هانتر: یکی از قیمت های مصالحه آمریکا و عربستان ممکن است کنار گذاشتن برجام باشدتهران (بازار) -شیرین طهماسب هانتر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه جورج تاون، می گوید که در چارچوب سیاست ایالات متحده به طور کلی، موضوع برجام مهم نیست و احیای آن هیچ سود انتخاباتی برای بایدن و دموکرات ها نخواهد داشت و حتی ممکن است باعث برخی موارد شود. خسارت.

او می گوید: «اما ملاحظات انتخاباتی مانع اصلی بر سر راه احیای برجام نیست. سیاست های منطقه ای و انرژی اهمیت بیشتری دارند. یکی از قیمت‌های آشتی آمریکا و عربستان ممکن است کنار گذاشتن برجام باشد.

در ادامه متن این مصاحبه آمده است:

بازار: به نقل از رویترز، پیش نویس قطعنامه ضدایرانی با حمایت اروپا و آمریکا به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال شده است. فکر می کنید چنین مصوبه ای صادر می شود؟

شکارچی: به سختی می توان گفت که آیا آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای علیه ایران تصویب خواهد کرد یا خیر. گفتگوها در این زمینه ممکن است برای تحت فشار قرار دادن ایران برای گرفتن امتیاز باشد. از سوی دیگر، تصویب قطعنامه ممکن است اولین گام در اجرای طرح ب باشد. من معتقدم که ایران باید تهدید قطعنامه و احتمالاً ارسال پرونده خود به شورای امنیت سازمان ملل را جدی بگیرد. و باید برای جلوگیری از آن تدابیری اتخاذ کند.

بازار: برخی منابع خبری از جمله آکسیوس گزارش داده اند که بعید است دولت بایدن از این قطعنامه حمایت کند زیرا گفتگو با ایران بسته نشده است. ارزیابی شما چیست؟

شکارچی: اگر ایالات متحده مایل به حمایت از یک قطعنامه بالقوه نبود، این ایده را مطرح نمی کرد و از همکاری اروپایی ها استفاده نمی کرد. همچنین باید در نظر داشت که چشم انداز منطقه ای در خاورمیانه به دلیل جنگ اوکراین، علیه ایران تغییر کرده است. سفر جو بایدن به عربستان سعودی و تصمیم آمریکا برای امضای پیمان امنیتی با امارات نشان می‌دهد که واشنگتن تصمیم گرفته است روابط با اعراب را بر احیای برجام در اولویت قرار دهد. نقش اسرائیل نیز در این تغییر مهم بوده است، تل آویو به شدت برای نزدیکی آمریکا و عربستان تلاش کرده است. امیدوار است که این امر ریاض را متقاعد کند تا روابط رسمی و باز با دولت یهود برقرار کند. برجام می تواند بره قربانی باشد.

بازار: پیش از برگزاری نشست مهم شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به اسرائیل سفر کرد. پس از این سفر، اسرائیل اعلام کرد که در صورت شکست دیپلماسی با ایران و شکست آژانس در تعلیق برنامه هسته ای ایران از خود دفاع خواهد کرد و تل آویو متعهد به توقف برنامه هسته ای ایران است. ارزیابی شما از این سفر و این اظهارات اسرائیل چیست؟

شکارچی: انتظار اینکه ایالات متحده نگرانی های اسرائیل در مورد برجام را نادیده بگیرد، همیشه غیر واقعی بود. همانطور که طی سال‌ها گفته‌ام، ایران نمی‌تواند انتظار پایان تحریم‌ها و بازگشت به روابط بین‌الملل عادی را بدون تغییر موضع خود در قبال اسرائیل و توقف آنچه که غرب به عنوان فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه می‌داند، داشته باشد. به همین ترتیب، ایران نمی تواند انتظار داشته باشد که بخواهد آمریکا را از منطقه بیرون کند و با اقدامات تلافی جویانه آمریکا مواجه نشود. دولت ها اینگونه رفتار می کنند.

بازار: با توجه به شرایط موجود، برخی کارشناسان بهترین راه برون رفت از شرایط فعلی را توافق موقت برای احیای برجام می دانند. ارزیابی شما چیست؟

شکارچی: من شانس زیادی برای چنین معامله ای نمی بینم. واقعیت این است که ایران به هیچ وجه به داشتن بمب یا توانایی انتقام موثر علیه حمله اسرائیل یا آمریکا نزدیک نیست. تحریم ها همیشه برای تضعیف ایران و مجبور کردن آن به تغییر رفتار بوده است. من شک دارم که ایالات متحده حاضر باشد با موافقت با یک توافق موقت، فضای اقتصادی ایجاد کند.

بازار: هر چه به انتخابات میان دوره ای کنگره نزدیک می شویم، علاقه آمریکا به توافق هسته ای با ایران کمتر می شود. زیرا حتی با یک توافق مناسب، بایدن نمی تواند اپوزیسیون داخل را متقاعد کند که به ایران امتیاز ندهند. نظر شما در این باره چیست؟

شکارچی: در چارچوب سیاست ایالات متحده به طور کلی، موضوع برجام مهم نیست. احیای آن هیچ منفعت انتخاباتی برای بایدن و دموکرات ها نخواهد داشت و حتی ممکن است آسیب هایی به همراه داشته باشد. اما ملاحظات انتخاباتی مانع اصلی بر سر راه احیای برجام نیست. سیاست های منطقه ای و انرژی اهمیت بیشتری دارند. یکی از قیمت‌های آشتی آمریکا و عربستان ممکن است کنار گذاشتن برجام باشد.

در واقع مشکلات ایران در منطقه و بین المللی بدون تغییر عمده در سیاست خارجی کلی آن و اتخاذ سیاستی که منافع ایران را بر نگرانی های فراملی ترجیح دهد قابل حل نیست.