نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب «هیچ جا» برگزار شدبه گزارش سرویس فرهنگی تهران نیوز، نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب «ناکجاآباد» نوشته نرگس دهنادی با حضور جمعی از هنرمندان، نویسندگان و مردم برگزار شد.

این نشست دیروز به همت فرهنگسرای معرفت و با عنوان سلسله نشست های «ما همه نویسنده هستیم» برگزار شد.

در این مراسم خانم مریم میرمحمدی و آقای امید کرچی به عنوان منتقد ادبی در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند.

مریم میرمحمدی، منتقد و مدرس دوره های داستان نویسی گفت: مجموعه نشست های «ما همه نویسنده هستیم» با هدف تشویق علاقه مندان به داستان نویسی و همچنین ارتقای سطح نقد و خوانش عمیق هم اکنون میزبان آن است. کتاب “هیچ جا” بعد از سه سال. در این جلسه نیز مانند سایر جلسات سعی خواهیم کرد از بیان نظرات شخصی خودداری کنیم و بیش از هر چیز با تکیه بر تئوری و با استفاده از شواهد متنی بر مطالعه دقیق متن تمرکز کنیم.

وی ادامه داد: هیچ کجا مجموعه ای نیست، اگرچه اولین تجربه نویسنده به حساب می آید، اما با شکلی متفاوت توانسته در حین روایت کششی دلنشین ایجاد کند تا مخاطب کنجکاو شود که داستان را از شخصیت‌ها علاوه بر پیروی از طرح اصلی داستان. این فرم را می‌توان در انتهای هر داستان و داستان پایانی مشاهده کرد. تصویری از جهانی بزرگتر، جهانی که در آن به نظر می رسد همه تاریخ مستقلی از دیگران دارند، اما با اندکی تأمل خواهیم دید که چگونه تاریخ مردم در هم تنیده شده است. و جهانی پر از تأثیرات شکل می گیرد.»

امید کوره چی نویسنده و منتقد ادبی در این مراسم گفت: هیچکس نیازی به نقد ندارد. حتی بزرگترین نویسندگان جهان مدام خود را در معرض انتقاد شدید قرار می دهند. حتی از این گونه انتقادات نیز نکاتی بر می گردد که به رشد و پویایی آنها کمک می کند.

وی افزود: امروز نمی خواهم به عنوان منتقد درباره لایه های اول داستان های کتاب صحبت کنم، بلکه هدفم این است که درباره نویسندگی و تاثیر نویسنده در داستان صحبت کنم. بخش مهمی که در پس لایه اول تکنیک های داستان نویسی و نگارش وجود دارد، لایه پنهان شخصیت نویسنده است که به چگونگی تأثیر آن بر داستان اشاره دارد.

کوره چی گفت: این نکته قابل توجه است که نویسنده هنگام نوشتن داستان خود را در ضمیر ناخودآگاه خود بازنویسی می کند یا در حین نوشتن چه اتفاقی برای او افتاده است.

نوشتن اثر، نویسنده را متحول می کند و این دگرگونی تنها در جهت رشد و کمال نویسنده نخواهد بود. به طوری که نویسنده پس از خلق یک داستان به شخص دیگری تبدیل می شود.

نرگس دهنادی نویسنده کتاب درباره موضوع کتاب گفت: «هیچ جا» مجموعه ای از 10 داستان کوتاه با حضور مادران و زنان ایرانی است.

تلاش من به عنوان نویسنده این اثر این بود که دغدغه ها و رنج های اجتماعی زنان ایرانی را در سطحی ترین سطح زندگی بیان کنم.

دهنادی افزود: نویسنده وظیفه دارد با شخصیت های داستان هایش زندگی کند. رنج شخصیت های داستانی را لمس کند و با هنر خود به مخاطب عرضه کند. در این مجموعه تمام تلاشم را برای ایجاد ارتباط بین شخصیت های داستانی و مخاطبان کتاب انجام دادم و امیدوارم توانسته باشم حس خوشایندی را پس از مطالعه کتاب به خوانندگان اثر منتقل کنم.

در پایان این نشست اعضای کانون ادبی فرهنگسرای معرفت به بیان نظرات خود درباره کتاب ناکجا آباد پرداختند.

دکتر رضا رسولی، نویسنده و مدرس تاریخ نگارش نیز به عنوان مهمان در این نشست منصوب شد.

لازم به ذکر است این کتاب نکجباد اولین اثر نویسنده جوان نرگس دهنادی است که به کوشش ن. بارتس آپارین در فرودین 1401 به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/*