چین، خدمات بازنشستگی را خصوصی سازی می کندبه گزارش بازار، دولت چین اعلام کرد که طرحی آزمایشی برای حفظ سپرده‌های بازنشستگان در قالب حق بیمه در نظر دارد که تا آخر سال جاری آغاز می‌کند.
این آزمایشی بخشی از تلاش‌ها برای پاسخگویی به درخواست فزاینده برای پیامدهای بحران صندوق‌های بازنشستگی به دلیل طرح پیری جمعیت چین است.

چین به دلیل ازدیاد جمعیت در دهه‌های میانی قرن گذشته ناچار به اجرای برنامه تک فرزندی برای کنترل جمعیت می‌پردازد که به همین دلیل است که سیاست مزبور در افزایش جمعیت میانسالان و بازنشستگان چینی از هم اکنون قابل مشاهده است.

طبق اعلامیه‌ای که توسط بانک مرکزی چین اعلام شد، چین اولین طرح‌های خصوصی این کشور را برای مقابله با چالش‌های اقتصادی در جامعه‌ای در حال حاضر پیری راه‌اندازی کرده است.

بانک خلق چین می‌گوید: برنامه پس‌اندازنشستگی با هدف غنی‌سازی منابع مالی بیشتر برای محافظت از سالمندان بازنشسته و رفع نیازهای آن‌ها باز شده است.

آزمایشی بازنشستگی اختصاصی دارای سررسید 5، 10، 15 و 20 ساله هستند و از هر بانک حدود هفتاد و چهار هزار دلار آمریکا هستند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۲۸ درصد از جمعیت چین در ۲۰ سال آینده، بیش از ۶۰ سال سن خواهند داشت، در حالی که این رقم امروز ۱۰ درصد است و این کشور به یکی از سریع‌ترین جمعیت‌های پیر در جهان تبدیل می‌شود.

مشاوران تخمین می‌زنند که بازار چین در سال ۲۰۲۵ از ۳۰۰ میلیارد دلار در حال حاضر به ۱.۷ تریلیون دلار افزایش یافته است.

دولت چین این اقدام مشترک بانک مرکزی با بخش خصوصی را از طریق یک کمیسیون رگولاتوری خدمات بیمه‌ای چینی به نام CBIRC انجام می‌دهد.