کمبود واکسن آنفلوانزا در کشور نداریمگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزبهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از حضور در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس امروز (دوشنبه 18 آبان) با تاکید بر اینکه کمبود واکسن آنفلوآنزا در کشور وجود ندارد، گفت: پیش‌بینی آنفولانزا را انجام می‌دادیم، بنابراین به اندازه کافی واکسن وارداتی و تولیدی تهیه کردیم و در داروخانه‌ها موجود است و مردم می‌توانند برای خرید آن مراجعه کنند.

همه نیازی به دریافت واکسن آنفولانزا ندارند

وی افزود: البته تزریق واکسن آنفولانزا برای همه ضروری نیست، اما لازم است گروه های پرخطر و افرادی که مشکل سیستم ایمنی دارند یا دیالیز شده اند، واکسینه شوند.

عین اللهی با بیان اینکه واکسیناسیون آنفولانزا برای دانش آموزان به دلیل سیستم ایمنی بالا توصیه نمی شود، ادامه داد: در دوران کرونا، دانش آموزان آخرین گروهی بودند که واکسینه شدند، البته بهتر است دانش آموزان مبتلا به بیماری های زمینه ای واکسینه شوند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مشکل کمبود آنتی بیوتیک و دارو در کشور گفت: به طور معمول بیماری آنفولانزا از اواسط آبان شروع می شود اما امسال زودتر شروع شد، البته با مازاد آن هم مواجه شدیم. استفاده از آنتی بیوتیک ها در حالی که درمان آنفولانزا تنها با مصرف آنتی بیوتیک انجام نمی شود، بلکه با استراحت و نوشیدن مایعات گرم این بیماری بهبود می یابد؛ مصرف آنتی بیوتیک در کشور افزایش یافته و با کمبود مواجه هستیم، برای رفع کمبود، مصرف کرده ایم. اقدامات برای افزایش تولید داخلی و کارکنان در سه شیفت مشغول به کار هستند.

وی خاطرنشان کرد: 50 تن نیز از هند وارد کردیم و در صورت کمبود واردات را افزایش خواهیم داد.

تلاش دولت این است که مدارس تعطیل نشود

عین اللهی در خصوص احتمال تعطیلی مدارس به دلیل شیوع آنفلوآنزا افزود: تلاش دولت بر این است که مدارس تعطیل نشود زیرا در کرونا صدمات و خسارات زیادی به نظام آموزشی کشور وارد شد و قطعاً منجر به سقوط آموزش و پرورش شد. اگر شرایط سخت شد بهتر است مدارس تعطیل شوند، مردم وارد عمل شوند و فعلا تصمیمی برای تعطیلی مدارس نداریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالی مبنی بر حفظ نخبگان و جلوگیری از مهاجرت پزشکان گفت: تلاش کردیم شرایط خوبی را در دانشگاه های علوم پزشکی برای نخبگان ایجاد کنیم و سقف کارآمدی آنها را افزایش دهیم. سقف کارآمدی پزشکان در مناطق محروم برداشته می شود، امکانات مورد نیاز نخبگان از جمله علم و فناوری و شهرهای دانش بنیان را نیز قرار می دهیم و قطعاً اقداماتی است که برای حفظ و ماندگاری نخبگان در کشور انجام می شود. 4000 نفر در رشته های تخصصی پذیرفته ایم تا در آینده نزدیک در مناطق کشور به ویژه مناطق محروم مشغول به کار شوند.

وی درباره برخی آمارها درباره کمبود 100 هزار پزشک در کشور اظهار داشت: ظرفیت پذیرش کادر پرستاری در دانشگاه ها بسیار بالاست و تمام 66 دانشگاه علوم پزشکی کشور پرستار تربیت می کنند که البته برخی از آنها نمی توانند باشند. . جذب بیمارستان ها می شوند و یا خودشان علاقه ای به آن ندارند در این زمینه فعالیتی ندارند. خدمات پرستاری در منزل را نیز مورد توجه قرار دادیم و تمام تلاش خود را برای تربیت نیروی پرستاری و بر این اساس پاسخگویی به نیازهای مردم انجام خواهیم داد.

عین اللهی یادآور شد: موضوع مهم در پرستاری، پرستاری تخصصی است تا بتوانند با دستگاه های آی سی یو و قلب کار کنند و در عملیات های پیچیده کمک کنند. ما در مسیر افزایش تعداد پرستاران هستیم و امیدواریم بتوانیم کمبود را برطرف کنیم.

منبع: فارس

انتهای پیام/