چشم انداز تیره رشد اقتصادی صفر در ایتالیابه گزارش بازار به نقل از ایبِنا، نگرانی‌های انرژی باعث می‌شود که لابی تجاری ملی ایتالیا چشم انداز تیره‌ای را به دست بدهد. بر اساس گزارش انجمن صنعتگران، انتظار می‌رود اقتصاد ایتالیا در سال ۲۰۲۳ به دلیل نگرانی‌های عمده در مورد تامین انرژی در بحبوحه تنش‌های رو به رشد بین روسیه و اتحادیه اروپا دچار رکود شود.

لابی اصلی تجاری این کشور، چشم انداز خود را برای رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ از ۱.۶ درصد پیش بینی شده در ماه آوریل به صفر داد. بر اساس این گزارش، اگر تنش‌ها بین اتحادیه اروپا و روسیه به حدی افزایش می‌یابد که منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود یا متوقف می‌شود، فعالیت‌های منفی روی فعالیت‌های تولیدی شدیدتر خواهد بود و به معنای اثرگذاری بارزتر خواهد بود.

این کاهش یک هفته پس از آن صورت گرفت که دولت این کشور پیش بینی رشد خود را برای سال آینده تا 0.6 درصد کاهش داد که آن افزایش سرسام دلیل هزینه های انرژی بود. با این حال، دولت مستعفی ماریو دراگی انتظار دارد ناخالص داخلی را در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳.۳ درصد افزایش دهد که در مقایسه با پیش بینی ۳.۱ درصدی که در ماه آوریل انجام شده، بیشتر است.

با این حال، این انجمن با اشاره به عملکرد عالی اقتصاد ایتالیا در نیمه اول سال جاری، خود را در سال ۲۰۲۲ از ۱.۹ درصد به ۳.۴ درصد تغییر داد. زمانی که هم‌چنین اختلافات اروپایی‌ها در همه‌جانبه‌ها از تحریم‌ها علیه این کشور به دلیل بحران سیاسی اعمال می‌شود، مسکو و بروکسل برای تامین گاز طبیعی روسیه با دارند.

این مخالف روسیه را مجبور به عرضه گاز به کشور عضو این اتحادیه را به میزان قابل توجهی کاهش داد. از ماه فوریه، سهم گاز روسیه در کشور ایتالیا از ۴۰ درصد به نزدیک ۱۸ درصد کاهش یافته است. با این حال، مقام‌ها می‌گویند که می‌توان با استفاده از منابع سوخت جایگزین، با توجه به انتظار در زمستان امسال در بیایند. برای کاهش مصرف، این کشور طرح مصرف انرژی در مصرف انرژی را مصرف می کند.