هشدار شهریاری نسبت به قطعی برق واحدهای تولید داروبه گزارش بازار به نقل از خانه ملت، نامه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به وزیر نیرو به شرح زیر است.

جناب آقای محرابیان

وزیر محترم نیرو

سلام علیکم

احتراماً با توجه به فرارسیدن فصل شرایط گرم ناتراز تامین برق و درنتیجه اعلام زمانبندی قطعی نوبتی در مناطق و واحدهای تولیدی و صنعتی به استحضار می‌رساند:

۱. امید است در دولت جدید معضل دیرینه قطعی برق با تجهیزات تدابیر برای همکاری‌های عمیق و مستمر بین‌بخشی علمی و اجرایی دولتی و بهره‌مندی از توان و سرمایه‌گذاری ویژه اصلاح زیرساخت‌ها حرکت بسوی انرژی‌های انرژی‌های نوین افزایش راندمان راندمان‌سازی مصرف و هوشمندسازی شبکه هرچه زودتر مرتفع شود. این روند به رفع مشکلات از طریق تولید کافی در سال‌های آینده می‌رسد.

۲. بدیهی است کالاهای سلامت جامعه و در راس آنها داروها که با جان و سلامت همه مردم به ویژه بیماران تحت درمان سروکار دارند با هیچ مقوله و صنعت دیگری همسان نیست.

متأسفانه از اطلاعات موجود بر می‌آید که شرکت‌های توانیر برای قطع مراکز برق تولید داروی خاصی دارند، برای فعالیت‌های صنعتی داروسازی قائل نیست و نگرانی این صنعت را شاید محدود و صنفی ارزیابی می‌کند که این صنعت با بهره‌گیری از بروزترین یافته‌های علمی و مطابق با استاندارد است. جهانی و بر اساس برخی از بخش‌های خود برای تأمین نیازهای عادی و تخصصی پزشکان خاص و مراکز درمانی را برعهده دارند.

برنامه‌هایی که می‌توانند از انواع قطع برق استفاده کنند و در مراکز تولیدی وابسته به آسیب دیده و عقب ماندگی از روند اجرای علمی تخصصی یا تولیدی مراکز معتبر مشابه جهانی استفاده کنند و باعث کاهش تولید کشور شوند. بر او تنزل کیفیت محصولات توان و انگیزه متخصصان صنعت و نهایتاً افول آن اثر مخرب خود را به‌جا بگذارد.

به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود قبل از هر اقدامی در زمینه برق با فعالان این حوزه و مراکز داروسازی هماهنگی انجام شود و بررسی‌های لازم برای پذیرفتن از تبعات پیش‌بینی شود که بسیار زیان‌بخش و غیرقابل جبران است.

مجدداً بیان می‌شود یکسان قلمداد کردن واحدهای تولیدی دارو با سایر واحدها و قطع برق بیش‌از زمان تحمل آن‌ها می‌تواند اخلال جدید در نظام سلامت کشور به عنوان اولین و سریع‌ترین نیاز مردم ایجاد کند و با وارد کردن ضرر و زیان به آن‌ها از یک‌سو و استفاده از آن‌ها بپردازد. متراکم هزاران هم‌وطن مضطر و بیمار تحت درمان از سوی دیگر هرج‌ومرج و افزایش پرداخت از جیب بیماران مستمند و مستاصل را پدید آورد.

در خاتمه این کمیسیون انتظار با دستور فوری و اکید جنابعالی تدبیری می‌شود که این موضوع مورد توجه ویژه قرار گرفتن و خواسته‌های حق صنعت داروسازی کشور در حد توقع یکساننف عادی تنزل تازه‌فته و نیاز عمومی و جامعه ما دست‌خوش لحظه این تلقی ناصواب است. نمی شود و با تبعات سوء امنیت اجتماعی ناشی از عدم ارائه دارو پدید نیاید.