کنترل و نقدینگی با پرداخت یارانه از طریق کالابرگبه گزارش بازار به نقل از ایبنا، سیاوش غیبی پور، کارشناس اقتصادی درباره مضرات تخصیص ارز 4200 تومانی گفت: بخش‌های عظیمی از جامعه بهره‌مندی از ارز 4200 نمی‌برند و یک نمونه آن اظهارنظر رئیس جمهوری قنادان ایران است که گفته می‌شود همیشه آرد را آزاد می‌خرند. بنابراین یارانه برای آنها به وجود نمی‌آورد.

وی در ادامه اضافه کرد: غیر از دو یا سه قلم کالای اساسی و دارویی که حمایت از یارانه‌ای داشته باشد، در حال حاضر شهروند عادی کالای مورد نیاز خود را به قیمت روز خرید می‌کند، بنابراین در نتیجه تخصیص ارز 4200 تومانی انباشت رانت برای گروهی درخواست می‌کند. یا ناخواسته ایجاد شده است و دقیقاً به همین دلیل است که اکنون بهینه سازی نظام پرداخت یارانه ها از سوی دولت به نظر می رسد.

این کارشناس اقتصادی در این خصوص مشخص شده است: باید این نکته را به همه توجه کنیم در تمام کشورها بهینه‌سازی پرداخت یارانه‌ها با پیامدهایی همراه است که می‌توان به کشور ترکیه در همین ارتباط اشاره کرد. در این کشور بسیار بیکار و دچار آسیب شدند، اما در نهایت به نتیجه رسیدند. بنابراین باید درصدی از عوارض این کار را بپذیرد تا اصلاح نظر به شکل صحیح عملیاتی شود. بر این اعتقاد باید پرداخت شود تا در کلان، رانت غیرعادلانه حذف شود.

غیبی‌پور درباره راه‌های جبرانی این سیاست دولت تصریح کرد: یارانه نقدی همان تزریق نقدینگی است که مستقیماً به بازار می‌رود و در محصولاتی از خوراکی‌ها و … بالا می‌برد زیرا با این مقدار پول نمی‌توان خودرو خرید، بنابراین بازار آن کاملاً مشخص است. است، پس کالای بالا می رود و این امر را به وجود می آورد ولی اگر مکانیزم این سیاست به صورت خودکار باشد، خواهد شد و نقدینگی را مشاهده نخواهیم کرد.

وی در ادامه افزود: کالابرگ دو حسن دارد. اول هدایت تولید و مصرف و دیگری هم مانع رشد نقدینگی در کشور است.