هزینه هر مترمکعب ذخیره سازی گاز ۵ سنت| ۳ درصد زمستان از مخازن ذخیره سازی گاز تامین می شودبازار گروه آب و انرژی: نگرانی های برای تامین گاز روزهای سرد سال ادامه دارد. آنگونه که جواد اوجی وزیر نفت اعلام کرده ایران با کسری ۲۰۰ مترمکعبی گاز میلیون است، کسری که چندین نفر برای آن اعلام شده است. هر چند که نمی‌تواند این مهم را افزایش دهد در بخش خانگی اعلام می‌کند اما ممکن است روی تأثیر توقف سرمایه گذاری در این حوزه در سال‌های گذشته بست.
جواد سلیمان پور کارشناس انرژی است که با ایجاد ظرفیت های ذخیره سازی گاز می توان مقدار زیادی از مصرف گاز در روزهای پیک مصرف زمستان را مدیریت کرد. جالب است که در حال حاضر 3 درصد از مصرف گاز ایران (حدود 20 میلیون متر مکعب) از طریق ذخیره سازی تأمین می شود که در اروپا ذخیره می شود که این رقم به 40 درصد می رسد و فصل سرد خود را از طریق ذخیره سازی گاز تأمین می کند. .
بر اساس آمار موجود اروپا هم حدود ۲۵درصد از نیاز زمستانی خود را از طریق گازهای ذخیره شده در تابستان تامین می کند.

اکنون دولت دولت سیزدهم قصد دارد که ذخیره سازی گازی خود را به این مقدار برسانند. برای بررسی آخرین وضعیت مخازن ذخیره سازی گاز به گفتگو با «رضا نوشادی» مدیر عامل شرکت مهندسی توسعه گاز نشستیم که متن کامل آن در ادامه می آید:

*با توجه به تفاهم نامه ای که با قرارگاه خاتم الانبیا برای توسعه مخزن گنبد نمکی نصرآباد کاشان امضا شده است، فکر می کنم این پروژه از چه تاریخی به بهره برداری برسد؟
یکی از پیچیده ترین مخازن ذخیره سازی مرسوم در دنیا مرسوم، مخازن گنبد نمکی است. در این مخازن گاز تولید شده در فصول گرم سال ذخیره می شود و در روزهای سرد سال که مصرف آن در کشور ذخیره می شود این مخازن در شبکه تزریق می شود. بر همین اساس چند پیش توافق نامه ای برای توسعه مخزن نصر آباد کاشان به امضا رسید. امیدوارم که طی ۳ الی ۴ سال آینده این پروژه به پایان برسد. با بهره برداری از این مخزن ظرفیت ذخیره سازی گاز کشور روزانه حدود ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش پیدا خواهد کرد. برای بزرگی این عدد باید بداند که در ذخیره سازی معادل تولید یک فاز پارس جنوبی ایجاد شده است.

*مبلغ سرمایه گذاری برای توسعه مخزن کاشان چقدر خواهد بود؟
مبلغ قرارداد در بعدی مشخص می شود. اما میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای فاز یک این مخزن حدود 400 میلیون دلار است.

در حال حاضر ۳ درصد مصرف کشور از محل ذخیره سازی تامین می شود. پیش بینی ما این است که بهره برداری از این مخزن به تنهایی خود 2 درصد از ظرفیت ما بیفزاید

*با توجه به کسری شدیدی در صنعت گاز با آن وجود دارد. ظرفیت ذخیره سازی کشور با بهره برداری از نصر آباد کشور تا چه اندازه افزایش پیدا می کند؟
در حال حاضر ۳ درصد مصرف کشور از محل ذخیره سازی تامین می شود. پیش بینی ما این است که بهره برداری از این مخزن به تنهایی خود 2 درصد از ظرفیت ما بیفزاید. به عبارت دیگر سهم ذخیره شده از تامین نیاز کشور به حدود 5 درصد افزایش می یابد.

*فازهای بعدی این طرح کی اجرا خواهد شد؟
فازهای بعدی این طرح به روند پیشروی کار و انجام مطالعات بعدی تعیین تکلیف شده و می توان برای اجرای آن اعلام کرد.

