کدام سبزیجات باید قبل از خوردن پخته شوند؟ – دکتر روی هادیمیان


کدام سبزیجات باید قبل از خوردن پخته شوند؟

محققان آمریکایی می گویند فواید برخی از سبزیجات پخته شده بیشتر از فواید آن است. گرما می تواند بسیاری از مواد مغذی موجود در سبزیجات را از بین ببرد. به عنوان مثال ، ویتامین C به گرما بسیار حساس است و در اثر گرما از بین می رود. به همین دلیل است که متخصصان همیشه بر خوردن سبزیجات خام تأکید می کنند. با این حال ، برخی از سبزیجات از این قاعده مستثنی هستند و مزایای پخت و پز از مصرف خام آنها بیشتر است. این سبزیجات شامل موارد زیر است:

1- برگ کلم

برگ کلم سبزی از خانواده کلم است. بسیاری از مردم کلم را خام می خورند ، اما تحقیقات نشان می دهد که خوردن این گیاه به صورت خام برای سلامتی مضر است. مطالعات محققان موسسه آمریکایی در اورگان نشان می دهد که خوردن خام کلم خام می تواند در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کند که به نوبه خود مستقیماً بر متابولیسم تأثیر می گذارد.

2- گوجه فرنگی

مطالعات متعدد نشان می دهد که فواید گوجه فرنگی پخته بیشتر از فواید گوجه فرنگی خام است. دلیل این امر این است که گوجه فرنگی آنتی اکسیدان هایی را در فرایند پخت آزاد می کند که می تواند با سلول های سرطانی مبارزه کند. کارشناسان می گویند که گوجه فرنگی در حین پخت لیکوپن بیشتری آزاد می کند. لیکوپن یکی از آنتی اکسیدان هایی است که می تواند به بدن در مبارزه با سلول های سرطانی کمک کند.

3- لوبیا قرمز

از نظر فنی ، لوبیا قرمز حبوبات است نه سبزیجات ، اما از آنجا که لوبیا قرمز بخشی از رژیم غذایی گیاهی است ، یادگیری نحوه پخت م themثر آن بسیار مهم است. حبوبات قرمز را قبل از پخت حتما خیس کرده و سپس بجوشانید. در غیر این صورت ، غذا حاوی هماگلوتینین است که یک ماده سمی است که می تواند منجر به مسمومیت ، استفراغ شدید و اسهال شود.

4- سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی شامل طیف وسیعی از سبزیجات هستند که معروف ترین آنها گل کلم ، کلم ، جوانه بروکسل و کلم بروکلی است. طبق مطالعات دانشمندان آمریکایی ، پخت این سبزیجات باعث آزاد شدن ایندول می شود که یک ترکیب ارگانیک است. ایندول می تواند از تشکیل سلول های سرطانی جلوگیری کند.

سایر سبزیجاتی که پخته می شوند مزایای بیشتری نسبت به سبزیجات خام مانند هویج و فلفل دارند.

برای استفاده از رژیم غذایی آنلاین دکتر روی هادیمیان روی پیوند زیر کلیک کنید:

رژیم آنلاین دکتر روی هادیمیان را دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید