کنترل آفات با پرتودهی/کشاورزی متحول شدبه گزارش شبکه خبری تهران نیوز، محمد اسلامی شامگاه پنجشنبه در دیدار امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه انرژی هسته ای در حوزه های مختلف علمی قابل استفاده است، اما غرب با تبلیغات گسترده در صدد تحریف افکار عمومی است، گفت: دشمن نشان می دهد. انرژی هسته‌ای تنها به غنی‌سازی مربوط می‌شود، در حالی که فناوری هسته‌ای در تولید برق و تشعشع به طور گسترده استفاده می‌شود و بسیاری از مشکلات دنیای کنونی با روش‌های مبتنی بر دانش هسته‌ای حل می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر با تلاش دانشمندان ایرانی و تولید کیت های رادیودارو، بیماران در 205 مرکز درمانی تحت درمان قرار می گیرند، اما غرب تلاش می کند علم را تحت کنترل خود نگه دارد و دنیا را در این زمینه به خود وابسته کند.

اسلامی افزود: در سازمان انرژی اتمی برنامه ریزی بر اساس سند راهبردی و افق 20 ساله است و ظرفیت های زیادی در این زمینه در فصول مختلف تعریف شده است.

وی با اشاره به تولید 2 محصول استراتژیک خرما و پسته در استان کرمان گفت: یکی از اهداف استفاده از روش های دانش بنیان هسته ای برای ماندگاری بیشتر محصول و همچنین مبارزه با آفات برای افزایش تولید است که می تواند باعث بهبود وضعیت مردم شود. . معیشت و حل مشکلات اقتصادی کشاورزان تاثیرگذار هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برنامه ریزی های گسترده ای در این زمینه برای بهبود زندگی مردم و حل مشکلات بخش های دانش بنیان انجام شده و افزایش ظرفیت توسعه رادیوداروها در دستور کار قرار گرفته و برای درمان بیماران سرطانی بسیار موثر است.

وی بیان کرد: در حوزه کشاورزی گام های بسیار مهمی برداشته شده و تحقیقات گسترده ای در زمینه پلاسما و سم زدایی و پلاسماتراپی انجام شده است که کارکرد بسیار مفیدی دارد به عنوان مثال در زمینه سم زدایی آفلاتوکسین در پسته. کاربرد وسیعی در صنعت در زمینه سم زدایی دارد، محصولات کشاورزی نیز موفقیت های زیادی کسب کرده است، مرکزی با فناوری سم زدایی در رفسنجان راه اندازی شده و سامانه سم زدایی شروع به کار کرده است.

اسلامی افزود: فناوری فوق در تولید خرما نیز قابل استفاده است و در تلاش هستیم تا از طریق پرتودهی حساسیت محصول را کاهش داده و کیفیت تولید محصول را افزایش دهیم. علاوه بر این، این عمل می تواند منجر به ماندگاری بیشتر محصول خرما شود.

منبع: ادامه مطلب

انتهای پیام/*