نظر تولیدکنندگان درباره پرداخت مستقیم یارانه به مردمبه گزارش بازار، حبیب اسدالله نژاد، نمایندگان اتحادیه مرغداران گوشتی، حذف ملی آرزوی را عامل جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های دانست و گفت: این اقدام افزایش بهره‌وری در تولید را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: با اجرای این طرح، قیمت نهاده‌ها افزایش می‌یابد، اما این امر باعث مدیریت و دقت بیشتر خواهد شد و باعث می‌شود تا مرغ با وزن پایین‌تر و کمتر شود.

اتحادیه های مرغداران گوشتی با بیان افزایش بهره وری در تولید دیگر تبعات مثبت حذف ارزی را مشخص می کند: در این شرایط، علاوه بر افزایش کیفیت و سطح سلامت غذایی مردم، تولید در واحدهای مرغداری نیز اقتصادی تر می شود.

وی با توجه به اینکه مشکلی در تامین نیازهای کشور وجود ندارد، اضافه می کند: البته در حال حاضر قیمت اعلامی، پایین تر از قیمت تمام شده تولید و اصلاح می شود.

رقابت برای افزایش کیفیت
سید محمدرضا بنی‌طبا، بیان انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی، می‌خواهد انتخابی را به عنوان عاملی برای رقابت در این صنعت انجام دهد و گفت: حذف آرزوی انتخاب و رقابتی کل صنایع لبنی به دلیل نفع مصرف‌کننده خواهد بود، که رقابت می‌کند، باعث افزایش بهره‌وری می‌شود. عرضه شده و کیفیت محصولات نیز بیشتر می شود.

وی افزود: کارخانجات لبنی تخفیف‌های خوبی روی محصولات خود می‌دهند که بیشتر، فروشگاه‌های زنجیره‌ای از آن منتفع می‌شوند و امیدواریم با حمایت سازمان تدابیر، این تخفیف‌ها به مصرف‌کنندگان برسد.

این عضو انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی، ارائه تسهیلات برای تامین سرمایه در مجموع تولیدکنندگان را برای تولید خوب جهاد کشاورزی دانست و گفت: با این اقدام شیر خام در بازار افزایش می‌یابد که باعث می‌شود محصولات در تولید محصولات با قیمت تولیدکننده عرضه شود.

اصلاح الگوی مصرف
امیرهوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران نیز اصلاح نظام یارانه را یک تصمیم بزرگ اقتصادی خواند و گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و پرداخت مستقیم یارانه به مردم، یک جراحی مهم اقتصادی است و ما از این تصمیم دولت استقبال می کنیم.

وی با اشاره به تغییر قیمت‌ها در اجرای این طرح، اظهار داشت: بر اساس اعلام ستاد تنظیم بازار، روغن نباتی810 گرمی سرخ کردنی به قیمت 62 هزار تومان و روغن پخت و پز آفتابگران 810 گرمی 63 هزار تومان عرضه می‌شود و سایر روغن‌های روغنی خوراکی در حجم و بسته بندی های مختلف قیمت های متفاوت خواهد داشت.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی مصرف شده و هدفمند را از جمله آثار این تغییرات دانسته و افزود: تولیدکنندگان می توانند از اجرای این طرح راضی اند و امیدواریم که نگرانی هایی مانند سرمایه در گردش نیز با وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزی کشاورزی رفع شود.

آرامش بازار و بازگشت قیمت ها
حمید کاشانی، اتحادیه مرکزی مرکزی مرغ تخمگذار میهن نیز حذف می‌شود به نفع اقتصاد کشور دانست و گفت: این کاری بود که در سال‌های گذشته که قیمت اختلاف ارز و دولتی کمتر بود، انجام شد.

وی با بیان افزایش بهره‌وری و تولید بهتر از تبعات حذف می‌خواهد باشد، افزودن این روند به سودآوران، اما آن‌ها دغدغه‌هایی را در مورد سرمایه‌گذاری در گردش، ذخیره‌سازی، و عوارضی که در جلسات مختلف با وزارت جهاد کشاورزی تولید می‌کنند. مطرح شده و امیدواریم رفع می شوند.

مرکز مرکزی مرکزی مرغ تخمگذار میهن تاکید کرد: تخم مرغ به اندازه کافی تولید می شود و جای هیچ گونه نگرانی در تامین تخم مرغ وجود ندارد.

وی افزود: تولید امسال ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از پارسال است و در چند روز آینده با فروکش کردن جو هیجانی، قیمت‌ها به سطح عادی خود باز می‌گردند.