نقش ارز ۴۲۰۰ تومانی در فساد و رانت غیرقابل انکار استبه گزارش بازار به نقل از ایبنا، بهزاد رحیمی؛ نماینده مردم کردستان و عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی درباره مضرات ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: کشور از یک جهت به لحاظ منابع ارزی با مشکلاتی روبروست، از طرف دیگر دولت نشان داد که با پرداخت این موفق به راضی نگه داشتن مصرف کننده است. نهایی نبوده و تاثیری بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور نیست.

وی در ادامه اضافه کرد: ناکارآمدی‌ها در توزیع ارز 4200 سبب شده، نتیجه آن عکس می‌شود. به این معنا، به جای آن که این آرزو در سبد خانوارمصرف تأثیر مثبت داشته باشد، بهتر می‌شود و برای شرایط تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی یا تغییری به وجود نیاورده یا اگر هم تأثیری داشته باشد، در جهت منفی بوده است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره نقش ارز 4200 در رانت و عیب بروز کرد: هیچ کس نمی‌تواند نقش ارز 4200 تومانی را در فساد و رانت منکر شود، روشن است که یک عده از این وضعیت سوءاستفاده کرده است. بهینه سازی پرداخت یارانه ها به درستی مدیریت شود و مردم هم باید آن را درک کنند، بدون شک در ازمدت نتیجه مثبتی را شاهد خواهند بود.

نماینده مردم کردستان در مجلس اسلامی در این رابطه یادآور شد: قرار بر آن است تا با عملیاتی شدن این سیاست مابه‌التفاوت آن از طریق یارانه‌های در نظر گرفته شده مستقیم به حساب خانوارها واریز شود و امید می‌رود تا با این نگاه چرخه یارانه‌دهی در کشور اصلاح شود. ، زمان شروع آن مناسب نبود و قرار بود تا قیمت ها قیمت شهریور 100 در نظر گرفته شود و به نظر می رسد که بر سر این موضوع کار نشده است، با این حال امیدوار است نتیجه نظر به دست آید.

رحیمی در خصوص راه‌های جبرانی این سیاست بیان می‌کند: نگرانی که از بابت ارائه می‌کند یارانه نقدی وجود دارد، بحث رشد نقدی در کشور است که این موضوع شامل کالاهای الکترونیکی نمی‌شود زیرا از آنجایی که نمی‌توان یا نمی‌توان با آن کالای غیر ضروری خرید کرد. رشد نقدینگی خواهد شد و مستقیم به سبد خانوار می‌رود. علاوه بر این، برای خرید می‌انجامد، در تولید هم تأثیر می‌گذارد زیرا نقدینگی مستقیم به تولیدکننده می‌شود.

وی در این رابطه افزود: نظر نمایندگان مجلس راه حلی برای جبران بهینه‌سازی پرداخت یارانه‌ها به طور کلی کالابرگ است و در حال تهیه ساز و برگ آن هستند، اما براین باور هستند 400 هزار تومان که برای خانوار در مورد نظر، فرصتی برای دریافت کالاهای غیره وجود دارد. از کالاهای اساسی به وجود نمی‌آورد، پس نباید مردم را معطل کنند کالا برگ داشت.