کشت قراردادی برنج در ۱۶ هزار متر از شالیزارهای گیلانبه گزارش بازار به نقل از جهاد کشاورزی گیلان، صالح محمدی گفت: با توجه به ابلاغ وزرات جهاد کشاورزی مبنی بر اجرای طرح قراردادی برنج در 15 هزار کشور از شالیزارهای گیلان، این طرح امسال در ۱۶ هزار و ۱۸۹ زمین از شالیزارهای استان یعنی بیش از صد درصد سطح اجرا شده است.

وی با اشاره به مشارکت شالیکاران در اجرای این طرح در گیلان، افزود: همچنین بیش از 500 تن بذر اصلاح و گواهی برنج برای قراردادی این محصول اساسی در گیلان توزیع شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: در این طرح بذر مورد نیاز و نهاده‌ها از خانواده‌ها، سموم شیمیایی، حمایت‌های بیمه‌ای و حتی توصیه‌های فنی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرند و پس از برداشتن، تولید شده یا شلتوک آن به قیمت روز و هزینه‌های صرف می‌شود. در این مدت از خرید محصول کسر می‌شود.

صالح محمدی افزود: در اجرای این طرح، کارگروهی متشکل از نماینده کشاورز، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های مرتبط با قیمت روز را محاسبه می‌کنند و از کشاورزان می‌سازند و با دست‌کاری کوتاه می‌کنند، نگرانی‌های شاالی‌کاران هم می‌یابد..

وی تاکید کرد: شاگردان متقاضی شرکت در این می‌توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی و تعاون روستایی محل سکونت خود و استفاده از مزایا و تسهیلات توسعه طرح‌ها و استفاده از مزایا و امکانات توسعه طرح‌های سودمند شوند..

گفتنی است، گیلان با ایجاد ۱۰۷ و ۹ دهم درصدی کشت قراردادی، جایگاه دوم را در بین استان های شمالی به خود اختصاص داده است.