چرا دلار گران شد!؟ | هزینه سنگین خرید ارز با دلار ۳۰ هزار تومانی!بازار گروه بانک و بیمه:‌ قیمت کالاهای اساسی در پی اصلاح آرزویی در حالی افزایش یافته است که گویا ارز نیز در بازار نمی خواهد از قافله گرانی ها عقب ماند. آرزویی که به گفته مسولان کشورمان از ذخایر مناسبی درپی فروش نفت و رشد کالاهای قابل شناسایی است اما معلوم نیست این کالا طی یکی دو هفته است چرا بر سر رشد قیمت می‌شود و به شکلی خزنده در حال حرکت است.
طبق گفته ها با رونق بخشی از درآمدهای ارزی کشور، بازار این کالای حساس و مهم باید مدیریت شود و قیمت ها در مسیر ساماندهی شود، چرا که قیمت همه کالاها و خدمات در بازار از نرخ روزانه ارز تبعیت می کنند و بخش عمده ای از درستی از گرانی ها موجود است. ناشی از رشد قیمتی است که در بازر آرزو می شود.

روحانی با رقم ۲۵ هزار تومان ساختمان پاستور را ترک کرد اما اکنون قیمت آن ۳۰ هزار تومان است و معلوم نیست با ادامه بررسی و نتیجه توافقات برجام در وین دلار ۳۰ هزار تومانی چه سرنوشتی خواهد داشت.

دلار ۲۵ هزار تومانی که ۳۰ هزار شد
چرا ارزی که قرار بود قیمت آن دردولت روحانی کمتر نیابد اما گران شد، جای سئوال است، زیرا روحانی با رقم ۲۵ هزار تومانی ساختمان پاستور را ترک کرد اما اکنون قیمت آن ۳۰ هزار تومان است و معلوم نیست با ادامه درمان و روش. نتیجه توافقات برجام در وین دلار ۳۰ هزار تومانی چه سرنوشتی خواهد داشت.
به گفته کارشناسانی که در بازار از آنچنانی استفاده می کنند، برای خرید ارز چون سال های گذشته به چشم نمی خورد، همچنین منابع ارزی کشور شرایط مناسبی دارد که این افزایش قیمت تا حدودی هیجانی و تأثیرگذاری بر مسائل سیاسی چون روند روند و عدم نتیجه قطعی آن است. و از آنجایی که مدتی است خبرهای خوشی از انجام توافقات برجام مخابره نمی تواند بازار را تحت تأثیر قرار دهد.
از طرفی تصمیم گیری های اقتصادی چون اصلاح می شود که می تواند به آزاد سازی قیمت کالاهای اساسی از نظر روانی بر بازار ارز تا حدودی تأثیر داشته باشد. در چنین شرایطی رئیس کل بانک مرکزی به جای ارائه برنامه ای و حال راهکاری درست برای رشد قیمت ارز و جلوگیری از این کالا با سیاست های ارزی می گوید. دست بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز کاملا باز است ومردم فریب نرخ کاذب را نخورند.

تا زمانی که موتور نقدینگی بی حاصل در کشور روشن باشد نباید انتظار داشت که رشد اقتصادی ایجاد شود، تورم کاهش و قیمت ارز منطقی شود، رشد نقدینگی در اسفند سال قبل از حدود 4 درصد بوده است و این رقم به حدود 50 هزار میلیارد تومان رسیده است. است

تاثیر بالای رشد نقدینگی بر افزایش قیمت ارز
پیمان مولوی، کارشناس بازار و عضو انجمن اقتصاددانان ایران در گفتگو با خبرگزاری «بازار» درباره علل افزایش این روزهای نرخ ارز در بازار گفت: موضوع برجام و نااطمینانی از وضعیت اقتصاد کشور به دلیل نبود ساماندهی شاخص های کلان اقتصادی مانند کاهش نرخ تورم و عدم موفقیت جذب نقدینگی به بخش مولد باعث می شود تا ارز در بازار سمت و سوی افزایشی را در پیش بگیرد.
وی با بیان اینکه تا زمانی که موتور نقدینگی بیحاصل در کشور روشن باشد نباید انتظار داشته باشد که رشد اقتصادی ایجاد کند، تورم کاهشی و قیمت ارز در بازار منطقی می شود، گفت: میزان رشد نقدینگی در اسفند سال قبل (۱۴۰۰) حدود ۴ درصد بوده است و این. رقم به این منظور کاهش می یابد که هم افزایشی و هم رقمی نقدینگی به حدود ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. نقدینگی کم تحرکی که می تواند جذب تولید و بنگاه های اقتصادی شود مخرب اقتصادی و رشد قیمت ارز را به دنبال دارد.

چند مرحله ای که روند مذاکرات برجام انجام می شود تا نوسان نرخ ارز در بازار به قیمت دلار با شیبی ملایمی افزایش می یابد، اما این موضوع مهم دیگری است که میانگین قیمت دلار در سال جاری 32 هزار تومان است.

