وضعیت پرونده های قاچاق در ۵ ماه نخست امسالبه گزارش بازار، حمیدرضا دهقانی نیا اظهار داشت: پوشاک، لوازم یدکی و قطعات خودرو، لوازم خانگی، کفش، خودروهای تجاری و حمل کننده، ملزومات عمومی صنایع، برخی مواد غذایی، تلفن همراه، تبلت، فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی، مواد نساجی و الیاف پارچه، لوازم‌التحریر، محصولات کشاورزی از محصولاتی هستند که برای آنها شناسه کالا تعیین شده است.

وی با اشاره به صدور ۶۶۰ هزار و ۶۹۲ شناسه کالا برای کالاهای وارداتی و هزاران کالای تولیدی در هر گروه کالایی، تاکید کرد: شناسه کالا برای هر کالای کالایی صادر نمی شود، بلکه هر شناسه برای یک گروه کالایی تولید می شود. ؛ به این معنا که یک شناسه برای کالایی با ۱۰ هزار تولید صادر می شود.

دهقانی نیا افزود: بر اساس مستندات موجود، در پنج ماه نخست امسال، پرونده های تشکیل شده برای 496 میلیارد و 331 میلیون و 994 هزار و 114 تومان است که نشان می دهد کم کاری انجام نشده و دستگاه های متولی به دنبال آن هستند. ارائه محصولات غیرقانونی هستند.

وی با اشاره به نارضایتی برخی از اصناف از وضعیت وضعیت به کالاها، بررسی آن‌ها: برخی از تولیدکنندگان انتظار برخورد بیشتر با غیرقانونی را دارند، اما آنها را به اندازه کافی نیست و برای پرداخت کمتر مالیات، کد شناسه دریافت شده و بر روی محصول نهایی درج شده است. نمی کنند.

دهقانی نیا تصریح کرد: برای کنترل قاچاق باید نقش خود را به درستی ایفا کند، اگر تولید کننده شناسه را دریافت کند و بر روی محصول نهایی درج کند، محصولی تسریع و غیر ممکن می شود.