نیاز صنایع معدنی به توسعه فناوری در حوزه انرژیبه گزارش بازار، رضا محتشمی‌پور، معاون وزیر صمت در مراسمی که نیازهای صنایع معدنی را در اینوتکس ۲۰۲۲ ارائه کرد، با بیان اینکه صنایع و بنگاه‌های بزرگ نقش مهمی در اقتصاد دارند و مهم‌ترین صنایع کوچک در کشور هستند. صنایع دیگر را ارائه کرده و زیربنای آن‌ها را توسعه داد.

وی اضافه کرد: در صنایع پتروشیمی در یک دوره 30 ساله شاهد رشد نزدیک به 10 درصد سالیان بودیم، زیرا مواد اولیه به‌صورت مناسب انجام می‌شوند و در سطح کشور انجام می‌شوند، همین اتفاق در بخش صنایع معدنی هم افتاد و صنایع کوچک و کم‌دستی معدنی. در کشور رشد قابل‌توجهی است.

معاون وزیر صمت با چنین اتفاقی می‌تواند در چنین مواردی می‌توان فناوران و نخبگان حوزه فناوری و صنعت معدن را برای هم افزایی میان آن‌ها، کنار هم قرارداد، عنوان کرد: مسائل بسیاری در بنگاه‌ها و صنایع وجود دارد که باید با بهترین روش‌ها حل شود. بنابراین هیچ‌گاه پرداختن به موضوع مهم و ویژه‌ای مانند فناوری به معنای چشم پوشی از مشکلات صنعت و بخش‌های مختلف آن نیست.

محتشمی‌پور گفت: شرکت‌های بزرگ در حوزه‌های معدنی و صنایع معدنی نیاز دارند که در نمایشگاه اینوتکس حضور پیدا کنند، زیرا به فناوری‌های جدید در این شرکت‌ها وجود ندارد. شرکت‌هایی را ثابت کرده است که می‌گیرند، بیشتر از فناوری‌های جدید استقبال می‌کنند.

معاونت معدنی و فری مواد وزارت صمت بابیان این‌که شرکت‌های بزرگ معدنی، بازارهای بسیار بزرگ را در اختیار دارند، داخلی کرد: بخش‌هایی از مواد معدنی بسیار بزرگ در حوزه‌ای از فناوری وجود دارد و می‌توانند این شرکت را فعال کنند و شرکت‌های فناور و نوآور، نیازهای شرکت‌های معدنی را داشته باشند. شناسایی کرده و برای پاسخ به آن‌ها برنامه‌ریزی کنند.

وی گفت: از سوی دیگر شرکت‌های معدنی نیز باید خود را با شرکت‌های نوآور و ارائه‌دهنده فناوری‌های جدید بیشتر در میان عرضه و استفاده از فناوری در صنعت معدنی بزرگ ایجاد کنند.

محتشمی‌پور ادامه داد: واحدهای فناور و شرکت‌های واحدهای ارائه‌کننده فناوری بسیار مشتاق از کاربردها و نیازهای شرکت‌های بزرگ معدنی در حوزه فناوری هستند، بنابراین این موارد باید به‌صورت جدی‌تر پیگیری شوند.

وزیر صمت با فولاد بر این اساس، حضور شرکت‌های بزرگ معدنی در نمایشگاه‌های بزرگ مانند اینوتکس فرصت مناسبی برای فناوران حوزه صنعت ایجاد می‌کند، عنوان کرد: انتظار می‌رود سال آینده شرکت‌های بزرگ معدنی در نمایشگاه اینوتکس حضور داشته باشند. معدنی شود.

وی افزود: فناوران جوان و امیدساز کشور باید شرکت‌های معدنی را همراهی کرده و جوانان مستعد و نخبه دیگر را نیز وارد میدان عمل کنند تا این صنعت به دست آنها باز شود.

محتشم‌پور یادآور شد: صنعت معدنی این را می‌سازد که به نمایشگاه بزرگی در این زمینه می‌پردازد و حجم عظیمی از آن را در عرضه فناوری در کشور می‌کند، بر اساس همین حمایت‌های ایمیدور از شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های ارائه‌دهنده فناوری بیشتر خواهد بود. شد.

مواد معدنی و فرآوری مواد وزارت صمت تصریح کرد: این است که این علم فناوری را در حوزه‌های معدنی نشان می‌دهد، نبوده و هم اکنون بررسی و تحلیل وضعیت صنعت معدن می‌دهد که نیاز واقعی حوزه فناوری‌های جدید و نوآور است.

وی گفت: توسعه فناوری در کشور بیشتر از این نیاز به منابع مالی داشته باشد به یک همدلی و همکاری دوسویه نیاز دارد و بخش معدن این آمادگی را دارد که با کمک شرکت‌های ارائه‌دهنده فناوری‌های توسعه‌ای را در کشور ارائه می‌کند.

محتشمی‌پور بخش معدن را یکی از ارکان‌های اقتصادی کشور دانست و افزود: حوزه‌های معدنی تاریخی دارد و این صنعت زاینده، تولید و توانمند است و هم اکنون بلوغ تشکل‌ها، نظام‌های صنفی و سایر بخش‌های حوزه معدن هستند که نسبت به سایر صنایع پیشرو هستند و هستند. این فرصتی برای ورود شرکت‌های فناور به حوزه معدن به شماره می‌رود.

معاون وزیر صمت بابیان این‌که حوزه مکانیزم‌های قانونی مناسب نیز دارد، بیان می‌کند: سال گذشته بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن دریافت می‌شود که شرکت‌ها بر اساس قانون می‌توانند ۲۰ درصد از این مبلغ را به طور مستقیم به دولت پرداخت کنند، صرفا توسعه دهنده فناوری.

