نقش اتصال شرکت های فعال در قبوض الکترونیکی در جهش بازار سهامحسین کزلی، یک کارشناس بورس در گفتگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز وی بر استفاده از برگه های موقت و بارنامه الکترونیکی در بورس کالا تاکید کرد و گفت: فرآیندهای بورس کالا بسیار مهم و حیاتی است، زیرا بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی مانند پالایشگاه، پتروشیمی، مواد شیمیایی، فولاد و کشاورزی. محصولات در بورس کالای ایران معامله می شود و بخش زیادی از معاملات به صورت نقدی و دارای تسویه فوری می باشد.


بیشتر بخوانید:


این کارشناس بورس یادآور شد: معاملات در بورس کالا رایج است، اما اگر بتوان آن را به صورت الکترونیکی انجام داد و به صورت فاکتور الکترونیکی (به ویژه در زنجیره تامین کالا) ارائه کرد، در رونق بازار بسیار موثر خواهد بود. معاملات، تامین مالی، نقدینگی تامین کنندگان. .

هزالی خاطرنشان کرد: همچنین بارنامه الکترونیکی در افزایش معاملات اعتباری بسیار کمک کننده خواهد بود، به عنوان مثال کارخانه سنگ آهن می تواند با بارنامه الکترونیکی سنگ آهن خود را به صورت بلندمدت به تولیدکنندگان بفروشد.

وی تاکید کرد: کارخانجات تولیدی نیز می توانند در معاملات الکترونیکی بورس کالا با فرآیند برات الکترونیکی شرکت کرده و مبالغ خود را به فولادسازان بفروشند.

این کارشناس بورس توضیح می دهد: فولادسازان می توانند از ابزار الکترونیکی برای تولید محصولات خود استفاده کنند و میلگرد، تیرآهن و ورق های خود را به محدوده بعدی در صنعت خودروسازی، ساختمانی و … ارسال کنند.

خزعلی بیان کرد: بنابراین در زنجیره تامین صنایع با یک تامین مالی در رأس زنجیره می توان نقدینگی را به حلقه های بعدی تسری داد و به جای ضمانت نامه بانکی و مستغلات در قالب یک محرک سنتی است زیرا معاملات در مبادله کالا الکترونیکی است، انتقال پول آسان است

وی گفت: خوشبختانه برخی شرکت ها در ایران روی صورتحساب الکترونیکی و هوشمندسازی تامین مالی زنجیره تولید کار کرده اند و اتصال این شرکت ها به معاملات بورس کالا می تواند جهش و رونق چشمگیری در خدمات بورس کالا باشد.

انتهای پیام/*