پرداخت یارانه نقدی موقت است| توزیع کالابرگ در دستور کار دولتسید جواد ساداتی نژاد در نشست علنی امروز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت- مجلس شورای اسلامی در اصلاح یارانه های کالاهای اساسی با اشاره به حفظ امنیت امنیت گفت: در شرایط جاری با دو عامل در دنیا افزایش قیمت های جهانی در حال افزایش است. محصولات کشاورزی به ویژه غلات و روغن و آنچه که مهم ترین امنیت غذایی کشور می شوند. این شتاب قیمت از انتهای سال گذشته تا امروز رشد شتابان و بی‌سابقه‌های گرفته شده و برخی از ارقام ابتدایی سال ۱۴۰۰ بالای ۱۲۰ درصد رشد داشته است.

وزیر کشاورزی بیان داشت: از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز در موضوعات مختلف اجزای امنیت غذایی و غلات بین 35 تا 80 درصد افزایش قیمت را در انواع غلات و روغن در دنیا داشتیم.

ساداتی نژاد با اشاره به تحولات و تأثیر آن در غلات در جهان گفت: جنگ روسیه و کشورهای منطقه در حوزه غلات تأثیرگذار هستند زیرا این منطقه ۷۰ درصد روغن و ۳۰ درصد غلات جهان را تولید می‌کند.

وی افزود: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های آینده هم تولید غلات در این منطقه ادامه می‌یابد که امروز دنیا با توجه به حوزه تولید غلات و محصولات اساسی کشاورزی و افزایش قیمت‌ها است. همه طبیعی همه دولت‌ها و کشور برای حفظ و نگهداری سفره و امنیت غذاییشان تلاش می‌کنند.

وی در مورد خشکسالی های متعدد در و تاثیر آن در کشت گندم گفت: در سال گذشته با پدیده خشکسالی مواجهیم و این پدیده استمرار دارد، در سال ۹۹ ما ۸ و نیم میلیون تن و در سال ۱۴۰۰، چهارو نیم میلیون تن گندم خریداری کردیم. و پیش‌بینی‌های امسال هم این است که به حدود ۴و نیم میلیون تن گندم نیاز داریم.

ساداتی نژاد خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مردم سازی و توزیع عادلانه یارانه ها موضوع مهمی است که مجلس و دولت باید اجرا شود، در سال جاری هم در قانون بودجه این الزام وجود دارد طبیعتا تلاش و همکاری مضاعفی بین مجلس و دولت. برای اجرای این کار نیاز است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ستاد دولت برای این کار به معاون اول رئیس جمهور و وزرای اقتصادی تشکیل می شود و برنامه ریزی های لازم را انجام می دهد تا به بهترین نحو ممکن پرداخت مازاد خانوار به عنوان حمایت از دولت در نظر گرفته شود. قطعاً از اجرای این طرح برای دو ماه این مبلغ به حساب خانوارها واریز می شود تا هیچ دغدغه ای برای مردم عزیزمان ایجاد شود.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی گفت: برای تامین کالاهای اساسی اولیه نقدی اختصاصی می‌یابد و در طرح‌های آینده توزیع دستور کالا برگ کالاهای اساسی در قرار می‌گیرد.