کنترل بیابان زایی با عزم عمومی با شعار «از خشکسالی بگذر».بر اساس گزارش ها شبکه خبری تهرانمسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به مهم‌ترین اقدامات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حوزه بیابان‌زایی کشور گفت: در حوزه بیابان باید . سعی کنید ابتدا با بیابان برخورد کنید، به همین دلیل عنوان کنوانسیون روز جهانی مبارزه با کویر است، یعنی ابتدا باید سعی کنید کویر جدیدی ایجاد نکنید و به طور کلی جنگل ها، مراتع و پوشش گیاهی را حفظ کنید.

سارمان رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: توانستیم بیش از 8.7 هکتار از مساحت 30 میلیون هکتاری کشور را که در آستانه بیابان زایی و فرسایش بادی قرار داشت در فرسایش مرزی تثبیت کنیم. به عنوان تفرجگاه سبز ایجاد شد و نکته دوم این بود که نهاد و مردم را در بر گیرد که نهادهای فرهنگی مانند آموزش و پرورش، نهادها و سازمان ها در قالب پروژه هایی که مردم و نظام درگیر آن می شوند. تاکنون روی آن کار کرده اند.شکل مسئولیت اجتماعی.

مسعود منصور افزود: سال گذشته توانستیم بیش از 85 هزار هکتار از مناطق بیابانی را با کمک مردم، خیرین و فعالان عرصه صنعت و معدن تثبیت کنیم و امسال نیز 100 هزار هکتار را هدف گذاری کردیم و شعار امسال بدست آوردن است. خشکسالی با مشارکت مردمی برای تقویت باید از یک سو کویر را کنترل کنیم و از سوی دیگر مناطق بیابانی قبلی را احیا کنیم.

وی گفت: شرایطی که طبیعت به اشکال مختلف گاهی سیل و گاهی گرد و غبار اثرات خود را پیدا می کند و در تهران پدیده فرونشست را داریم که باید برای برداشت آب از سفره های زیرزمینی و انسان به شدت مدیریت شود و از مسئولان می خواهم. و وزارت نیرو در این راستا تلاش کند زیرا اگر مدیریت نشود قطعا با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد که یکی از آنها فرونشست است و دومین پدیده ریزگردها است که گاهی از منابع خارجی وارد کشور می شود.

منبع: تهران پرس

انتهای پیام/