نقشه راه همکاری ایران و روسیه امضا می شودبه گزارش بازار، احمد اسدزاده با بیان اینکه در این دور از نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه از بیش از 10 کارگر تشکیل می‌شوند، گفت: همه دستگاه‌های کشور در این نشست حضور دارند و با دستگاه‌های متناظر روسیه می‌شوند.

وی با اشاره به اسنادی که در این کارگروه های مشترک در حال حاضر است، گفت: این سندها شامل یک سند اصلی پروتکل و سند نقشه راه می شود که جستجو در سند اصلی پروتکل، حاکم بر روابط اقتصادی دو طرف و قوانینی که این رابطه را دارد، می کند. می‌کند بگنجانیم، اما طرح‌ها و پروژه‌های مهم را که در حال حاضر در نقشه راه می‌دهیم هستند.

معاونان وزارت نفت با تشریح نشست‌های پیشین ایران و روسیه اذعان کردند: در سالی که هیئت‌های متعددی از روسیه و ایران به مقابله با یکدیگر در تهران و مسکو پرداختند.

اسدزاده درباره دور بعدی جلسات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه مشخص کرد: این دوره از نشست در این دوره از نشست‌هایی است که همه همکاری‌های ایران و روسیه از همکاری‌های فرهنگی گرفته شده تا فناوری‌های اجتماعی، کار و مشارکت، علم و اقتصاد را می‌شود. به همین دلیل جامعیتی که در این دور از نشست کمیسیون مشترک در سایر نشست‌ها وجود دارد.

وی به نقشه راه اشاره کرد و افزودن در نقشه راه سعی می کنیم موارد مهمی را هر پروژه تعیین کنیم که هر پروژه را در هر طرف مشخص کنیم و برای آن هدف تعیین کنیم و هر طرح را در چه مدتی انجام دهیم. در نهایت می‌رسد که این اتفاق به همکاری‌های دو طرف اقتصادی انسجام می‌دهد.

معاونت های بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با بیان این که در این مدت همکاری های متعددی در بخش نفت و گاز با روسیه تعریف می شود، تشریح کرد: پروژه های توسعه در این دوره تدوین شد. یک سند نقشه راه همکاری های بلندمدت در بخش نفت و گاز با روسیه را تعریف کرد که دو ضمیمه اصلی دارد. یکی از این ضمیمه‌ها که فعال شد، ضمیمه همکاری‌های شرکت ملی نفت ایران با گازپروم روسیه است. ضمیمه دیگر همکاری‌های دو کشور در حوزه علم و فناوری در نفت و گاز است.

اسدزاده مشخص کرد: سند نقشه راه را به طرف روسیه پیشنهاد داد که امیدواریم در این کمیسیون مشترک نهایی شود و امضا شود. در صورت امضای این سند، انسجام، یکپارچگی و توازنی در مجموعه فعالیت‌های اقتصادی دو کشور و روابط دو طرف حاکم می‌شود.

به گزارش شانا، شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه از امروز (هشتم آبان ماه) تا روز سه شنبه (دهم آبان ماه) به میزبانی روسیه برگزار می شود. جواد، وزیر نفت ریاست اوجی ایران مشترک و الکساندر نواک، نخست وزیر روسیه هم رئیس مشترک ایران و روسیه از سوی روسیه را برعهده دارد.

در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه نمایندگانی از وزارت نفت، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، نیرو، علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، ارتباطات و فناوری اطلاعات و نمایندگان ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی ستاد مرکزی مسلسل، شورای عالی مناطق تجاری، صنعتی و ویژه، سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی، سازمان ملی استاندارد، اتاق بازرگانی و مرکز تجاری ایران در روسیه حضور دارند که با همتایان خود به گفت‌وگوی کارشناسی می‌پردازند. اسناد همکاری می‌پردازند.