چگونه کبد می تواند مغز و رفتار ما را کنترل کند؟برای گزارش دادن شبکه خبری تهران نیوزتحقیقات جدید دانشگاه نفت در آمریکا نشان می‌دهد که کبد نقش مهمی در تنظیم ماهیت غذا خوردن موش‌ها دارد. یافته ای که می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات خوردن و بیماری های متابولیک موثر باشد.

این تحقیق که با همکاری تعدادی از محققین در آلمان انجام شده است نشان می دهد که پیشرفته ترین قسمت مغز یعنی «قشر مغز» تحت تأثیر بقیه بدن قرار می گیرد.

توماس هوروات، استاد و رئیس دپارتمان طب تطبیقی ​​دانشگاه نفت آمریکا، می‌گوید: نکته کلیدی این کار این است که روش سنتی تلاش برای درک عملکرد مغز است که تنها با نگاه کردن به خود مغز به دست نمی‌آید. شما یک عکس کامل

بر اساس این گزارش، تیم تحقیقاتی در یک سری آزمایش موفق به کشف مداری شدند که مغز و کبد را به هم متصل می کند.

نورون های (AGRP) (پپتید مرتبط با آگوتی) که با قشر مغز ارتباط برقرار می کنند برای تقویت احساس گرسنگی ضروری هستند. اما زمانی که افراد گرسنه هستند با سایر قسمت های بدن مانند کبد و پانکراس نیز ارتباط برقرار می کنند. وقتی فردی گرسنه است، نورون ها نقش حیاتی در آزادسازی لیپیدها از ذخایر چربی در بدن دارند.

هنگامی که لیزوفسفاتیدیل کولین توسط کبد ترشح می شود، آنزیمی در خون به سرعت آن را به اسید لیزوفسفاتیدیک یا LPA تبدیل می کند. در همین حال، سایر محققان نیز نشان داده اند که LPA می تواند فعالیت عصبی در مغز را تغییر دهد.
در این مطالعه، محققان مشاهده کردند که موش‌ها پس از نخوردن، سطوح بالاتری از LPA در خون و مایع مغزی نخاعی داشتند.
توماس هوروات، پروفسور و رئیس دپارتمان طب تطبیقی ​​در دانشگاه نفت آمریکا، می‌گوید برای تعیین اینکه آیا مدار مشابهی در انسان وجود دارد یا خیر، به تحقیقات بیشتری نیاز است. اما او و همکارانش شواهدی یافته اند که نشان می دهد این شباهت ممکن است وجود داشته باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/