کشف ۴۶ هزار کیلوگرم آلایش خوراکی دام منجمد تاریخ منقضی در شهرریبه گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در راستای صیانت از بهداشت عمومی وتامین سلامت و امنیت غذایی شهروندان هرروزه بازرسی هایی توسط کارشناسان واحد نظارت بر بهداشت عمومی اداره دامپزشکی شهرستان های استان تهران صورت می گیرد.

رییس دامپزشکی شهرستان ری، با اشاره به رصدها و بازدید دوره ای از واحدهای نگهداری فرآورده های خام دامی منجمد گفت: از یک واحد سردخانه در سطح شهرستانری، مقدار۴۶ هزارکیلوگرم آلایش خوراکی منجمد دامی به علت انقضاء تاریخ مصرف با دستور مراجع قضایی جهت اقدامات تکمیلی ضبط موقت شد.

عبدالحسین محبی با بیان اینکه دامپزشکی شهرستان ری در راستای صیانت از بهداشت عمومی و ارتقاء سلامت غذایی شهرستان تمامی تلاش خود را خواهد کرد از شهروندان درخواست کرد : فرآورده های خام دامی مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و مورد تایید دامپزشکی تهیه کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف مرتبط با دامپزشکی مراتب جهت رسیدگی به اداره دامپزشکی اطلاع رسانی کنند.

مجازات تکمیلی متخلف بهداشتی /نصب بنر و پخش اطلاعیه های بهداشتی دامپزشکی به مدت نود روز در شهرستان شهریار

با پیگیری واحد حقوقی اداره دامپزشکی شهرستان شهریار وبا نظر مراجع قضایی فرد متخلفی که اقدام به کشتار غیر مجاز کرده بود علاوه بر مجازات حبس به نصب بنر و پخش اطلاعیه های بهداشتی دامپزشکی به مدت نود روز در سطح شهرستان محکوم شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شهریار گفت: باتوجه به بازدیدهای دوره ای کارشناسان بخش نظارت و مشاهده یک لاشه گوسفندی فاقد هویت و شناسنامه بهداشتی در یکی از واحدهای عرضه فراورده های خام دامی مستقر در شهرستان، پس از بررسی های لازم مشخص گردید متصدی واحد اقدام به کشتار غیر مجاز و غیر بهداشتی در معابر عمومی و عبوری کرده است.

محمد وحید تاویلی اضافه کرد: نظر به قوانین و دستورالعمل های سازمان دامپزشکی کشور و با توجه به شروع فصل گرما و اینکه نگهداری، عرضه و مصرف فراورده های خام دامی (گوشت قرمز) گرم یا بدون هویت (کشتار غیر مجاز) باعث انتشار بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ( CCHF ) می گردد.

وی افزود: پرونده قضایی نسبت به نامبرده تکمیل و پس از پیگیری و رسیدگی به تخلفات فرد متخلف در دادسرا و دادگستری شهرستان، علاوه بر تعیین مجازات حبس نسبت به ایشان، مجازات تکمیلی نصب بنر و اطلاعیه بهداشتی به مدت نود روز (با متنی که به صلاحدید اداره دامپزشکی تعیین می شود) در نظر گرفته شد.

وی توضیح داد: به استناد دادنامه صادره و دستور دادیار شعبه ۵ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار حکم مذکور مبنی بر نصب بنر در مقابل واحد عرضه مذکور به مدت سه ماه منضم به متن بنر فوق به متصدی ابلاغ و تحویل شد و با پیگیری های لازم، فرد متخلف اقدام به تهیه و نصب بنر مذکور در مقابل واحد نمود.

اقدامات فرهنگی و این چنینی علاوه بر ارتقاء سطح فرهنگی افراد جامعه در حوزه فرآورده خام دامی، آموزشی است جهت عرضه کنندگان فرآورده خام دامی و جلوگیری از هرگونه کشتار غیرمجاز و غیر بهداشتی توسط افراد مذکوراست. از ابتدای سال جاری تاکنون ۹ فرد مبتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شناسایی شده و یک مبتلا به این ویروس جان باخته است.