نیروگاه‌های حرارتی ۳۰۰۰ مگاوات افزایش یافتبه گزارش بازار، دولت سیزدهم در حالی که فعالیت های رسمی خود را در میان تابستان سال گذشته آغاز کرده بود که کشورمان در روزهای مصرف پیک تابستان آن سال به دلیل ناترازی ۱۵ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق با بروز قطعی و خاموشی در نقاط مختلف روبه‌رو بود. شده و همین مسائل اقتصادی و اجتماعی را ایجاد کرده بود.

به همین منظور با توجه به همان برنامه خودجمع به این موضوع، وزارت سیاست دولت سیزدهم از روزهای ابتدایی شروع به کار مدون و منسجمی را به منظور افزایش قدرت تولید برق کشور برای کاهش ناترازی یاد شده و افزایش برق در دستور کار قرار داد.

بر اساس برنامه پیش‌بینی شده این وزارتخانه در طول چهار سال فعالیت دولت سیزدهم حدود 35 هزار مگاوات به نیروگاه‌های کشور افزوده می‌شود که این رقم از طریق ساخت 15 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی توسط بخش دولتی و خصوصی، 10 هزار مگاوات نیروگاه‌های جدید پذیرنده می‌شود. و ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع بزرگ محقق خواهد شد. این میزان افزایش در سالیان متوالی بی‌ابقه بوده است و به نوعی با این مهم شاهد رکوردشکنی در افزایش نیروگاهی کشور بوده است.

با توجه به اینکه در حال حاضر حدود 92 درصد انرژی سالانه تولیدی کشور توسط نیروگاه های حرارتی تامین می شود. از این رو ۱۵ هزار مگاواتی در نظر گرفته شده برای بخش دولتی و خصوصی از مهم ترین برنامه هاست.

نگاهی به آخرین وضعیت طرح‌ها در حال ساخت این نشان می‌دهد که در توسعه نیروگاه‌های حرارتی، کمک به کاهش خاموشی‌ها در تابستان سال جاری و افزایش ظرفیت شبکه سراسری برق کشور، برنامه ساخت 28 واحد نیروگاهی به ظرفیت 427 مگاوات برای دوره اوج بار سال. ۱۴۰۱ در دستور کار شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی قرار گرفته است که از این میزان مصرف ۱۳ واحد نیروگاهی به ۲۳۲۴ مگاوات به بهره برداری رسیده است.

بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان خرداد امسال مجموعا ۵۲۰ مگاوات و در تیرماه سالجاری ۶۱۲ مگاوات واحدهای حرارتی جدید وارد مدار شده و مابقی واحدها نیز تا انتهای تابستان امسال به بهره‌برداری خواهند رسید.

در همین راستا حدود یک‌هزار و ۱۱۳ مگاوات افزایش توان واحدهای گازی و سیکل‌ترکیبی در دستور کار این شرکت مادرتخصصی قرار دارد که ۷۵۴ مگاوات از این برنامه کشف و ۳۵۹ مگاوات دیگر نیز در روزهای آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

بر این اساس در طرح‌های افزایش توان تولید برای روزهای اوج مصرف تابستان در مجموع بیش از 300 مگاوات از طریق ساخت 2324 مگاوات نیروگاه جدید، 654 مگاوات افزایش توان عملیات واحدهای گازی و سیکل‌ترکیبی و صدها مگاوات رفع نیروگاه‌های نیروگاه‌های نیروگاهی به نیروگاه‌های نیروگاهی را افزایش می‌دهد. حرارتی کشور اضافه شده است و مابقی ظرفیت پیش‌بینی شده است در این بخش نیز تا انتهای تابستان عملیاتی خواهد شد.

صنعت برق حرارتی برای آماده سازی کامل نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور برای تولید برق پایدار در پیک تابستان امسال حدود 95 هزار مگاوات نیز برنامه تعمیراتی برای واحدهای تولید برقی پیش بینی کرده است که با تکمیل آن به طور کامل در این بخش، نیروگاه‌های حرارتی در روزهای مصرف برق مصرف می‌شود. تابستان امسال با کامل در مدار تولید خواهد بود.

صنعت برق حرارتی کشور در گرماگرم این روزهای سال در تلاش است تا با افزایش توان و نیروگاه‌های حرارتی کمک شایانی به تولید برق پایدار و مطمئن برای مشترکان سراسر کشور کند.