پرداخت مستمری بازنشستگان مهرماه بر اساس مصوبه شورای عالی کارگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزپرداخت حقوق ماهانه نزدیک به 4 میلیون بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی با اضافه شدن حدود 2600 میلیارد تومان به کل هزینه ماهانه پرداختی مستمری ها نسبت به ابتدای سال پایان یافت. این دومین ماه پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی پس از تصویب مصوبه شورای عالی کار در مورد مستمری سایر رده های بازنشستگان است و بر اساس اعلام قبلی سازمان تامین اجتماعی، پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی است. مابه التفاوت مستمری 5 ماهه ابتدای سال برای این دسته از بازنشستگان نیز از آبان ماه آغاز می شود.

افزایش سالانه مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی امسال حکایتی پر فراز و نشیب داشته و حالا که ماجرا با برآورده شدن آرزوی بازنشستگان سایر رده ها پایان یافته است مروری بر اتفاقات این روزها را نشان می دهد. . تلاش مستمر مسئولان در دولت مردمی، مجلس انقلاب و سازمان تامین اجتماعی و پیگیری های مراکز مستمری بگیران برای افزایش چشمگیر مستمری پرداختی به تمامی رده های بازنشستگان و مستمری بگیران.

بر اساس مقرره یکصد و یازدهمین ماه قانون تامین اجتماعی، حداقل مستمری پرداختی به افراد مشمول دریافت مستمری کامل (شامل مستمری از کارافتادگی کلی، مستمری بازنشستگی و مستمری بازماندگان کل) نباید کمتر از حداقل باشد. حقوق تعیین شده طبق قانون شورای عالی کار برای کارگران به موجب مفاد ماده 96 قانون تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی مکلف است مبلغ کلیه مستمری های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و باقیمانده عمر را بپردازد. حقوق بازنشستگی با فواصل کمتر از یک بار در سال در نظر گرفته شود افزایش هزینه های زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش یابد.

در سال جاری و پس از تعیین افزایش سالانه حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون در شورای عالی کار در روزهای پایانی اسفندماه 1400، روند تدوین طرح پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی در خصوص میزان و نحوه افزایش مستمری بازنشستگان و سایر مستمری بگیران این سازمان در اولین روزهای کاری پس از تعطیلات نوروزی با مشارکت و همکاری اعضای هیئت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران آغاز شد. دکتر میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در تاریخ 25 فروردین ماه و اولین روز کاری پس از تعطیلات نوروزی با شرکت در نشستی با حضور نمایندگان کانون بازنشستگی از افزایش عادلانه مستمری مستمری بگیران خبر داد. در سال 1401 و پس از برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان بازنشستگان، پیشنهاد هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی در خصوص افزایش حقوق سالانه بازنشستگان از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به هیأت وزیران ارسال شد. ، بر اساس مفاد مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی و با عنایت به مفاد شورای عالی کار.

اما با ابلاغ مصوبه هیات دولت مبنی بر افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در 24 خردادماه، مشخص شد که هیات وزیران پیشنهاد افزایش 57.4 درصدی حداقل مستمری و افزایش 38 درصدی اضافه بر مبلغ A را داده است. 515 هزار تومان برای سایر سطوح مستمری. ، با تغییراتی همراه است.

اما پس از ابلاغ این مصوبه، سازمان تامین اجتماعی بلافاصله افزایش مقرر در حقوق حداقل حقوق بگیران و سایر مقاطع مستمری بگیران را از همان خرداد ماه اعمال کرد و حقوق خرداد آنان با اعمال مقررات مقرر محاسبه و پرداخت شد. . افزایش می یابد و مابه التفاوت ماه های فروردین و اردیبهشت نیز در ماه تیر و حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در مرداد پرداخت می شود، اما از همان روزی که هیات وزیران مصوبه ۲۴ خردادماه را صادر کرد، اجتماعی. سازمان حراست بدون توجه به جنجال های رسانه ای، پیگیری اصلاح مصوبه را آغاز کرد و با دستور رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور نسبت به بررسی مجدد موضوع افزایش مستمری بازنشستگان و همچنین موارد زیر اقدام کرد. نمایندگان مجلس، امید به اصلاح این مصوبه افزایش یافت.

نقطه پایان ماجرا از این قرار بود که با تلاش های صورت گرفته، هیات وزیران اختیار تعیین میزان افزایش مستمری بازنشستگان سایر رده ها را به وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی واگذار کرد. سازمان و در نهایت در 6 مردادماه در جلسه شورای عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تامین اجتماعی که در شهرستان بندرانزلی تشکیل شد، تصمیم وزرا، اعضای هیات امنای شورا به اطلاع عموم رسید. . سازمان تامین اجتماعی مصوبه شورای عالی کار در زمینه افزایش سطوح غیر از حداقل مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را اعمال کند. دکتر میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این جلسه اعلام کرد احکام جدید گروه بازنشستگان شهریور ماه صادر و حقوق شهریور ماه آنان بر اساس افزایش 38 درصدی به اضافه مبلغ ثابت محاسبه و پرداخت می شود. از 515 هزار تومان.

در نهایت بر اساس وعده مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگان در شهریور ماه با افزایش مستمری سایر رده ها پرداخت می شود و اکنون با آغاز فصل پاییز ضمن پرداخت حقوق بازنشستگان مستمری ها در مهرماه به عنوان دومین ماه اجرای افزایش مستمری طبق مصوبه شورای عالی کار مستمری سایر سطوح می باشد. منابع مورد نیاز برای پرداخت مابه التفاوت ماه های فروردین تا مرداد مستمری بگیران سایر رده ها.

لازم به ذکر است با اجرای مصوبه وزرای هیأت امنای تأمین اجتماعی مبنی بر افزایش مستمری سایر سطوح، 2 هزار و 600 میلیارد تومان به هزینه های پرداختی مستمری و مجموع مستمری های پرداختی ماهانه از سوی دولت اضافه شد. . سازمان تامین اجتماعی به رقم 30 هزار میلیارد تومان رسیده است.

منبع: ادامه مطلب

انتهای پیام/