وی ادامه داد: فعال نشدن این موقعیت به دلیل نبود یک برنامه دقیق و مشخص در این زمینه و ایجاد نشدن ساختارهای لازم بوده است، بنابراین به‌عنوان سیاست‌گذاری از مجموعه پارک‌های فناوری در لایه‌های اجرایی معاونت علمی و فناوری دانشگاه در لایه‌های برنامه‌ریزی و از شرکت‌ها استفاده می‌شود. فناور در لایه طرح و برنامه، ایده و پیشنهاد درخواست کمک می‌کنیم تا بتوانیم زیرساخت‌های نهادی توسعه فناوری را ایجاد کنیم تا منابع یاد شده در مسیری درست و هدفمند شوند.

محتشمی‌پور با اشاره به این‌که شرکت‌های معدنی علاوه بر پرداخت حقوق دولتی در حوزه‌های اجتماعی، هزینه‌ها را نیز می‌سازند، گفت: این منابع می‌توانند صرفاً فناوری را توسعه دهند، در نتیجه اصل ما نیست، بلکه طرح‌ها و ایده‌ها و خلاقیت‌ها هستند.

معاونت معدن و فرآوری مواد وزارت صمت اضافه کرد: موضوع تحریم‌ها نیز بسیار جدی است، خود این موضوع خطر و فرصت است. در برخی از مواقع شرکت‌های ارائه‌شده فناوری، بخش عمده‌ای از مسیر طی کرده‌اند، اما ایده‌آمیز را به مرحله پایانی برسانند که عامل اصلی این موضوع بود.

وی عنوان کرد: به اعتقاد شخصی من اصلی تحریم، همان تحریم فناوری است. این موضوع فرصتی برای ایجاد می‌کند که برای توسعه فناوری چاره‌اندیشی ایجاد می‌کند و از سوی دیگر عاملی برای ایجاد می‌کند که در مسیر توسعه فناوری کند حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: در بخش اکتشاف استفاده از فناوری‌های جدید بسیار بالا است. در بخش بهره برداری و فرآوری هم نیاز به فناوری جدید وجود دارد. نباید فقط برای یک بخش از صنعت معدن توسعه فناوری را پیش ببریم. تمامی بخش‌ها نیاز به فناوری دارند.

معاون وزیر صمت عنوان کرد: فن بازار بسیار مناسب برای شرکت های فناور است. سطح انتظارات از آن‌ها بسیار بیشتر بوده است و فن بازار باید بسیار قوی‌تر از نقاطی باشد که در حال حاضر قرار دارد، باشد. برای قوی‌تر بودن نیاز به پشتیبانی از شرکت‌های درخواست و بزرگ دارد.

محتشمی‌پور اعلام کرد: اکنون سه بخش معدنی در وزارت صمت که شامل معاونت‌های معدنی، ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی هستند و در لایه‌ای از سیاست‌گذاری می‌توانیم به‌صورت مستقیم کمک کنیم و در برخی مواقع با اصلاح یا تنظیم مقررات، تخت‌های لازم را بسازیم و این سه را انجام دهیم. بخش فناور با تمامی شرکت‌های سازنده را دارند.

وی گفت: اگر پیشنهاد پروژه و طرحی در رابطه با فناوری ویژه دارید، می‌توانید آن را با ایمیدرو مطرح کنید و در حوزه اکتشاف هم به طور خاص، سازمان زمین‌شناسی فعالیت‌ها و طرح‌های نوآورانه را بررسی کنید.

معاون معدن و فرآوری مواد وزارت صمت با توجه به این که نیاز به یک تغییر تغییر در حوزه معدنی وجود دارد، گفت: تا به امروز مدل اکتشاف‌ریزی برای اکتشاف به این صورت بود که اعلام می‌شد اگر کسی از یک ماده معدنی پیدا کند. به ما اعلام کند و ما هم این اجازه را داریم که به او می‌دادیم که فعالیت‌های اکتشافی را آغاز کند، اما در دنیای امروز کسی از این روش‌ها استفاده نمی‌کند، باید این روش‌ها را کنار بگذارند و اکتشاف مفاهیم و روش‌های جدید را برای آن در دستور کار قرار دهند. قرار دادن.

محتشمی‌پور افزود: موضوع دوم این است که تا امروز تولید ویژه‌ای بر روی صنعت فولاد داشتیم و قرار بود در سال ۱۴۰۴ به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال برسیم و اکنون ۸۰ درصد برنامه ۱۴۰۴ در صنعت فولاد، اما برنامه تولید شود. تنها 30 درصد بحرانی است و علت آن بحران انرژی است که نشان می دهد در زمان برنامه ریزی توجهی به انرژی ندارد.

وی بحران امروز و فردای حوزه معدن و صنایع معدنی را انرژی دانست و تصریح کرد: اکنون هم محصولات انرژی در صنعت معدن در برنامه‌های توسعه‌ای قرار دارند و هم فرآیندهای تولید را هیچ‌وقت ممیزی انرژی ندارد و این شرایط به یک گلوگاه مشکل‌زا تبدیل می‌شود.

معاون وزیر صمت اقتصادی اظهار کرد: سال گذشته رشد کشور مثبت بود. اما یکی از معدود بخش‌هایی که رشد منفی را تجربه کرد، صنایع معدنی بود و علت آن به بحران انرژی باز می‌گشت. صنایع معدنی در تابستان برق نداشتند و در زمستان با گاز رو‌رو بودند، بنابراین باید راه حل این مشکل را پیدا کنیم و در اینجا نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پررنگ‌تر را پیدا کنیم.