متوسط ​​میانگینی نرخ دلار در سال جاری ۳۲ هزار تومان است!
این کارشناس اقتصادی افزود: چندین جلسه مذاکرات برجام و تصمیمات مثبتی از انجام توافقات دریافت نمی‌شود و این موضوع باعث می‌شود که تا نوسان در بازار رخ دهد تا قیمت دلار با شیب ملایمی افزایش یابد اما موضوع مهم دیگری است که متوسط ​​است. نقطه تعادلی قیمت دلار در سال جاری 32 هزار تومان است که این نقطه تعادل قیمت دلار در سال گذشته بسیار پایین تر از این رقم یعنی حدود 28 هزار تومان بود.
مولوی بررسیان کرد: نمی‌تواند از روند مذاکرات برجام مخابره شود، تا احتمال رشد و قیمت دلار 35 هزار تومان از انتظار نیست، اما برعکس اگر توافقی حاصل شود و تحریم‌ها برداشته شود، قیمت دلار در حدود 26 هزار تومان قرار می‌گیرد. کاهش قیمتی که البته مقطعی خواهد بود چرا که باید بپذیرد نیز کالایی است که با افزایش قیمت سایر کالاها در بازار افزایش می یابد. به طور مثال قیمت کالاها در بازار در سال گذشته تا سال جاری افزایش محسوسی داشته است، بنابراین ارزآوری در بازار با سیاست گذاری های انجام مدیریت افزایشی بود. این در حالی است که نرخ دلار در سال گذشته بین ۲۱ تا ۲۸ هزار تومان درنوسان بود.

مردم آثار آرزوی کشور را در سفرهای خود ببینند یعنی مدیران و تصمیم گیرندگان با مدیریت بازار و تلاش برای کاهش قیمت مانع از رشد قیمت ها می شوند که نه این که ارزآوری حاصل شود اما قیمت آن ها در بازار افزایش می یابد.

افزایش نرخ ارز از ناکارآمدی های مدیریتی
محمدباقر صدری، دان نیز در گفتگو با خبرگزاری «بازار» گفت: نوسان قیمت ها در بازار ارز از ناکارآمدی های مدیریتی است زیرا سیاست دولت ارزی باید با درایت کاری که نرخ ارز بی منطق افزایش نیابد.
وی به منابع اظهار نظر در افزایش قیمت در پی فروش قابل توجه نفت با نرخ مناسب و رونق یعنی رسیدن به ارزی و تقویت ذخایر ارزی کشور است اشاره کرد و اظهار داشت: مردم باید آثار آرزوی کشور را در سفرهای خود ببینند. و تصمیم گیری گیران با مدیریت بازار و تلاش برای کاهش قیمت مدیران مانع از رشد قیمت ها می شود نه اینکه این ارزآوری حاصل شود اما قیمت انواع ارز نیز در بازار افزایش می یابد.
این کارشناس خدمات اقتصادی بیان کرد: رشد قیمت کالا و دربازار بدنبال ناکارآمدی های مدیریتی، معیشت مردم را تحت تاثیر قرار دادن و سفرهای کم درآمدها را کوتاه کرده است، افزایش قیمتی که متاثر از رشد قیمت ارز در بازار است که در این شرایط شرایط تصمیم گیری می شود. ارزهای اقتصادی و اجرایی اجرایی با سیاست گذاری های خاص و برنامه های درست اصولی مانع از رشد قیمت ها می شوند چرا که بخش عمده گرانی ها باعث افزایش نرخ در بازار می شود.

خرید ارز برای سرمایه گذاری در این روزها هزینه سنگین است، چرا که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کره است؛ این بانک در فضای رسمی آرزو حضور داشته و برحسب نیاز به فضای غیر رسمی برنامه خاص خود را دارد

بزرگ خرید آرزو، تصمیم نگیرید
بنا به این گزارش، قیمت در آخرین روز کاری هفته تا حدودی بالا بود که در بازار آزاد هر دلار آمریکا به ۳۰ هزار تومان نیز رسید، افزایش قیمتی که هم زمان با آزادسازی قیمت کالاهای اساسی در بازار اتقاق افتاد. قیمت ها در بازار در حالی که در مسیر رشد با حرکتی خزنده همراه شده اند و برخی ها اقدام به خرید های احتیاطی می کنند که معلوم نیست در روزهای آینده سیاست های آینده چه تصمیمی برای بازار آرزوی ارزی دارد.
بنابراین خرید ارز سرمایه گذاری در این روزها برای هزینه سنگین است، چرا که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کره است؛ این بانک در فضای رسمی آرزو حضور داشته و برحسب نیاز به فضای غیر رسمی برنامه خاص خود را دارد. امروز در صرافی‌های بانکی قیمت فروش ۲۵ هزار و ۷۰۸ تومان و قیمت خرید دلار از مردم ۲۵ هزار و ۴۵۲ تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان و قیمت خرید یورو نیز ۲۸ هزار و ۱۶۷ تومان اعلام شده است.