ورود «فناوری» و «دانش‌محور» به عرصه کشاورزی مهم‌تر از شام است.فرخ مستوفی، فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار خدمات اجتماعی شبکه خبری تهران وی در پیگیری کشورمان در حوزه محیط زیست در راستای افق 1404 گفت: عملکرد دولت باید هم کمیت و هم حوزه کیفی سنجیده شود و بعد نتیجه سنجیده شود.


بیشتر بخوانید:

ایران با فاجعه کرسنت درآمد فلر را کاهش داد


وی افزود: اقدامات دولت ها برای بهره مندی ایران از فضای مساعد، بهره مندی از دانش پیشرفته و اجتماعی و امنیت غذایی مناسب است و در این راستا به دستاوردهایی دست یافته ایم اما با ایده آل فاصله داریم.

این فعال محیط زیست در ادامه با بیان اینکه سلامت انسان با شرایط اقلیمی ارتباط مستقیم دارد، تصریح کرد: محیط زیست منطقه حساسی است و مقام معظم رهبری بارها بر جایگاه این منطقه تاکید کرده اند، به عنوان مثال در حوزه امنیت غذایی، تغییرات مفیدی به نفع انسان است. سلامت ساخته شده است.

مستوفی گفت: از سال 1383 که سند چشم انداز 1404 تنظیم شد، در حوزه کشاورزی فرامرزی عمل کردیم، بنابراین مواد غذایی مورد نیاز را به کشورهای دیگر صادر می کنیم و جزو کشورهای برتر منطقه هستیم. تولید غذا. “

وی نسبت به کاهش منابع آبی هشدار داد: کاهش منابع آبی بر کشاورزی و امنیت غذایی کشور تاثیر منفی دارد و می توانیم به وضعیت بحرانی برسیم.

این فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه کشاورزی علمی باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، افزود: کشاورزی علم محور حرکتی درجه یک است و اگر مسئولان بتوانند در این مسیر حرکت کنند، کشور رونق خواهد گرفت و این مهمتر است. شام. “

مستوفی در ادامه با بیان اینکه 80 درصد آب مصرفی صرف کشاورزی می شود، گفت: اگر «دعشبانیان» وارد عرصه کشاورزی شود در مصرف آب صرفه جویی می شود.

وی گفت: فناوری باید در گلخانه ها وارد شود.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: در آمریکا 2 تا 3 درصد مردم کشاورزی می کنند در حالی که این درصد در ایران بسیار بیشتر است و با ورود فناوری و دانش بنیان در حوزه کشاورزی امنیت غذایی ایجاد می شود.

مستوفی گفت: کشاورزی ایران در تولید گندم، جو و … سرآمد بوده اما قابل اعتماد نیست و بحران اوکراین نشان داده است که کشورهای مصرف کننده نان گندم نسبت به قیمت نان حساس هستند.

انتهای پیام/*