چهره کنسرت ها در کشور در حال تغییر است/ برخورد در ایران با بالاترین استانداردهای جهانیبرای گزارش دادن شبکه خبری تهران نیوزدکتر محمد اسماعیل اکبری با اشاره به اینکه چهره سرطان در ایران در حال تغییر است، گفت: در حال حاضر شایع ترین سرطان در ایران در بین مردان و زنان سرطان سینه است که سالانه 16 هزار مورد جدید شناسایی می کنیم و سرطان پروستات در مردان شایع تر است. در حالی که سرطان معده در اوایل شایعتر بود کشنده ترین سرطان در مردان و زنان همچنان سرطان معده است.

نیاز به تجدید نظر در برخی از دستورالعمل های بالینی برای درمان سرطان

وی با انتقاد از آنچه «ناکارآمدی دستورالعمل های بالینی برای درمان سرطان» خواند، گفت: موضوع را به همه وزرای بهداشت منعکس کرده ام. درمان اصلی تومورهای سرطانی جراحی است. با این حال، جراحی به اندازه کافی تحت پوشش برنامه های وزارت بهداشت نیست. درمان های کمکی شامل شیمی درمانی و رادیوتراپی است. متأسفانه وزارت بهداشت بر اساس دوره هایی که سال ها می گذرد، رادیوتراپی پوششی غیرعلمی دارد و این باعث می شود برخی مراکز دوره های پرتوهای بیشتری را برای دریافت پول مردم بگذارند که این موضوع علمی نیست.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان گفت: راهنمای علمی نوشته شده برای درمان سرطان بسیار پرهزینه و بی اثر است و دلیل آن نیز بیمار محوری نیست. در حالی که راهنمای بالینی باید بیمار محور نوشته شود نه پزشک محور. در مورد شیمی درمانی هزینه های زیادی را به مردم تحمیل می کنیم در حالی که از آنها بهره کافی نمی بریم. درمان سرطان مستلزم دستورالعمل های بالینی بسیار دقیق و به روز است تا در جایی هزینه کنیم که حداکثر سود و اثربخشی داشته باشد.

وی با اشاره به مبدل شدن تحریم ها برای تعمیر و نگهداری تجهیزات درمان سرطان، تصریح کرد: دو دستگاه رادیوتراپی ما در حین جراحی شکسته و بازسازی نشدند. کشوری قول داده است دستگاه رادیوتراپی بیمارستان شهید تاجیکستان را تعمیر کند اما هنوز خبری نشده است.

بیشتر بخوانید:

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت: وضعیت پزشکی و درمان سرطان در ایران بسیار خوب است. درمان های سرطان در ایران همانند بالاترین استانداردهای بین المللی است و حتی می توان با تدوین دستورالعمل های درمانی مناسب با هزینه کمتر نیز این کار را انجام داد.

چرا یک بیمار مبتلا به سرطان ممکن است بمیرد؟

وی درباره اقدامات و فعالیت های مرکز تحقیقات سرطان توضیح داد: یکی از وظایف ما مطالعات اپیدمیولوژیک است که میزان شیوع کنسرت های مختلف را در کشور ارزیابی می کند. کار انجام شده است و پیشنهاداتی را به سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌کنیم تا عملکردشان را بهبود ببخشند. اقدام دیگر ما تحقیق در زمینه بیوالکتریکی است. یعنی با سیستم های الکترونیکی در ارتباط هستیم تا برای بیمارانی که نمی توانند از روش های معمول شیمی درمانی، رادیوتراپی و غیره بهره مند شوند، از درمان مدرن استفاده کنیم. درمان های جدیدی در دنیا وجود دارد، اما برخی دیگر منحصر به فرد هستند و در کشورهای دیگر به نام ایران به ثبت رسیده اند.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: دیگر تحقیقات ما در این زمینه است “چرا بیماران سرطانی می توانند بمیرند؟” بیمار مبتلا به سرطان معمولاً به دلیل متاستاز (انتقال سرطان از طریق خون به سایر قسمت های بدن) می میرد. مکانیسم های پیشگیری از فلج سایر اعضا و یافتن داروهای مناسب برای درمان آن بیش از 30 پروژه تحقیقاتی در مرکز ما می باشد.

سرطان قابل درمان و پیشگیری است

وی با تاکید بر اینکه می توان از سرطان پیشگیری کرد، گفت: این موضوع فقط کار پزشکان نیست. اقدام باید یک کار حاکمیتی و ملی باشد. سرطان با تلاش های علمی و دلسوزانه قابل درمان و زنده خواهد بود. این درست نیست که بگوییم سرطان را می توان به طور کامل درمان کرد. سرطان موجودی آگاه است. در مورد سرطان سینه، مرکز تحقیقات سرطان در سطح بهترین مراکز دنیا فعالیت می کند، به طوری که بیش از 90 درصد بیماران تا 5 سال، بالای 87 درصد تا 10 سال و بیشتر زنده می مانند. 80 درصد بیماران تا 15 سال پس از تشخیص بیماری، و ارقام فوق العاده است. در عین حال سرطان معده یا پانکراس بسیار آزاردهنده است. بر این اساس، نوع سرطان توسعه یافته مهم است. اما شاخص های درمان و بقای بیماران ما قطعا از بقیه دنیا عقب نیست.

دیر مراجعه به پزشک باعث می شود که درمان بیماری مشکل باشد

اکبری در خاتمه افزود: ما بیماران خود را یک مرحله بالینی دیرتر از مرحله پیشرفته بالینی در دنیا به دست می آوریم و این امر درمان را دشوارتر می کند. انتظار ما این است که مثلاً در مورد سرطان سینه توجه و آموزش بیشتری به افراد شود تا در صورت احساس توده در سینه یا ترشحات غیرطبیعی برای معاینه تخصصی به پزشک مراجعه کنند. ; بازدید سالانه برای این کار کافی است. در سرطان معده و روده، بروز برخی علائم می تواند هشدار دهنده باشد. اگر فردی لاغر شد، بی اشتها شد، به هر دلیلی کم خون است، یا مدفوع خونی یا سیاه داشت، سرفه های تحریک کننده و خلط خونی و غیره داشت، ممکن است علائم بدخیمی باشد و توصیه می کنیم با پزشک مشورت کنید. به نظر می رسد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/*