سعی می کنم تا حد امکان آنها را بی طرف نگه دارم. بنابراین، آیا واقعاً معتقدم که گرده زنبور عسل می تواند تأثیر مثبتی بر باروری داشته باشد؟ مطمئناً این کار را می‌کنم، اما به این دلیل نیست که معتقدم گرده‌ها خاصیت ماوراء طبیعی دارند.

گرده زنبور عسل “غذای کاملاز آنجایی که حاوی تمام مواد مغذی لازم برای زندگی است. از نظر تئوری، یک فرد می تواند با ژل رویال و آب زندگی کند، اگرچه تا آنجا که من می دانم هیچ کس این کار را نکرده است. یک زن آزمایشی شش ماهه انجام داد که در آن فقط گرده زنبور عسل داشت. آب، آبمیوه تازه و گهگاهی سالاد.

سیستم تناسلی انسان یک سیستم بسیار پیچیده است که می تواند به طور جدی توسط کمبودهای جزئی مواد مغذی مختل شود. تنها به همین دلیل، برای من واضح است که گرده‌های کندوها می‌تواند برای هر کسی که مشکل ناباروری دارد مفید باشد، مگر اینکه به دلایل پزشکی برای همیشه نابارور باشد.

برخی درمان‌ها، مانند درمان رادیواکتیو و شیمی‌درمانی، می‌توانند فرد را برای همیشه نابارور کنند. در چنین مواردی گرده های کهیر باروری را باز نمی گرداند. از سوی دیگر، اگر زوجی صرفاً به این دلیل که تعداد اسپرم‌های مرد کم است، برای باردار شدن تلاش می‌کنند، گرده‌ی زنبور عسل ممکن است تعادل را به نفع آنها تغییر دهد.

مطمئناً هیچ تضمینی وجود ندارد، اما حتی گران ترین کلینیک های باروری در جهان نیز به این دلیل که نمی توانند هیچ تضمینی ارائه نمی دهند. برخی از زوج‌ها میلیون‌ها دلار در این کلینیک‌ها خرج می‌کنند و هنوز هم در نهایت صاحب فرزندی نمی‌شوند.

اکثر متخصصان پزشکی موافقند که ویتامین ها و مواد معدنی خاصی در هنگام تلاش برای باردار شدن از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و همین امر در دوران بارداری نیز صادق است. هر ویتامین یا مواد معدنی توصیه شده توسط پزشک در ژل رویال وجود دارد.

راه دیگر برای بررسی این موضوع این است که به خود زنبورها نگاه کنیم. صرف نظر از اندازه یک کلنی، می توانید مطمئن باشید که فقط ملکه زنبور عسل تمام آن هزاران تخم می گذارد. اجازه دهید صادقانه باشد؛ زنبورهای ملکه بسیار بارور هستند و بله، آنها کاملاً از گرده زنبور عسل و ژل رویال زندگی می کنند.

در وهله اول چه چیزی مردم را به گرده های کندوها و باروری جذب کرد؟ در سال 2011، محققان دانشگاه دامنهور تصمیم گرفتند آزمایش هایی را روی خرگوش ها انجام دهند. آن ها دریافتند که خرگوش هایی که از گرده های زنبور عسل استفاده می کردند به طور قابل توجهی بارورتر از خرگوش هایی شدند که با رژیم غذایی معمولی تغذیه می شدند. نرخ باروری افزایش یافت، تعداد اسپرم افزایش یافت و تحرک اسپرم بهبود یافت. جالب اینجاست که میزان بقا نیز زمانی که به بچه خرگوش ها گرده زنبور داده شد افزایش یافت.

گرده‌های کندو می‌تواند از بسیاری جهات برای سلامتی مفید باشد، اما مانند سایر مکمل‌های طبیعی، مردم باید مراقب باشند که آنها را فقط از تامین‌کنندگان معتبر خریداری کنند. در آخر، اگر به زنبورها حساسیت دارید، بهتر است قبل از مصرف گرده این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.