نیاز آفریقای جنوبی به واردات سالانه ۲۰میلیون تن سیمانویکا مازوی کومالو در حاشیه بازدید از صنایع سیمان دشتستان در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: آفریقای جنوبی در زمینه مبادلات تجاری با کشور ایران از همه توان و توانایی‌های موجود بهره می‌برد و هر روز شاهد بهبود وضعیت هستیم.

وی افزود: ایران یک کشور مقتدر و قوی است و امنیت لازم برای سرمایه گذاری را دارد و آفریقای جنوبی از سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی در ایران استقبال می کند.

سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: ایران در حوزه نفت و گاز و پتروشیم و در بخش انرژی دارای جایگاه خاصی در جهان است و امیدوارم شاهد افزایش مبادلات در حوزه انرژی بین ایران و آفریقای جنوبی باشیم.

کومالو با اشاره به توسعه صنعت سیمان در استان بوشهر بیان کرد: آفریقای جنوبی به عنوان صنعتی‌ترین کشور آفریقایی، نیاز بسیار بالایی به سیمان و کلینکر دارد و امیدوارم ایران به ما کمک کند.

وی اشاره کرد: سالانه در آفریقای جنوبی ۳۰ میلیون تن سیمان هستیم و این در حالی است که در آفریقای جنوبی سالانه ۱۰ میلیون تن سیمان تولید می‌شود.

سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران گفت: آفریقای جنوبی سال ۲۰ میلیون تن سیمان دارد که این میزان سیمان را از ایران و بویژه استان بوشهر تامین کنیم.