نگاهی به فیلم های عاشورایی


گزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزمهمترین واقعه دینی در تاریخ ایرانیان واقعه عاشورا است که به دلیل اهمیت و ابعاد گسترده از ظرفیت تصویرسازی بالایی برخوردار است اما در طول سالیان متمادی از این ظرفیت عظیم آنطور که باید به درستی استفاده نشده است. . ، و این به دلایل مختلف است. ساخت آثار تاریخی و مذهبی مربوط به واقعه عاشورا مستلزم بودجه هنگفتی است که طبیعی است این کار بر عهده بخش خصوصی نیست و صدا و سیما و سازمان های دولتی باید برای ساخت چنین آثاری سرمایه گذاری کنند.

اما از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز فیلم ها و سریال های قابل توجهی بوده که مخاطبان عام و خاص را به خود جذب کرده است. سهم سینما در مقایسه با تلویزیون کمتر است اما به هر حال آثار مهمی در سینما ساخته شده است. فیلم‌های «شب واقعه»، «عصر روز دهم» و «رستاخیز» نمونه‌های موفقی با محوریت عاشورا هستند و نگاهی انداختیم به مهم‌ترین فیلم‌های ساخته شده در این حوزه و فیلم‌هایی که تحت تأثیر آن بزرگ بودند. رویداد.

*”سفیر”؛ اولین و پرفروش ترین اثر عشوری

فیلم سفیر مرحوم فریبرز ثال را نه تنها می توان اولین و پرفروش ترین اثر عاشورایی پس از انقلاب نامید، بلکه می توان از این اثر به عنوان اولین زیرساخت سینمایی آثار مذهبی سینمای ایران نام برد که به ارمغان آورد. بسیاری از آثار مشابه در سینما و ارائه چهره ملی.

داستان فیلم «قیس بن ماشر» نماینده امام حسین (ع) است که با نامه ای برای «سلیمان خزاعی» به کوفه می رود و در بین راه توسط راهداران «ابن زیاد» دستگیر و دستگیر می شود. فرماندار کوفه. کیس نامه را قبل از دستگیری از بین می برد و در زندان زندانیان با نگهبانان زندان می جنگند.

حسین بن نمیر، فرمانده ثقلین، قیس را به زندان ابن زیاد در کوفه می برد. خالد به پیشنهاد مشاورش ابن زیاد از قیس می خواهد که در مسجد سخنرانی کند و به دروغ به مردم بگوید که امام قصد بیعت با یزید را دارد. کیس می پذیرد، اما در روز موعود علیه یزید سخنرانی می کند. ابن زیاد که پس از ظلم به مردم خشمگین شد، قیس را از بالای برج ارک انداخت و او را به شهادت رساند.

این فیلم در شرایط سخت و طاقت فرسا و با امکانات محدود ساخته شد. ابتدا قرار بود این فیلم به عنوان یک اثر تلویزیونی 70 دقیقه ای ساخته شود که در نهایت تبدیل به فیلم شد. صالح با در نظر گرفتن شرایط زمانی سال‌های اول انقلاب، در شرایطی که هنوز تولید و اکران در سینمای ایران بلاتکلیف است، تصمیم گرفت با ساخت، نوعی دگرگونی در روند تولید سال‌های ابتدایی انقلاب ایجاد کند. فیلمی در سینمای ایران که البته در این راه موفق هم شد و هر بار که از تلویزیون بازپخش می شود بینندگان زیادی دارد.

*روز وقوع، روایت مستقیم عاشورا

«روز واقعه» شهرام اسدی را می توان تنها فیلمی دانست که روایت مستقیم از عاشورا دارد و بارها در روزهای تاشو و عاشورا از تلویزیون پخش شده است و امروز می توان آن را پای ثابت تلویزیون دانست.

