پیشرفت ۹۵ درصدی طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیهبه گزارش بازار، سید حسن رضوی افزود: در طرح احیای دریاچه ارومیه، مجموعه‌ای از طرح‌ها در دو بخش سازه‌های و غیرسازه‌های در حال اجراست که سد کانی سیب و تونل انتقال آب آن، بخشی از طرح‌های سازه‌های می‌باشد.

مدیر عامل سابق شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: تونل حدود 60 کیلومتری انتقال آب” کانی ” که در یکی از سخت ترین مناطق آبرفتی جهان، توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) سپاه پاسداران حفر شد جزء 10 تونل سخت دنیاست در مراحل. نهائی خود یعنی مرحله تحکیم شدن است.

وی افزود: دو طرح طرح خانه شهر تبریز و ارومیه که قسمتی از پساب تولیدی آن وارد دریاچه خواهد شد تکمیل می‌شود و به زودی می‌شود.

این کارشناس ارشد مسائل آب گفت: طرح‌های سازه‌های دریاچه ارومیه تا انتهای سال ۱۴۰۱، می‌شود هر گاه در سال‌های گذشته تدبیر بهتری برای تخصیص بودجه می‌شد آن را در زمستان سال ۱۴۰۰ افتتاح کرد.

رضوی افزود: با افتتاح این طرح ها، تراز آب دریاچه به یک عدد قابل قبول در مقایسه با شرائط حاد فعلی خواهد رسید.

مدیر عامل سابق شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: بخش‌هایی مانند پرکردن چاه‌های غیرمجاز، اجرای طرح نکاشت در بخش کشاورزی اطراف دریاچه ارومیه و رهاسازی حقابه‌های محیط زیستی از سدهای بالادست، جزء طرح‌های غیرسازه‌های احیای دریاچه ارومیه است که بین ۵۰ تا ۶۰ درصد است. پیشرفت دارد.

این کارشناس ارشد مسائل آب افزود: در موضوع هاسازی مجموعه سدهای ساخته شده و سدهای درحال ساخت و همچنین از پسابی در خانه های چند استان شمالغربی کشور، می بایست بین یک و نیم تا حدود 2 میلیارد متر مکعب به سمت دریاچه رهاسازی شود، اما در سال آبی (1400-1401) فقط حدود یک میلیون متر مکعب رهاسازی شد.

رضوی گفت: امسال آخرین سالی است که دریاچه در این وضعیت می‌باشد و با افتتاح طرح‌های مربوط به آن، این نظر بررسی‌ها، نه تنها دریاچه خشک می‌شود، اما در ۱۰ تا ۱۵ سال نیاز به آن بهتر خواهد بود. است که تراز فعلی آب دریاچه به تراز قابل قبول باشد.

این کارشناس ارشد مسائل آب، حجم فعلی آب دریا را حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: حجم دریاچه قبل از شروع بحران کم آبی آن، حدود ۱۰ برابر حجمی آن بوده است.

وی با اعلام ساخت ده‌ها سد در حوزه آبریز دریاچه ارومیه ادامه داد: حقابه زیست محیطی این سدها که در بازگشایی 40 تا 50 سال گذشته ساخته شده است به خوبی تخصیص داده شده است که وزارت نیرو و سازمان حفاظت از محیط زیست زیست، باید در این مورد آسیب ببیند. داشته باشید.

این کارشناس ارشد مسائل آب توضیح داد: اگر در سالیان گذشته، حقابه‌ها بدرستی تخصیص داده می‌شد شاید در زمان فعلی نیازی به ساخت سازه‌های جدید، مثل سد و تونل 6 کیلومتری انتقال آب کانی سیب با این حجم از هزینه نبود.

وی گفت: تغییر اقلیم، افزایش بیش از 3 برابری حجم کشاورزی و افزایش بی رویه آب از مخزن آب زیرزمینی در حوزه دریاچه ارومیه از عوامل اصلی ایجاد بحران کم آبی آن است.

آقای رضوی افزود: خسران خشک شدن دریاچه و تبدیل زمین آن به کانون تولید گردوخاک توام با نمک، بیش از قیمت رهاسازی یک میلیارد متر مکعب آب شیرین به سمت دریاچه و تبدیل آن به آب شور می‌باشد.

وی تصریح کرد: اگر تدبیر نمی‌شد مشکل گردوخاک نمکی این دریاچه، چند استان با جمعیتی معادل چند میلیون نفر را در گیر خود می‌کرد.

مدیر عامل اسبق آب منطقه‌ای تهران همچنین گفت: در سال‌های گذشته نمونه‌های مشابه دریاچه ارومیه را در ترکیه، آمریکا و برخی از شرکت‌های اروپایی شاهد بودند که با اجرای طرح‌هایی، آن‌ها احیا شده بودند.

افزودن: همکاری برداران و کشاورزان در آغاز طرح احیای دریاچه، خوب بود، اما به دلیل اجرا نشدن رضوی‌ها به آن‌ها اجرا شد، از جمله اجرا نشدن طرح پرداخت در مقابل کاشتن زمین، همکاری آن‌ها انجام شد.