واردات پوشاک به کمتر از یک میلیارد دلار رسیده استبه گزارش بازار، علی مویدی خرم آبادی گفت: آرزوی داشتن در کشور ما یکی از عوامل اصلی شکل گیری دستگیری معکوس در کشور است. خرید کالاهای اساسی در واقع باعث می شود که قیمت کالاهای اساسی در کشور به پایین ترین رقم برسد و به لحاظ شرایطی که در همجوار وجود دارد، این تفاوت بین قیمت کالاهای اساسی در و خارج از کشور است. زمینه را فراهم آورده بود تا بخشی از اساسی به همجوار کالا قاچاق شود.

وی افزود: بنابراین با وجود تمهیدات فراوان و تلاش مضاعف همه دستگاه‌ها این موضوع باعث شد که بخشی از سرمایه‌های مردم در این حوزه به تاراج برود برسد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بررسی با وجود همه چیز ممکن است انجام شود این بستر برای خروج کالاهای اساسی به خارج از کشور ارائه می شود، به عنوان مثال یک بطری روغنی که در کشور ما به قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان می‌شود. در کشور پاکستان به قیمت 10 تومان به فروش می‌رسید و ما شاهد بودیم که برخی افراد نیازمند با فروش فقط 10 لیتر روغن در خارج از مرزها 500 هزار دلار را کسب کردند.

وی اظهار داشت: اگر همه مرزها نیز کنترل شوند، حجم کار آن قدر زیاد بود که باز هم بخشی از این کالاها را می‌شد و باید گفت که اختصاص آرزوی تولیدی باعث شد تا کار قاچاقچیان تشدید شود.

مویدی خرم آبادی بیان داشت: تا قبل از سال ۹۰ حدود ۲۵ میلیارد دلار ورودی ورودی داشت که با سیستم خوب سیستم، ورودی به ۱۲.۵ دلار رسید، اما بعد از تحریم‌ها و تشدید آن در سال ۹۷ به وجود آمد. که 5.5 میلیارد دلار است، حدود میزان ورودی و خروجی کشور از 17 تا 10 میلیارد دلار رسیده است.

وی با اشاره به واردات پوشاک قاچاق به کشور گفت: در سال های گذشته در سال های گذشته به واردات به صورت نسبی وابستگی داشتیم اما در چند سال گذشته تولید پوشاک کشور به سطحی رسیده است که باعث ایجاد افتخار شده است و این نشان می دهد که در ورود پوشاک وجود دارد. توفیق قابل توجه است و در زمینه تولید بنگاه ها نیز تلاش های مضاعفی شده است و قبلاً چه نزدیک به 2.5 تا 3 میلیارد دلار وارد می شود.

مویدی خرم آبادی با اشاره به طرح ساماندهی مرزی اشاره کرد، گفت: این طرح جدید تصویب شده و در آینده نزدیک آیین نامه آن ابلاغ می شود و می تواند در جنوب کشور به نام اشکالاتی که در گذشته داشتیم، دیگر نخواهیم داشت. یعنی رویه‌هایی که در گذشته وجود بعضی‌ها باعث می‌شود در آینده ساماندهی می‌شود و نیاز به خرید کشور انجام می‌شود و می‌توان آن را به نفع مرزنشینان و ملوانان در نظر گرفته و صفر تا صد در اختیار مرزنشینان به دست آورد.

وی افزود: در ادامه در خصوص کوله بری هم رئیس جمهور دستور داده و طرح مربوطه آماده شده است و در آینده نزدیک در دولت مطرح می شود و با توجه به نگاهی که رئیس جمهوری به مرزنشینان این طرح را می تواند برای مردم مرزنشین داشته باشد. داشته باشید و با این طرح ها به حق و حقوق خود نائل شوند. یک طرح کاملاً دقیق است و مبادی رسمی ما کنترل می‌شود و می‌توان از این مبادی مرزنشینان استفاده کرد که وزارت صمت اعلام می‌کند، مرزنشینان به تجارت خود می‌پردازند.

مویدی خرم آبادی بیان داشت: این طرح در منطقه خلیج فارس حدود ۳ میلیارد دلار امکان ورود خواهد داشت و برای مرزهای غربی نیز این رقم به زودی مشخص خواهد شد.

ستاد مرکزی مبارزه با ویژه کالا و آرزو اظهار داشت: دنیا امروز با شرایط کنونی در مورد غذای مورد بحث قرار گرفته است و فائو هم این موضوع را اعلام کرده است.

وی افزود: بحث مسائل، خشکسالی و جنگ روسیه و اکراین برای این مسائل اثرگذار بوده و در منطقه ما نیز شرایطی دارد که بخشی از سرمایه ما به تاراج می‌رود. وقتی رز 4200 تومانی در سال 97 در کشور برای تولید رقم خورد همان زمان در مورد تشدید قاچاق با وجود این آرزو مسئله را بیان کردیم. امروز در شرایطی هستیم که دنیا با وضعیت جدید ناگزیر است و راهی برای این نیست که اقتصاد بیمار را تحت عمل جراحی قرار دهد و اگر غیر از این باشد هر روز ممکن است از بین رفتن سرمایه مورد نظر باشد.

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و بیان داشت: با وجود این، می‌خواهم تصمیم بگیرم شاید حدود 30 درصد از کالاهای وارداتی را به دست مردم نمی‌رساند یا در شبکه‌های خارجی توزیع یا احتکار و بخشی نیز می‌شود، در مقطع کنونی. سرمایه ملی و ارائه خدمات بهتر است برای انتخاب هر چه سریع تر حذف شود و در عین حال رصد باید بیشتر شود.

وی افزود: سامانه‌های مبارزه با کالا و اولویت‌های ستاد بوده است و امروز این سامانه‌ها بستر بسیار خوبی برای رصد کالا فراهم می‌کنند و امروز نتیجه ستاد در مورد سامانه‌های مشخص است و می‌توان ابزاری برای تولید کالا باشد.

مویدی خرم آبادی اظهار داشت: در بحث خروج از کشور، میزان کمتر است، اما در بحث خروج این میزان بیشتر بوده است.