«روز واقعه» داستان عبدالله، جوان مسیحی را روایت می کند که به تازگی مسلمان شده و دلش عاشق راحیل، دختر زید است. در زمان ازدواج با راحیل صدایی می شنود که او را یاری می خواند، عبدالله از صحرا به صحرا، واحه به واحه به کربلا می دود و در شام عاشورا به آنجا می رسد و آنگاه حقیقت را بر سر نیزه می بیند. .

«روز واقعه» را بهرام بیضایی نوشته و با قرار دادن عناصر نمادین در داستان خود و دور ماندن از مرکز ثقل داستان (یعنی نشان دادن خود واقعه عاشورا) می تواند باورهای رایج را بدون حساسیت نشان دهد. و با ایجاد دنیایی نمادین و اساطیری، عناصر فرعی و دراماتیک آن را از گزند منطق و حقیقت تاریخ دور نگه دارند.» W.W.

* «رستاکیر» خوش ساخت، تاثیرگذار و عاشورایی است

مهمترین فیلم بعد از «روز واقعه» که مستقیماً به وقایع کربلا و عاشورا می پردازد «آرامگاه» به کارگردانی اهدرزا درویش است. فیلمی که برای اولین بار در سی و دومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و برنده 8 سیمرغ شد و سرانجام پس از 8 سال ساخت، همزمان با سالروز ولادت حضرت عباس (ع) به صورت آنلاین به نمایش درآمد. 1400. داده شد.

البته «رستاخیز» در تابستان 1393 در سینماهای کشور اکران شد، اما بلافاصله با انتقاد برخی مراجع کپی رایت مواجه شد و از اکران سینما حذف شد. انتقادها به نمایش چهره حضرت عباس (ع) در این فیلم بود که پس از رفع مشکلات منتشر شد.

این فیلم از نگاه بکیر بن حر (فرزند حر بن یزید ریاحی) به دوران تاریخی از رحلت معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا می پردازد.

نگاهی به فیلم های عاشورایی

آرش آصفی (بکیر بن حر)، پوریا پورسرخ (ولایت فرزند عمر بن سعد)، حسن پورشیرازی (عمر بن سعد)، فرهاد کاهیمیان (حر بن یزید ریاحی)، بابک حمیدیان (عبیدالله بن زیاد و یزید بن معاویه)، بهادر زمانی (حضرت ابوالفضل العباس)، سعید علیپور، حضرت علی اکبر) از بازیگران اصلی فیلم محسوب می شوند، البته بازیگران عرب نیز از «مردگان» بی بهره نیستند و افرادی چون جمال سلیمان، طلحات حمدی، رضوان. عقیلی و فواز سرور از سوریه، داوود حسین از کویت، جواد الشکرچی از عراق و فادی ابراهیم از لبنان در این فیلم به ایفای نقش پرداختند. تدوین این فیلم توسط طارق انور و آهنگسازی استفان واربک انجام شده است.

*”پرواز در شب”؛ تلفیق موفقیت آمیز دفاع مقدس با مفاهیم عاشورایی

«پرواز در شب» یکی از آثار معروف مرحوم ملاقلی پور است که اجرای فرغ الله سلحشور در آن جالب است. ملاقلی پور در این فیلم توانست بخشی از معنای دفاع مقدس و تلفیق آن را با مفاهیم والای عاشورا در سینمای جنگ وارد کند و مخاطبان انبوهی را به خود جذب کند.

این کارگردان با ساخت این فیلم که اولین تجربه تولیدش بود، توانست جایزه بهترین فیلم پنجمین جشنواره فیلم فجر را از آن خود کند. او بعدها درباره این فیلم گفت: «پرواز در شب نتیجه یک دوره تنهایی و تنهایی من نسبت به گذشته و مرزی بود که مرا وارد سینمای حرفه ای کرد. چطور گذشت و من چطور بودم؟ کی و کجا بودم و الان کجا برم؟ مثل باک ماشینی که خالی و پت پات میکنی وقتی راه میندازی حدود دو سه متر میره. نیاز به شارژ داشتم و پرواز شبانه مرا شارژ کرد. باکم را پر کرد درس خوبی به من داد. گریه کردم، جنگیدم و حتی گاهی با قهرمانانش. شاید یکی از دلایل موفقیتش این بود که از پشتوانه ای تمام نشدنی مثل نهج البلاغه بهره بردم.

