وضعیت “خوش بینان” چگونه است؟


گزارش کردن شبکه خبری تهران نیوز، می گویند اگر خوش بین باشید و به اصطلاح نیمه پر لیوان را ببینید، روحیه تان بهتر می شود. اگر نسبت به همه چیز و هر شخصی نگرش خوش بینانه دارید و چنین نگرشی روحیه و روز روحی شما را بهبود می بخشد.

البته برخی افراد و مسائل مختلفی هستند که راه خوش بینی دیگران را می بندند، اما این موضوع کلی نیست و با نگاه خوش بینانه می توان بسیاری از سوءتفاهم ها را حل کرد.

حال شما چطور است؟

خوش بینی و اثرات آن

محققان علوم رفتاری سال هاست که در مورد جهان بینی های خوش بینانه و بدبینانه تحقیق می کنند. نتایج تحقیقات آنها نشان می دهد که خوش بینی می تواند تاثیرات مثبت زیادی در زندگی داشته باشد که در این گزارش به مهم ترین آنها اشاره کرده ایم.

برخورداری از سلامت عمومی برتر

افراد خوش بین معمولا کمتر در معرض آسیب های فیزیکی هستند و از سلامت بهتری برخوردارند. به عنوان مثال، افراد بدبین 50 درصد بیشتر از افراد خوش بین به بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند و در مبارزه با سرطان شکست می خورند. همچنین میزان ابتلا به بیماری های عفونی و مرگ زودرس نیز در افراد بدبین دیده می شود.

افزایش مقاومت و استقامت

افراد خوش بین در مقایسه با افراد بدبین به راحتی تسلیم اتفاقات ناگوار نمی شوند. این باعث می شود پشتکار و تلاش بیشتری از خود نشان دهند و احتمال موفقیت خود را افزایش دهند. در واقع، خوش بینی به افراد کمک می کند تا در شرایط سخت زنده بمانند و با افزایش سرسختی و مقاومت، عملکرد خود را حفظ کنند.

حال شما چطور است؟

افراد خوش بین معمولا کمتر در معرض آسیب های فیزیکی هستند و از سلامت بهتری برخوردارند

سلامت عاطفی بیش از تأثیرات خوش بینی در زندگی است

خوش بینی می تواند بر سلامت روان افراد تاثیر زیادی بگذارد و احساسات مثبت را افزایش دهد. می توان گفت که افزایش روحیه خوش بینی می تواند به افراد کمک کند تا سلامت روان خود را بهبود بخشند و به وضعیت بهتری برسند.

افزایش امید به زندگی

مطالعات مختلف انجام شده در زمینه طول عمر نشان می دهد که افراد خوش بین اغلب بیشتر از بدبین ها عمر می کنند. به عنوان مثال، تحقیقات انجام شده بر روی بیماران سرطانی نشان می دهد که بیمارانی که دیدگاه خوش بینانه تری به زندگی دارند، اغلب به نتایج درمانی بهتری دست یافته اند و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در آنها کمتر بوده است.

حال شما چطور است؟

کاهش استرس ناشی از تاثیرات خوش بینی در زندگی

افراد خوش بین نسبت به افراد بدبین و واقع بین استرس کمتری را در طول زندگی تجربه می کنند. زیرا این افراد اغلب به توانایی های خود اطمینان دارند و به همین دلیل مطمئن هستند که در آینده اتفاقات خوبی برایشان خواهد افتاد.

آنها معمولا به مشکلات به عنوان یک رویداد جزئی نگاه می کنند، اما رویدادهای مثبت را نشانه ای از چیزهای مثبت در آینده می دانند. انتظارات مثبت آنها را کمتر تحت تأثیر استرس روزمره قرار می دهد و می توانند به روشی آسان تر با شرایط سازگار شوند.

** راه های افزایش خوش بینی

با توجه به فواید و تاثیرات مثبتی که در مورد خوش بینی گفته شد، ممکن است برای بسیاری از مخاطبان این سوال پیش بیاید که چگونه می توان سطح خوش بینی را در خود تقویت کرد؟ در ادامه این گزارش به راهکارهای موثر در این زمینه اشاره کرده ایم.

مطالعات نشان می دهد که افراد خوش بین اغلب بیشتر از بدبین ها عمر می کنند

روی نکات مثبت خود تمرکز کنید

هیچ کس کامل نیست، اما هرکسی در زندگی خود نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارد، اما برای اینکه همیشه در زندگی خود به جلو حرکت کنید و در عین حال دید مثبتی به زندگی خود داشته باشید، لازم است خودآگاهی را نسبت به نقاط قوت خود افزایش دهید. بینش بیشتری نسبت به خود به دست آورید و به جای نقاط ضعف خود بر نقاط قوت خود تمرکز کنید تا بتوانید هر روز برای تقویت آنها تلاش کنید و کاری برای بهبود خود انجام دهید.

رویدادهای مثبت آینده را تجسم کنید

وقتی تصور می‌کنید کاری را انجام می‌دهید، همان قسمت‌هایی از مغز که در انجام آن کارها فعال می‌شوند شروع به کار می‌کنند. در نتیجه، تصویرسازی ذهنی در مورد اعمال و رویدادهای مثبت می تواند به شما کمک کند تا در واقع احساسات مثبت را در خود ایجاد کنید و ذهن خود را برای رسیدن به اهداف آینده آماده نگه دارید.

حال شما چطور است؟

همیشه به یاد داشته باشید که فردا روز دیگری است

هر فردی توانایی های منحصر به فرد خود را دارد که اگر به درستی کشف شود می تواند او را به موفقیت برساند. در نتیجه شکست های امروز تنها نتیجه عدم شناخت استعدادهای شما و شکوفا نشدن آنهاست.

همیشه به خاطر داشته باشید که فرصت های شما هرگز تمام نمی شوند و تا زمانی که امیدوار باشید بتوانید فردای بهتری را برای خود بسازید. در نتیجه، اگر امروز شکست خوردید، به این فکر کنید که چه زمینه های دیگری برای موفقیت شما وجود دارد.

توجه داشته باشید که هر فردی توانایی های منحصر به فرد خود را دارد که در صورت کشف صحیح می تواند او را به موفقیت برساند. در نتیجه شکست های امروز فقط نتیجه عدم شناخت استعدادهای شما و شکوفا نشدن آنهاست.

گفتگوی درونی خود را بهبود بخشید

ما هر لحظه در ذهن خود با خود صحبت می کنیم. اگر گفتگوی درونی پر از چیزهای منفی و ناامیدکننده باشد، زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار می دهد و ما را بدبین می کند.

از آنجایی که افکار و مکالمات در ذهن ما به صورت خود به خود و غیر وحشیانه می آید، بسیاری از اوقات از آنها آگاهی نداریم و به تأثیر منفی آنها پی نمی بریم. به همین دلیل است که باید به این افکار بیشتر توجه کرد و برای اصلاح آنها تلاش کرد تا خوش بینی را در خود پرورش داد.

توجه کن! نگاه مثبت و نیمه پر لیوان را در همه مسائل ساده‌لوحانه‌ای نیست، اما می‌توان با خوش‌بینی واقعیت موجود را دید و با دقت و منطق درست دست به اقدامات و حرکات هوشمندانه زد و به نتیجه مطلوب رسید.

منبع: فارس

انتهای پیام/