هدف مردمی سازی قیمت ها؛ منابع به سفره مردمبه گزارش بازار، مصفی طاهری در اجرای طرح مردمی سازی و واقعی سازی قیمت‌ها بیان کرد: ویژگی‌های خاص از منابع درآمدی مان را به صورت یارانه به مردم می‌دهند. مثلا سال قبل دولت حدود ۱۸ و نیم دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص داد. برای امسال هم به همین صورت. از اول مجلس یکی از نگرانی هایمان همین آرزو ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بود. این موضوع به درجه کارشناسی شد. ریز اعداد و ارقام درآمد که از کل این ۱۸ میلیارد دلار چقدر آن بر سفره مردم حضور دارد؟ آیا همه اش حضور دارد یا ندارد؟ و اگر بخشی حضور دارد نسبت به اقشار مختلف جامعه به چه صورت است؟

وی ادامه داد: به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از این منابع بنا به سفرهای مردم وارد نمی‌شوند. آقای همتی رئیس بانک مرکزی دولت قبل در تلویزیون اعلام کرد که ارز 4 هزار و 200 تومانی را در خوشبینانه‌ترین حالت بین 12 تا 15 هزار تومان در سفره مردم نشان می‌دهد. مابقی تبخیر شد و به سفره نرسید. این نکته اول بنابراین تعداد زیادی بین ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۱۵ هزار تومان یعنی حدود ۱۰ هزار تومان به سفره مردم نرسیدند. نکته دوم که بخشی هم که به چه صورت رسیده است. اگر ما مصرف اقشار جامعه را بررسی کنیم میان مصرف‌های دهک‌های بالاتر به دهک‌های پایین‌تر در کالاهایی گفته می‌شود که در حال حاضر ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در مورد آنها مانند مرغ و لبنیات و روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد و این‌ها اختلافات وحشتناکی دارند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: وقتی این ارز 4000 تومانی را به همه کسانی که مرغ و روغن می‌خریدند اختصاص می‌دهند، عملا دهک‌های بالا از یارانه بیشتر استفاده می‌کنند. این هم یک نکته بنابراین ما دنبال این بودیم که چه کنیم که اولا کل منابعی که در بودجه تنظیم شده و به سختی هم درآمد داریم و مخصوصاً مشکلات آرزو داریم. این را همه را به مردم برسانیم. دوم چه کنیم که یا همه یکسان می شوند یا لااقل اقشار آسیب پذیرتر بیشتر بهره مند می شوند به همین خاطر این مدل را داشتیم.

طاهری گفت:، اما این مدلی که در مجلس دنبالش بودیم، دولت یک مقدار با مقداری اجرا کرد. ایراد اساسی این بودکه نیازی نیست که پول نقد داده شود. گفتیم که برای خرید می‌روند موقع حساب کردن با همان قیمتی که در شهریور ۱۴۰۰ بود مرغ را بخرند. مثلا الان ۳۱ هزار تومان بخرند و ما به التفاوت را دولت به حساب فروشنده واریز کند.

وی افزود: همین دهک‌ها را در نظر بگیرید، یعنی فردی که در ماه دو تا می‌خرید با آن بیست تا می‌خرید، دیگر یکسان نیست. در مورد نان و دارو البته اینطور نیست که آسیب آسیب دیده و دهک‌های کمتر مصرف کنند، یعنی عکس شاید به همین خاطر در مورد دارو و نان گفتیم که این مدل لازم نیست استفاده شود و برای همه ثابت بماند. طرحی که اجرا می‌شود به عنوان مثال در حوزه انتخابیه ام زنجان، نانی که مردم با همین قیمت می‌خرند هیچ فرقی نمی‌کند یعنی از دیدگاه مردم، انگار هیچ طرحی اجرا نمی‌شود، اما آردی که نانوایی‌ها می‌گیرند با قیمت آزاد است و ما به التفاوت قیمت آزاد می‌پردازیم. با قیمتی که باید باشد را دولت به حساب نانواها واریز می‌کند. فرقش این است که این دغدغه را دارد که آرد یارانه‌ای به نانوایی برسد یا به شبکه توزیع آرد قاچاق وارد شود یا به شبکه‌های صنعتی داده شود. دیگر حذف شده است و این آرد را فقط مردم به عنوان نان می‌توانند با همان قیمتی که تا به حال می‌گیرند، بپذیرند.