*«AFC»: نگاهی دیگر به عاشورا

افق فیلم دیگری از مرحوم رسول ملاقلی پور است که عاشورا و وقایع آن را مبنای داستانی دفاع مقدس قرار داده است و تلاش رزمنده ای به نام نصرت برای تخریب سکوی العامیه را به تصویر می کشد که خود نصرت نیز در آن نقش داشته است. یک ماموریت شناسایی و عکس. از اسکله بلند شوید. دوستش احمد که می داند نصرت مریض است دنبالش می آید. آنها توسط دشمن محاصره می شوند، احمد به نصرت اجازه فرار می دهد و خودش دستگیر و کشته می شود و با اطلاعاتی که نصرت در اختیار رزمندگان قرار می دهد، در نهایت اسکله العمیه توسط رزمندگان سپاه و بسیج منهدم می شود.

در «ای اف سی» جهانبخش سلطانی، سیجواد همی، مهرزاد نوشیروانی، علی دقیقیان، حمید صالحین به ایفای نقش می پردازند.

*”به خاطر نایا”

کیومرث پوراحمد در سال 1973 «به خاطر هانیه» را ساخت. کاپیتان آلوئه به همراه 14 نفر دیگر برای ماهیگیری به دریا می رود اما همه جز ناخدا در دریا گرفتار می شوند و مردم کاپیتان آلوئه را عامل مرگ عزیزان خود می دانند و به او و خانواده اش حمله می کنند. نهدا و خانواده اش تنگک را ترک می کنند و به بوشهر می روند. نهضه الو نذر کرد که شب دهم محرّش را تا صبح نماز بخواند تا حنیه شفا پیدا کند اما مرگ به او رحم نمی کند و پس از ناخدا پسرش تصمیم گرفت پدرش را ادامه دهد. خواهر، اما آب خوردن سخت است، در ماه محرم قرار می گیرد که به تنگک برود و گهواره مراسم محرم را به بوشهر بیاورد، اما در تنگک، خبر ناخدا علو به همه می رسد و بچه ها حاضر می شوند تا ببرند. بشیرو را انتقام می گیرد و آزار می دهد، اما او با شجاعت فراوان گهواره را به مقصد می رساند، مردم چیزهای محرّعش را نگه می دارند و به همین دلیل توانست به نماز برسد و تا سحر نماز بخواند و به این ترتیب به نذر خود وفا کرد.

ماهوش افشارپناه، عباس علیزاده، علی قربانی، مهدی فقیه، آمنه بارانی و رحیم هودی در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.

*”راه طی شده”

دیگر فیلم ساخته شده درباره تعزیه «راه طی شده» ساخته عباس رفیع است که با فیلمنامه فرهاد توحیدی و با بازی شقایق فراهانی و پژمان بازگی ساخته شده است. در این فیلم یک گروه فرانسوی برای انتخاب نمایشی برای جشنواره هوانوردی و ساخت فیلم مستندی از مراحل آماده سازی و اجرای تئاتر به ایران می آیند. حضور این گروه، بین امپراطوران و امپراتوران تازیه مراقبت می‌کند، بنابراین تا مرز بسته شدن پیش می‌رود.

لازم به ذکر است که «مصب دوشز»، «سینر رد»، «فریدن سنپور»، «من و زبا»، «بال سفید» مهدی میس و «گمشدگان» حسن نجفی «چیزی خواستار واقعه بزرگ شد. عاشورا..

منبع: فارس

انتهای پیام/