کرونا در ایران مهار شد/ تاریخچه گونه جدیدی از ویروسبه گزارش شبکه خبری تهران نیوز، عباس شیراوجن در ویژه برنامه «ایرانشهر» که از شبکه افق سیما پخش شد، در پاسخ به این سوال مجری مبنی بر اینکه آیا زمان برگزاری جشن پایانی کرونا فرا رسیده است، افزود: خیلی زود است. اما می توان گفت که کرونا مهار شده است و پیش بینی می شود حداقل تا یکی دو ماه آینده موج جدیدی از بیماری نداشته باشیم. با این حال، ما هنوز برای جشن پایان کرونا آماده نیستیم.

وی در ادامه گفت: ارزیابی ما این است که در یک حالت خوش بینانه، کرونا از جامعه ما حذف نشود و در فصول سرد سال امواج سالانه داشته باشیم.

شیراوژن در واکنش به شیوع بیماری گوارشی به عنوان سویه جدید عروق کرونر به ویژه در کودکان گفت: متخصصان عفونی این احتمال را مطرح کرده اند که این بیماری نشانه جدیدی از تشدید بیماری عروق کرونر باشد. توجه داشته باشید که حدود 99 درصد از سویه های بیماری عروق کرونر قلب که در کشور داریم omicron هستند، اما ممکن است علائم متفاوتی داشته باشند، به خصوص اینکه در سویه های قبلی علائم گوارشی داشتیم.

وی در خصوص کنترل کرونا در کشور افزود: به نظر من عوامل متعددی در این مورد دخیل هستند. بی شک یکی از عوامل مهم در کاهش بیماری های عروق کرونر در کشور تفاوت عملکرد و تراکم واکسیناسیون در دولت سیزدهم نسبت به دولت قبل است. در 7-8 ماه گذشته حدود 150 میلیون دوز واکسن داشته ایم که رقم بسیار بالایی است و این امر ایمنی خوبی در جامعه ایجاد کرده است. رعایت بهداشت و پوشش نیز آمارها را تا حد زیادی کاهش داد و محدودیت‌هایی را اعمال کرد. CH

شیراوجن درباره افزایش برخی اصطلاحات در جامعه گفت: متأسفانه عادی سازی هایی رخ داده است. اگرچه ممکن است موجی از بیماری نداشته باشیم، اما چنین روتین هایی ممکن است برای سالمندان، کسانی که نقص ایمنی و بیماری زمینه ای دارند، مشکل ایجاد کند. با این حال، چرخه انتقال هنوز وجود دارد. ممکن است در بسیاری از افراد رایج نباشد، اما می تواند به فردی با نقص ایمنی برسد و مشکلات جدی ایجاد کند. تاکید می کنم تا 100 روز بعد از نوبت اول و دوم واکسن ایمنی خوبی داریم و این وضعیت به 6 ماه بعد از تزریق نوبت سوم می رسد.

وی در پاسخ به این سوال که چند دوز از این واکسن تزریق شده است، گفت: حدود 64.5 میلیون نفر نوبت اول، بیش از 58 میلیون نفر نوبت دوم و حدود 27.6 میلیون نفر نوبت سوم را دریافت کردند. دریافت کردند. بر این اساس حدود 15-15 میلیون نفر اصلا واکسینه نشده اند. اینها مورد قبول نظام سلامت نیست و باید واکسینه شوند.

واکسن‌ها اثربخشی خود را نشان داده‌اند و ما شاهد این موضوع در مراکز درمانی خود بوده‌ایم.» متاسفانه اکثر افرادی که بیمار می شوند و به آی سی یو مراجعه می کنند، کسانی هستند که واکسینه نشده اند یا مصونیت آنها تمام شده است. البته باید سالمندان و افراد دارای معلولیت را نیز به این لیست اضافه کرد. تحقیقات ما نشان می دهد که افراد واکسینه نشده تا 10 برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری شدید عروق کرونر قلب هستند.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برخورد با افرادی که واکسینه نشده اند ادامه خواهد داشت، گفت: سیاست ستاد ملی کرونا تاکنون تشویق و ترغیب در دو موضوع بوده است. ما معتقدیم که با توضیح، استدلال و استدلال باید مردم را به واکسینه شدن تشویق کنیم. البته محدودیت هایی هم ایجاد کردیم که آخرین آن برای سفرهای نوروزی بود. در حال حاضر تصمیم جدیدی برای افزایش محدودیت ها برای افراد واکسینه شده نداریم و امیدوارم افراد بیشتری با مشوق ها واکسینه شوند.

وی در خصوص برخی ناهماهنگی ها مبنی بر اینکه واردات گسترده واکسن در دولت سیزدهم ناشی از تلاش دولت قبل است، افزود: واقعیت این است که خود آقای رئیسی مستقیماً موضوع واردات واکسن را پیگیری کرده است. گفت‌وگو با رئیس‌جمهور چین و سایر مقامات از قبل امکان‌پذیر بود، اما آقای رئیسی شخصاً این موضوع را پیگیری کرد و با استقبال خارج از کشور مواجه شد. موضوع دیگر حسن نیت تولید واکسن در کشور بود.

شیروان گفت: در نظر داشته باشید که بحث واردات واکسیناسیون یک موضوع ملی بود و با هماهنگی همه دستگاه ها انجام شد. باید تاکید کنم که تامین مالی اصلی هزینه واردات واکسن به دولت سیزدهم بوده است. ما خوشحالیم که با وجود این همه مشکلات، اکنون می توانیم به دنیا افتخار کنیم، زیرا حداقل 26-27 کشور داریم که تعداد کشته های آنها از ایران بیشتر است.

وی در خصوص تولید واکسن های داخلی گفت: واکسن های داخلی با عناوین مختلف با تعداد مناسب در داخل تولید می شود و فکر می کنم دانشمندان و نخبگان ما به اعتماد به نفس بسیار خوبی دست یافته اند که می توانیم در مقابله با بیماری های نوپدید موثر باشیم. اکنون وزارت امور خارجه به وزارت بهداشت کمک می کند تا بتوانیم واکسن صادر کنیم. بخشی از واردات انجام شده و این روند ادامه خواهد داشت. البته چون این بیماری در بسیاری از کشورها رام است، فرصت کمی برای خرید واکسن وجود دارد.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: خوشبختانه تا کنون مورد ثابتی از ابتلا به این بیماری در کشور نداشته‌ایم و مرزهای خود را کنترل می‌کنیم. به نظر می رسد نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

انتهای پیام/*