واکنش ایران به قطعنامه ضد ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمیبه بازار در پی قطعنامه ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه به این قطعنامه واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران تصویب نامه ارائه شده از سوی آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را به عنوان اقدامی سیاسی، نادرست و غیرسازنده تقبیح می‌نماید.

جمهوری اسلامی بر اساس بیانیه مشترک مورخ 5 مارس 2022، حسن نیت خود را در شرکت با ارائه اطلاعات فنی دقیق نشان می دهد و انتظار این را دارد که آژانس نیز با خصوصیات مستقل، بی طرفانه و حرفه ای، اقدامی سازنده و واقعی در این زمینه داشته باشد. جهت عادی سازی موضوعات پادمانی که به اذعان خود آژانس به هیچ وجه نگرانی عدم اشاعه‌ای ندارد، صورت می‌دهد. ظاهرا یادشان رفته که تمام موضوعات گذشته یکبار و برای همیشه در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام بسته شد.

جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته با همکاری سازنده‌ها و انجام دادن توجه قابل توجه از آژانس‌های بازرسی در سطح جهانی در ایران موید این نکته به گونه‌ای است که کشورمان در حال حاضر از شفاف‌ترین برنامه صلح آمیز هسته‌ای در میان اعضای عضو آژانس فعال است.

تصویبنامه یاد شده است که بر اساس گزارش شتابزده و غیر متوازن مدیرکل آژانس و نتیجه بر اطلاعات و ساخت رژیم رژیمی دروغی گرفته شده است، نتیجه‌ای جز تضعیف روند همکاری و فعالیت جمهوری اسلامی ایران با آژانس در بر خواهد داشت.

همانگونه که قبلاً نیز اعلام شده است جمهوری اسلامی ایران بدلیل غیرسازنده غیرسازنده و تصویب قطعنامه یاد شده گامهای عملی متقابلی را نشان می دهد که سانتریفیوژهای پیشرفته و غیرفعال سازی دوربینهای فرا پادمانی را از جمله آنها نصب کرده است.