نصب کنتورهای هوشمند در تمامی واحدهای صنعتی، اداری و کشاورزی کشوربه گزارش بازار، مصطفی رجبی مشهدی صنعت برق ایران گفت: تمام بخش‌های اداری، صنعتی، عمومی و کشاورزی کشور با مصرف 30 کیلو ولت آمپر به بالا، که حدود 700 هزار کنتور براورد می‌شود هم اکنون به کنتورهای هوشمند برق، تجهیزات و روییت‌های پذیرنده می‌رسد. اند.

وی با اشاره به این که این بخش‌ها حدود درصد مصرف برق را مصرف می‌کنند: بیش از 30 میلیون دستگاه کنتور برق نیز در بخش خانگی و تجاری کشور داریم که 60 درصد از آن‌ها کنتورهای دیجیتال و مابقی مکانیکی هستند که در مجموع حدود 300 هزار دستگاه هستند. کنتور بخش خانگی و تجاری نیز به کنتورهای هوشمند شده اند.

صنعت برق ایران افزود: با احتساب بخش تجاری و خانگی هم اکنون یک میلیون دستگاه کنتور برق هوشمند در کشور نصب شده است.

وی بیان کرد: از حدود 30 میلیون مشترک مشترک خانگی، حدود 650 هزار مشترک مشترک از 2 برابر الگو، مصرف برق دارند که جزء پرمصرف قرار می گیرند که در تابستان امسال مصرف می کنند، این مشترکان به کنتورهای هوشمند مجهز می شوند.

صنعت برق ایران گفت: با هوشمند شدن کنتورها علاوه بر نظارت بر شرکت‌های برق بر میزان مصرف، مشترکان برق نیز در لحظه‌ای از میزان مصرف و مصرف‌های برق خود آگاه می‌شوند که این موضوع می‌تواند در کاهش مصرف برق مؤثر باشد.

رجبی مشهدی همچنین افزود: قیمت هر دستگاه کنتور برق هوشمند در بخش خانگی در بازار، بین 300 هزار تومان تا یک میلیون تومان است.