چه زمانی دیابت افراد را گیج می کند؟سیامک بلالی، چشم پزشک در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران وی با اشاره به خطرات دیابت گفت: دیابت بیشتر شبکیه چشم را درگیر می کند و افراد دیابتی در صورتی که چندین سال دیابت داشته باشند و قند خونشان بالا باشد ممکن است بینایی خود را از دست بدهند.


بیشتر بخوانید:

با خوردن ماهی از دیابت پیشگیری کنید


وی با تاکید بر اینکه افراد باید همیشه قند خون خود را چک کنند، افزود: افرادی که در ابتدا دیابت دارند ممکن است با درمان بهبود پیدا کنند، اما بیمارانی که ۱۵ سال دیابت داشته اند بیشتر دچار کم بینایی می شوند. زیرا دیابت مستقیماً روی چشم ها تأثیر می گذارد.

این چشم پزشک گفت: افرادی که در سنین پایین و نوجوانان به دیابت مبتلا می شوند باید به طور منظم برای بررسی بینایی خود به چشم پزشک مراجعه کنند.

بلالی درباره اینکه مبتلایان به دیابت نوع 2 ممکن است مشکل بینایی نداشته باشند؟ وی گفت: موارد زیادی داشتیم که بیماران دیابتی مشکل بینایی نداشتند اما در انتهای شبکیه خونریزی داشتیم.

وی گفت: خونریزی شبکیه بسیار خطرناک است و افراد دیابتی باید قبل از انجام هر کاری با مراجعه به چشم پزشک از شر خونریزی های شبکیه خلاص شوند.

این چشم پزشک در پاسخ به این سوال که چگونه خونریزی شبکیه را درمان کنیم؟ وی یادآور شد: این مشکل با لیزر قابل حل است البته اگر بیماران زودتر به پزشک مراجعه کنند در غیر این صورت ممکن است دیر شده باشد و در این صورت درمان نتیجه ای نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: مهم ترین نکته این است که دیابتی ها به طور مرتب نوع دیابت خود را کنترل کنند و تغذیه در این زمینه بسیار موثر است و افرادی که تغذیه مناسب دارند کمتر به دیابت مبتلا می شوند و در نهایت به چشم آسیب نمی رسانند.

انتهای پیام/*