نشدن برق صنایع کوچک، مشکلات مضاعفی در پی داردبه گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، عبداله مهاجر دارابی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ساری با اشاره به گلایه مندی انبوهسازان با اشاره به افزایش تعرفه ۲۵ تا ۳۰ درصد حق‌الزحمه خدمات مهندسی گفت: افزایش تعرفه خدمات بر اساس درصد انجام شد. عوارض سال ۱۴۰۰ برای سال ۱۴۰۱ اعمال می شود اما این تعرفه زیاد است و باید کم شود.

مهاجر دارابی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش ویژه استان مازندران افزود: با توجه به موارد مطرح شده در جلسه و تصمیم‌گیری در استان مازندران برای بررسی بیشتر، اعلام کرد که چهارشنبه هفته جاری (اول تیرماه) این موضوع را در کمیته تخصصی اتاق مازندران با جدیت بیشتر اعلام کرد. دنبال می شود.

دبیر گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مازندران درباره سهمیه تخصیصی برق به مازندران صنایع اظهار کرد: این سهمیه باید بین شرکت‌های بزرگ با قدرت انشعاب بیش از ۵ مگاوات توزیع شود اما رقم زیر ۷۸ مگاوات بسیار اندک است و صنایع را با سرمایه‌های بالا و تعدیل نیرو. متوجه می کند.

رئیس اتاق ساری با اشاره به این که شرکت چوب و کاغذ مازندران چاپ 8 درصد کتب درسی دانش آموزان را اگر برق داده است، اضافه می کند: آن را انجام بدهیم؛ جای دیگری از کشور دچار مشکل می شود.

مهاجر دارابی با توجه به این میزان برق تخصیصی صنایع مازندران باید به ۱۰۰ مگاوات برسد، افزود: اگر یک شرکت سرمایه‌گذاری کرده است باید کمک کند که سر پا باشد.

وی نزدیک کرد: سهمیه برق مصرفی صنایع مازندران، وضعیت را باید درک کرد. شرایط کار و تورم را هم داریم و اگر این مقدار کمتر است، شرکت‌های ما تعطیل می‌شوند و ضررهای هنگفتی بر آن‌ها تحمیل می‌شود و هزینه‌های سربار را باید بپردازند.

رئیس اتاق ساری یادآور شد که تعطیلی یک خط تولید در سیمان مازندران برابر با روزانه یک میلیون تومان و بیکاری کارگر است. صنایع چوب و کاغذ مازندران نیز قراردادهایی بسته است و باید به انجام کارهای خود بپردازد، اگر این خطوط تولید تعطیل شوند، با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

در این جلسه تصمیم گرفت ( که موضوع دیماند سهمیه برق) صنایع مازندران با توجه به موضوعی که مطرح شده است. برای افزایش سهمیه، در شورای گفت‌وگوی ملی مطرح می‌شود.

در این جلسه، مدیران شرکت‌های پیمانکاری و انبوه‌سازها در خصوص گلایه‌مندی از افزایش تعرفه خدمات مهندسی و همچنین مدیران سیمان مازندران، سیمان کیاسر، صنایع چوب و کاغذ مازندران، گروه‌های تولیدکننده ساوانا و سایر شرکت‌ها از شرکت‌ها خواستار تامین برق موردنیاز این صنایع شدند.

ساماندهی زیرساخت های برق استان در دستور کار قرار دارد
استان مازندران با اشاره به اینکه ساماندهی زیرساخت های برق استان در دستور کار قرار دارد و بحمدالله با مدیریت دانش‌بنیان نیروی برقی برقنی‌ایم، گفت: همه باید سفیر مصرف بهینه برق باشند تا این وضعیت از شرایط به بهترین شکل ممکن عبور کند. ‌

سید محمود حسینی پور در این جلسه با بیان اینکه نیروگاه‌های برق به‌خوبی مصرف برق را با استفاده از مکانیزم‌های دانش‌بنیان مدیریت کرده و در سال جاری خاموشی برق را ندارد، بیان کرد: شرکت‌های زیرساخت‌های برق استان در دستور کار قرار دارند و به خوبی از آن استفاده می‌کنند. جدید برق منطقه‌ای استان شاهد هستیم که باید استمرار داشته باشد.

وی با اشاره به تقسیم برق برای حوزه‌های استان‌های صنعتی نیز در دستور کار است، اظهار داشت: با توجه به هوای گرم یک مدیریت جدی در موضوع برق هستیم و امیدواریم با تداوم همکاری مردم و ادارات ممکن است صنایع استان را فعال کنند و با آن کار کنند. صرفه‌جویی مصرف برق در منازل و اصناف به‌راحتی می‌توانیم ادامه سال را هم بدون مشکلی پشت سر بگذاریم.

نماینده عالی دولت در استان، تصریح کرد: مصرف برق یک موضوع ملی است و باید همه دستگاه‌ها و نهادها، صنعت و تولید و تک‌تک آحاد جامعه در خانواده خود سفیر مصرف بهینه برق باشند تا با مدیریت صحیح و اتحاد و همدلی با شرایط، بهترین باشند. عدم قطعی برق در منازل و فعال بودن صنایع و واحدهای تولیدی وضعیت پیش‌رو را پشت سر بگذاریم و با ثمر نشستن پروژه‌های صنعت برق استان در سال‌های آینده دیگر هیچ مشکلی در این حوزه نباشیم.

سید محمود حسینی پور گفت: وزارت نیرو در کنترل و مدیریت مصرف، سیاست مصرفی و تنبیهی اختصاص داده است که صداوسیما باید با دعوت از مدیران این حوزه اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهد.

حسینی پور ادامه داد: در برخی از مصارف در صورت عدم رعایت، قطعی برق یک‌ماهه را می‌بینید و مشترکینی که کمتر از مصرف مورد نظر مصرف می‌کنند، تعرفه‌شان رایگان خواهد شد و می‌بایست صنایع را با مصرف مصرف فعال نگه دارید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم و ثابت ماندن و مقاوم بودن ساخت‌وسازها، افزودن: نظارت‌ها در بخش مسکن که با جان و مال مردم در ارتباط است جدی گرفته شده و نظام‌مهندسی و همه دستگاه‌هایی که در این حوزه مسئولیت دارند. با نهایت دقت و جدیت به وظایف خود عمل کنند.

استاندارد به 40 هزار نفری مهندسین ساختمان در استان اشاره کرد و یادآور شد: اساس کار در این زمینه برای تحقق کیفیت با بهره‌گیری از کیفی و اصلی نظارت است و باید امسال کیفیت ساخت‌وسازها ارتقاء پیدا کند و با وضعیت مشوق‌ها در جهت تقویت نظارت‌ها گام‌ها. بررسیم

مقام عالی دولت در مازندران با بیان اینکه فلسفه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به مسائل کمک‌های توسعه‌ای است، گفت: نظام‌مهندسی می‌باید برای توسعه ساخت‌وسازها پیش‌قدم شود و به ویژه فرصت دهد تا نگاه ویژه به ساخت‌وساز در استان تقویت شود.