*برنامه شرکت ملی گاز برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی گاز در کشور چیست؟
بر اساس برنامه برنامه ریزی مهندسی در شرکت ملی گاز و شرکت توسعه گاز باید مخزن ذخیره سازی در کشور ایجاد شود. بر همین اساس فاز ۲ مخزن شوریجه در سال گذشته به امضاء و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. مناقصه دو میدان سراجه و بانکو در حال برگزاری است. مناقصه هم به زودی برگزار می شود. امیدواریم که عملیات اجرایی میدان نصرآباد کاشان ظرف ۴ ماه آینده نهایی شود.

*در مناقصه سراجه آیا شرکت های خارجی حضور دارند؟
خدا را شکر در کلیه مناقصه های توسعه شرکت گاز از ایستگاه های تقویت فشار و توسعه شبکه گاز گرفته تا احداث پالایشگاه ها و طرح های ذخیره سازی کاملا داخلی است. جالب است که بدانید ۹۰ درصد تجهیزات داخلی بوده و تنها ۱۰ درصد مصرفی خارجی است. دلیل سهم ۱۰ درصدی تجهیزات خارجی هم نبود برای داخلی سازی نیست. بلکه این تجهیزات از نظر اقتصادی ارزش داخلی سازی را ندارد.

*توسعه مخازن گازی شوریجه به کجا رسیده است؟
عملیات اجرایی شوریجه شروع شده است. از ۲۸ حلقه چاهی که قرار است حفاری شود، ۵ حلقه آن آماده شده است. ۳ ماه دیگر اولین دکل آن شروع می شود. حجم تزریق و تولید در مخزن شوریجه دی برابر سالانه ۲۲۵۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی خواهد بود که در هشت ماه گرم سال با نرخ روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب و در چهار ماه سرد سال با ۲۰ میلیون متر مکعب در روز تولید می‌شود.

*فاز دوم شوریجه کی به بهره برداری می رسد؟
قرارداد این مخزن ۳ ساله بوده که تا حالا حدود ۶ ماه آن گذشته است. باید بگوییم که پروژه بر اساس هدف گذاری زمانی صورت گرفته است در حال پیشرفت است و امیدواریم که در موعد زمانی باید از انتخاب استفاده و راه اندازی این طرح توسعه ای استفاده شود.

*آیا توسعه مخازن ذخیره سازی گازی از نظر مالی برای شرکت گاز توجیه اقتصادی دارد؟ دلیل اینکه تا این اندازه روی مخازن ذخیره شده سرمایه گذاری کرده اند، چیست؟
پروژه های ذخیره سازی از نظر هزینه صرفه جویی اقتصادی، مگر اینکه در یک شرایط خاص در فصل تابستان گاز را از خارج از کشور وارد کرده و آن را ذخیره کنید. سپس در زمستان که مقدار بیشتری پیدا کرده و گران تر است آن را مورد استفاده قرار می دهد. در غیر این صورت کل پروژه های ذخیره سازی تنها و تنها برای ایجاد امنیت انرژی و تامین گاز مصرفی در ۴ ماه سرد نیمه دوم سال است.

هزینه سرمایه گذاری ذخیره سازی هر مترمکعب گاز حدود 5 سنت است. البته باید به این مقدار نیم سنت به ازای هر مترمکعب هم تولید را اضافه کرد

*هزینه ذخیره سازی هر مترمکعب گاز در مخازن طبیعی به طور متوسط ​​چقدر است؟
هزینه سرمایه گذاری ذخیره سازی هر مترمکعب گاز حدود 5 سنت است. البته باید به این مقدار نیم سنت به ازای هر مترمکعب هم تولید را اضافه کرد.

*برای توسعه مخازن طبیعی ذخیره سازی گاز آیا توافقاتی هم با شرکت های خارجی صورت گرفته است؟
وقتی در داخل کشور اجرای پروژه وجود دارد، دلیلی برای مراجعه به خارج وجود ندارد. جالب است که در قراردادهای بیع متقابلی که وزارت نفت در گذشته منعقد کرده است، حدود 10 درصد هزینه مدیریت به خارجی ها می شود. این در حالی است که کل مدیریت شرکت توسعه مهندسی گاز ایران 1.5 الی 2.5 درصد است. در حوزه بالادستی و میان دستی در کشور وجود دارد. شرکت توسعه با افتخار اعلام می کند که حتی یک پروژه ناتمام هم ندارد. در چنین شرایطی به هیچ وجه منطقی نیست که با هزینه های بالا پروژه های خود را به شرکت های خارجی بسپاریم انجام دهد.