کاهش ارزش ریال دلیل رشد شاخص و نرخ هامحمود مرادی؛ بازار: قیمت رشد در ایران در چند مرحله بعدی در رشد نقدینگی رز کشور است که باعث افزایش پایه پولی می شود و اگر لیت روند به پایه پولی تبدیل شود یا با اقدام مناسبی برای کاهش رشد نقدینگی داشته باشد. دلیل گرانی های محصولات مانند خودرو تحریم و انحصار نیست و نباید به مردم ادرس غلط داد.

در چند وقت چند شاخص کل بورس، نرخ طلا، ارز و… همزمان روندی پیشرفتی پیدا کرده اند بخشی از این مسئله تاثیر می گذارد که در نتیجه چاپ پول بدون پشتوانه اتفاق افتاده و در مقابل تولید کالا هم رشدی ندارد و انتظارا نیست. تورمی هم موجی از مصرف در بازار وجود دارد و زمینه افزایش قیمت کالاها را به وجود آورده است. در شرایط اولیه چاپ پول بدون پشتوانه یک نوع مالیات تورمی است که توسط بانک مرکزی به اقتصاد تحمیل شده و دولت از این پول برای اداره کشور استفاده می کند، زیرا هم اکنون سیستم های مالیاتی برای اخذ مالیات از تولید ضعیف و از طرف دیگر دولت ها استفاده می کنند. وابسته به درآمدهای نفت و گاز بوده و با تحریم ها این بخش از درآمدها ضعیف شده و دولت به دنبال راه های دیگری برای جبران کسری بودجه است. در حال حاضر دولت در ایران تلاش می کند بیشتر از کسب و کارها اخذ شود تا بخشی از کاهش درآمدها را جبران کند که این موضوع هم می تواند در شرایط تولید و هم چنین محدودیت هایی باشد.

مالیات تورمی به معنای خارج کردن پول از جیب مردم است و قدرت خرید پول مردم را به دولت منتقل می کند و تأثیر آن افزایش استفاده از کل و بالا رفتن تورم می شود. هم اکنون قیمت گذاری دستوری، تورم، پایه پولی، رانت تورم جهانی، انحصار، قیمت ارز، انحصار و … عوامل تاثیرگذار روی نوسان قیمت کالاهاست. در هفته گذشته قیمت برخی از کالاهای یار آزاد شد و این مسئله از آن جهت مهم است که اگر نمی تواند در شرایطی قرار گیرد که قیمت اولیه روند افزایشی داشته باشد و قیمت نهایی سرکوب می شود باعث تعطیلی واحدهای تولیدی می شود و کشور هم با کالایی است. روبرو می شد. زیرا یارانه ای که دولت به نهاده های دامی پرداخت می کند به جای آن به کشاورزان عاید دلال ها می شود و تا زمانی که قیمت گذاری دستوری در اقتدار وجود داشته باشد مشکل دلالی پابرجاست باشد.

حالا تصور کنید که قیمت هرکیلو گوشت مرغ در بازارهای جهانی 2 دلار است و دولت قبل با قیمت گذاری دستوری و پرداخت یارانه پنهان قصد کنترل قیمت را داشت اما این مسئله باعث شد دخل و خرج مرغداری ها جور درنیاد و تنها دلال ها منتفع شوند. می شدند. از سوی دیگر برخی از مرغداری ها با تزریق دولتی به بازار آزاد عمل سیاست های دولت را با تهدید می کند و در نهایت باعث افزایش مرغ هم می شود و در نهایت خروجی این سیستم ها به صف کشیدن مردم برای خرید بود.

در سال های گذشته یارانه نشان می دهد که افزایش شکاف طبقاتی و کاهش عدالت اجتماعی می شود زیرا هر کسی که مصرف می کند بیشتر می شود، از این رو پرداخت یارانه به طور مستقیم به مردم راه حل بود تا توان خرید دهک های پایین تر را کاهش دهد. جامعه جبران از طرف دیگر یارانه ها با در نظر گرفتن نرخ جهانی این کالاها باید به صورت ارزی محاسبه شود.