کوتاهی دست فارسی ها از دامن برنج| وسع خیلی ها به خرید نیم دانه هم قد نمی دهد


بازار گروه استانها: فرقی نمی کند مشتری برنج طارم باشد یا مذاقتان با برنج های قهوه ای و معطر، سازگار باشد. قیمت انواع و اقسام برنج از خارجی گرفته شده تا ایرانی، نجومی شده و حتی برخی خرده‌فروشان، برنج نیم دانه محصول را کیلویی ۳۵ هزار تومان می‌فروشند!

سازمان های مربوطه از ارائه نرخ برنج به «بازار» خودداری کردند اما بر اساس مشاهدات میدانی، قیمت برنج ایرانی در بازارهای فارس از 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان متغیر است.

رشد عجیب و غریب قیمت برنج از فروردین ماه آغاز شد و آن طور که برخی خرده فروشان می گویند دلیل گرانی این محصول، مشخص نیست. گرانی باعث شده مردم، برنج را کیلویی بخرند، نه کیسه ای!

سهراب زارعی، یکی از فروشندگان کلانشهر شیراز در گفتگو با بازار علت گرانی برنج را در بی‌ضابطه بودن بازار جستجو می‌کند و می‌گوید معلوم نیست چه اتفاقی می‌کند باعث افزایش قیمت این محصول می‌شود.

این فروشنده تا اسفندماه سال گذشته، سه های برنج کامفیروزی را با یک واسطه از روستایبکیان تهیه کرده و هر کدام از این محصول را با قیمت 38 هزار تومان به دست تحویل داده است.

واسطه گران حاضر حاضر هر جام برنج کام را کمتر از کیلویی ۷۵ هزار تومان به خردفروشان تحویل دهنده

به گفته زارعی هر چند در زمینه تولید برنج هیچ گونه مشکلی در استان وجود ندارد اما در عین حال، واسطه گران حاضر هر ساختمان برنج کامفیروزی را کمتر از کیلویی ۷۵ هزار تومان به خرده فروشان تحویل دهنده می دهد.

از دیدگاه او نبود نظارت‌های لازم و جولان دلالان، پای برنج را به داستان گرانی باز کرده و مردم را به دردسر انداخته است.

کوتاهی دست فارسی ها از دامن برنج|  وسع خیلی ها به خرید نیم دانه هم قد نمی دهد

این خرده فروش به ماجرای تلخ نداری مردم و کاهش قدرت خرید آنها گریز می‌زند و تاکید می‌کند که این روزها بیشتر مشتری‌هایش را به خرید دو یا سه وزن برنج نیم‌قد می‌دهد. زارعی می گوید: خیلی از مردم، برنج را کیلویی می خرند و پس از داستان گرانی، قدرت خرید برنج کیسه ای را ندارند. به قول او قصه گرانی به برنج های خارجی نیز سرایت کرده و قیمت کم کیفیت ترین آنها دو برابر شده است.

در هر حال، دست مردم از دامن برنج، کوتاه شده و به گواه برخی از فروشندگان، عده ای حتی توان خرید برنج نیم دانه هم ندارند. وزارت جهاد کشاورزی چندی پیش تاکید کرد که خشکسالی ۳۰ درصدی ایرانیان را با افزایش تقاضا، هر جا که کم می‌شود و افزایش می‌دهد، افزایش می‌دهد.

نرخ های اعلام شده درباره برنج ایرانی، صحت و رقم مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی در فروشگاه های زنجیره ای، کیلویی 64 هزار و 900 تومان است.

او به این نکته نیز اشاره می‌کند که نرخ‌های اعلام شده درباره برنج ایرانی، صحت ندارد و رقم مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کیلویی ۶۴ هزار و ۹۰۰ تومان است. هر چند استان استانی در این زمینه توضیحاتی به «بازار» ارائه نمی دهد اما پازل رشد قیمت برنج با اظهارات وزیر جهاد کشاورزی توسعه نمی شود و در این میان، مردم و برخی اقتصاددانان معتقدند قیمت برنج در بازار، تابع سیاست های کلان و تغییرات را افزایش می دهند. سایر بازارهاست.

فروش برنج پاکستانی به جای برنج ایرانی

نكته قابل تأمل در مورد شوراي عمده فروشان مواد غذايي شيراز نيز افزايش قيمت برنج در برخي موارد، جز جولان دلالان ديگري ندارد.

علی ذهبی اردکانی در گفتگو با «بازار» تأکید می‌کند که قیمت برخی از انواع برنج ایرانی آنقدر افزایش یافته است که عمده فروشان هم می‌توانند آن را خریداری کرده و به عرضه‌کننده آن‌ها بپردازند.

به گفته او تولیدکنندگان در شمال کشور، قیمت هر کدام از این محصول را ۱۲۰ هزار تومان به عمده فروشان پیشنهاد می دهند، این در حالی است که عمده فروشان مواد غذایی باید هر برنج را بر اساس قیمت، ۶۴ هزار تومان به فروش برسانند. .

رئیس‌جمهور عمده فروشان مواد غذایی شیراز به این نکته اشاره می‌کند که تا دو ماه پیش، قیمت همین نوع برنج بین ۶۰ تا ۶۴ هزار تومان بود، اما با افزایش قیمت برنج خارجی، ارزش این نوع محصول نیز به خودی خود دو برابر شد.

قیمت هر زمین برنج کامفیروز در مجتمع بازرگانان این کلانشهر به ۶۹ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج اهوازی به ۵۹ هزار تومان رسیده است.

بنابه تاکید وی، قیمت حاضر بر هزار در یک مقطع، ۷۵ تومان در شیراز به کیلویی ۵۵ تومان رسید، اما در حال حاضر قیمت هر نفت برنج کامفیروز مجتمع در بازرگانان این کلانشهر به ۶۹ هزار و ۵ تومان و برنج اهوازی به ۵۹ هزار تومان رسیده است. .

به گفته رئیس انجمن عمده فروشان مواد غذایی شیراز، نرخ برنج کامفیروزی بیش از این بین ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان بوده است که با توجه به هزینه‌های تمام شده در حوزه کشاورزی این افزایش قیمت تا حدودی طبیعی است.

کوتاهی دست فارسی ها از دامن برنج|  وسع خیلی ها به خرید نیم دانه هم قد نمی دهد

با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که قیمت ایرانی از دو سه ماه گذشته در سال گذشته، دو برابر می شود که این افزایش در بازار خرده فروشان، بیشتر بوده است. در هر حال از گرانی برنج در بازار خرده فروشان و ارزیابی سلیقه‌های برخی از فروشندگانی که بگذریم، این روزها مشکلات دیگری نیز دامن برنج در استان فارس گرفته است.

گرانی برنج از یک‌سو مردم را نقره داغ کرده و متقلبانه سودجویان را نیز مصرف می‌کند.

به گواه رئیس انجمن عمده فروشان مواد غذایی شیراز، عده ای از دلالان و سودجویان، برنج های پاکستانی را رنگ کرده و به نام برنج های ایرانی به مردم غالب می شوند. گرانی برنج از یک‌سو مردم را نقره داغ کرده و متقلبانه سودجویان را نیز مصرف می‌کند.

البته آن طور که ذهبی اردکانی می گوید خیلی از این افراد دستگیر شده اند و تعزیرات آنها را جریمه و بارهایشان را توقیف کرده است.

۱۰ ارزیابی در یک خیابان!

در این میان بسیاری از مردم نیز معتقدند گرانی در بازار برنج از بی نظارتی آب می خورد.

سید محمدرضا موسوی یکی از همشهریان شیرازی، علت ناخوش احوال برنج را در بی نظارتی و استفاده از برخی خرده‌فروشان و دلالان، جستجو می‌کند.

به گفته او در یکی از خیابان‌های کلانشهر شیراز، چند خرده فروشی، برنج را با قیمت‌های متفاوت می‌سازند و حتی قیمت برنج کامفیروز به کیلویی ۹۲ هزار تومان هم می‌رسد. او تاکید می‌کند که قدرت خرید مردم را بسیار کاهش می‌دهد و ناظر می‌کند و باز می‌کند باید دست به کار شود و جلوی ارزیابی‌های سلیقه‌ای را بگیرد.

کوتاهی دست فارسی ها از دامن برنج|  وسع خیلی ها به خرید نیم دانه هم قد نمی دهد

در همین رابطه مهدی حسنی، معاون بازرسی، نظارت و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت فارس در گفتگو با «بازار» تاکید می کند که تولید، توزیع و نظارت بر برنج و سایر محصولات کشاورزی از حیطه اختیارات سازمان صمت، خارج از کشور و صفر تا صد. این موضوع، مرتبط با جهاد کشاورزی است.

هر چند کشاورزی کشاورزی فارس در این رابطه پاسخی به «بازار» ندارد اما در هر حال داستان گرانی برنج، زخمِ و فقر نداریِ مردم را می‌ترکند و سفره‌های آنان را بیشتر می‌کند. قیمت برنج، قد کشیده و هیچ نسخه ای برای این درد، مرهم نیست!