چالش‌های صنعت برق در فرانسه| از وابستگی به انرژی‌های تا ناترازی در ایام پرباریبه گزارش بازار به نقل از وزارت نیرو، بر اساس آمار و ارقام، بیش از 7 درصد برق کشور فرانسه در حال حاضر از طریق انرژی هسته‌ای تولید شده و سایر منابع مانند برق‌آبی و بادی به ترتیب 13 و 8 درصد از تولید برق این کشور را دارد. شامل می شود.

میزان تولید برق فرانسه در شرایط عادی پاسخگویی نیاز به این کشور است، اما در شرایط مصرف، با مشکلاتی در حوزه برق رو به رو می‌شود.
به طور خاص در حالی که در این کشور روزانه ۶۵ هزار مگاوات برق تولید می‌شود، اما در ایام اوج، مصرف برق فرانسوی‌ها تا ۷۵ هزار مگاوات نیز افزایش می‌یابد که باعث ناترازی در تولید و مصرف می‌شود.

بر همین اساس دانشمندان فرانسوی بر این باور هستند که کشور در حوزه صنعت برق با این دو چالش عمده رو به رو است که یکی از قطبی بودن و دیگری مربوط به ناترازی در تولید و مصرف است.

نیرو‌های نیروگاهی دارند که انرژی برق‌های فرانسه را در سال‌های آینده افزایش می‌دهد و با انرژی خورشیدی و بادی جایگزین می‌شود. موضوع مهمی که در بلندمدت بالادستی اتحادیه اروپا نیز قابل تفسیر است و این اتحادیه افزایش انرژی‌های انرژی در سراسر عضو را تا سال ۲۰ و بر اساس توافقنامه آب و هوایی هوایی هدف گذاری کرده است.

در همین رابطه وب سایت « www.euractiv.com» با پرداختن به این دو موضوع مهم در مطلبی با عنوان « France moves to more flexible electricity system» نکاتی را متذکر شده است که قابل تأمل است.

در موارد اشاره شده است که در آینده ای که با سرعت بیشتری در حوزه انرژی برق توسعه پیدا خواهد کرد، نه انرژی برق هسته و برقآبی بلکه انرژی برق خورشیدی و بادی خواهد بود و این در حالی است که مشکلات پیش روی هر نوع انرژی برای ادغام است. در شبکه سراسری فرانسه یکسان نیست.

از جمله تفاوت‌هایی که میان برق‌آبی با برق خورشیدی و بادی در کشوری با اقلیم فرانسه وجود دارد، این است که انرژی برق‌آبی را می‌توان کنترل کرد ولی انرژی‌های خورشیدی و بادی به شدت به شرایط آب و هوا وابسته است و می‌تواند با وقفه منبع انرژی محدود شود. چرا که تغییر در حوزه تولید برق‌آبی بسیار کندتر از تغییر در تولید برق بادی و خورشیدی است و همین موضوع یکی از نگرانی‌های توسعه این انرژی‌های انرژی‌پذیر تلقی می‌شود.

پژوهش‌های تازه‌ای که در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ انجام شده‌اند، نشان می‌دهد که راهکارهایی برای ادغام منابع انرژی انرژی در شبکه سراسری برق وجود دارد که به طور قطع ۵۰ درصد از انرژی برق را به منابع انرژی انرژی‌زا محدود می‌کند.

در یادداشت مورد اشاره از اولین راه حل به عنوان منابع غیرمتمرکز یاد می شود که امکان ایجاد تولید بین عرضه و پیشنهاد را با تکیه بر مزع تولید انرژی برق بادی و برق خورشیدی و سیستم های ذخیره انرژی، خودروهای الکتریکی و… فراهم می کند.

در اینجا نزدیک شده است که هرچه شبکه تجمیع بزرگتر باشد، مدیریت آن ساده تر خواهد بود. اقدامی باعث می‌شود که منابع تولید برق به واسطه تغییر بخش‌هایی صورت گیرد که می‌پذیرد و تغییرات آب و هوایی و دیگر رخدادها را برای صنعت برق بحرانی جدی ایجاد نمی‌کند.

در همین رابطه صنعت برق در کشور فرانسه عقیده دارند شرایط فعلی تولید برق در این کشور به این دلیل که به شدت به برق‌های برق‌ای و آبی وابسته است، اصلاً این اتفاق نمی‌افتد و لازم است در سال آینده به یک موضوع جدی تولید شود. در دستور کارسازان این کشور قرار برق گرفتن.

در این مطلب از راه دوم برای ادغام بیشتر انرژی‌های بی‌پذیرنده در شبکه به عنوان یکی از اجزای تولید و مصرف یاد شده و آمده است علی‌رغم تلاش برای افزایش تولید و همچنین لازم است تا مصرف با تولید سازگار شود. اتفاقی که می‌تواند تا برای صنعت برق متولیان باشد، می‌تواند بیشتر به منظور تنوع‌بخشی به تولید و نه صرفاً تولید تک قطبی شود.

در ادامه آمده است به منظور سازگار کردن مصرف با تولید به طور مثال می‌توان در مراکز خرید یخچال‌ها را در زمان‌هایی که آفتاب نیست، به حداقل برسانند. همچنین سردخانه‌ها را می‌توان در صورت عایق بندی صحیح و در زمان‌های غیر آفتابی در چندین ساعت بدون استفاده از برق از ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگاه داشت. این اقدام و اقدام‌های مشابه را می‌توان با کمک فناوری‌های نوین و شبکه‌های سیستمی اجرایی و هوشمند به صورت خودکار در کاهش مصرف برق انجام داد.

در مورد دیگری که در این مطلب ذکر شده است، در فرانسه به دلیل مخالفت با مدیریت‌پذیری در تولید امکان‌پذیر و کنترل‌کننده، اما مقبولیت در مصرف، به این دلیل که بر اساس قوانین این کشور با استفاده از مصرف‌کنندگان محدود مصرف‌کنندگان جز مصرف‌کننده‌ها، امکان پذیر نیست، با چالش‌هایی وجود دارد. همراه است.

صنعت برق در فرانسه عقیده دارند اگر مصرف‌کنندگان ۲۰ برق به صورت گاه و هر بار به مدت ۱۵ تا دقیقه سیستم‌های گرمایشی و یا سرمایشی خود را خاموش کنند، می‌توانند به طور متوسط ​​۵ تا ۸ درصد مصرف برق مصرف کنند و از این طریق استفاده کنند. به پایداری جریان برق در این کشور کمک کنند.

در مجموع آنچه که اکنون برای فرانسوی‌ها مهم است، تلاش برای تنوع بخشی و مصرف‌پذیری در صنعت برق و همچنین می‌تواند در میان تولید و مصرف صورت‌زمان باشد که می‌تواند چالش‌های پیش روی برق این کشور را در آینده تغییر دهد.