واکنش اتحادیه اروپا به تحریم های اخیر ایرانگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزاتحادیه اروپا روز پنجشنبه اقدام ایران برای تحریم افراد و نهادهای اتحادیه اروپا را در فهرست تحریم‌های خود رد کرد و مدعی شد که این اقدام «با انگیزه‌های سیاسی» انجام شده است.

پیتر استانو، سخنگوی نهاد سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا تحریم‌ها را رد می‌کند، زیرا این تحریم‌ها صرفا انگیزه‌های سیاسی دارند.

وی افزود: در مورد تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، تحریم ها را بر اساس دلایل روشن قانونی و شواهد نقض حقوق بشر در ایران اعمال کنید.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: رهبران ایران به جای تمرکز بر انتقام جویی سیاسی و اعمال ضدتحریم، باید به مردم و جوانان خود توجه کنند و حقوق اولیه خود را به آنها اعطا کنند.

روز گذشته وزارت امور خارجه ایران برخی افراد و نهادهای اتحادیه اروپا را در فهرست تحریم ها قرار داد. وزارت امور خارجه ایران روز گذشته در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: تحریم‌های مذکور شامل ممنوعیت صدور روادید و عدم امکان ورود افراد مذکور به جمهوری اسلامی ایران و مصادره اموال و دارایی‌های آنان در قلمرو تحت پوشش است. حوزه قضایی جمهوری اسلامی ایران.» تمامی نهادهای جمهوری اسلامی ایران بر اساس مصوبات مراجع ذیربط اقدامات لازم را برای اجرای تحریم ها انجام خواهند داد.

این بیانیه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران با یادآوری تعهدات اتحادیه اروپا و دولت‌های متبوع افراد و مؤسسات فوق، حمایت، تسهیل و عدم برخورد با اقدامات این افراد و نهادها را نقض برجام می‌داند. تعهدات بین‌المللی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو و آنها را پاسخگو می‌داند و پاسخ آن را می‌داند، بدیهی است که اقدام تحریمی، تعقیب کیفری افراد را به دلیل مشارکت در اقدامات مجرمانه در دادگاه‌های صالحه قانونی ارزیابی نخواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مجدداً اقدام شورای اتحادیه اروپا در تاریخ 26 مهر 1391 در اعمال اقدامات محدودکننده غیرقانونی علیه افراد و مؤسسات ایرانی بر اساس اتهامات بی‌اساس که مصداق بارز دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران را به شدت رد و محکوم می کند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران پیشتر نسبت به هرگونه اقدام غیرسازنده اتحادیه اروپا هشدار داده بودند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز در گفت و گوی تلفنی با لوئیجی دی مایو همتای ایتالیایی خود و همچنین جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز ۲۲ مهرماه نسبت به هرگونه اقدام عجولانه و بی پروا اتحادیه اروپا هشدار داد.

وزیر امور خارجه ایران خطاب به همتای ایتالیایی خود گفت: بر اساس قوانین سختگیرانه خود، متعهد به مرگ یکی از فرزندانمان (مهسا امینی) هستیم و رسیدگی دقیق و منصفانه در مورد آن جدی است. در عین حال از مواضع و مداخلات برخی مقامات اروپایی در حوادث اخیر راضی نیستیم و اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رویکردی دوگانه دست به اقدامی عجولانه و نسنجیده بزند باید منتظر اقدامات موثر و متقابل باشد. جمهوری اسلامی ایران «اتحادیه اروپا قبلاً قطعنامه‌ای درباره این سفر صادر کرده بود که با واکنش ناصر کانونی، سخنگوی وزارت امور خارجه مواجه شد و آن را بی‌ارزش خواند.

به گزارش فارس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته (27 مهرماه) تعدادی از مردم و نهادهای انگلیسی از جمله مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس، بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال، فرمانده نظامی بریتانیا در خلیج فارس و معاون امنیتی وزارت کشور انگلیس تحریم شد.

روز گذشته وزارت خارجه آلمان نیز به تحریم های ایران واکنش نشان داد. شبکه دویچه وله فارسی آلمان که دارای مواضع نزدیک به گروهک تروریستی منافقین است، یکی از رسانه هایی است که در فهرست تحریم های ایران قرار گرفته است. ایران سردبیر روزنامه آلمانی بیلد را نیز در فهرست تحریم ها قرار داد.

وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای در واکنش به این تحریم گفت: تحریم رسانه های آزاد بار دیگر نشان می دهد که چگونه ایران آزادی بیان و رسانه را سرکوب می کند.

ژست آلمان در دفاع از “آزادی بیان و رسانه” در حالی رخ داد که کشورهای غربی در سال های اخیر بسیاری از شبکه های رسانه ای جمهوری اسلامی را از چندین ماهواره حذف کردند. علاوه بر این، دولت کانادا هفته گذشته چندین رسانه و تعدادی از شخصیت های رسانه ای را حذف کرد. ایران را در لیست تحریم ها قرار دهید.

منبع: فارس

انتهای پیام/