نزدیک صد روزه سفر دولت به مازندران| پروژه های چراغ های بر زمین مانده روشن شد


بازار گروه استان ها: ۲۰ اسفندال رئیس جمهور در قالب هفدهمین سفر استانی به مازندران سفر کرد و با بیش از ۱۷۰ تصویب و تخصیص ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار، بر گره گشایی از فراروی برنامه ریزی استانی کرد.

طبق برنامه برنامه ریزی شده اعتبارات در نظر گرفته شده در بازه زمانی سه ساله به استان مازندران تخصیص داده می شود اما با گذشت ۱۰۰ روز ۱۵ درصد از عملیات عملیاتی شدن و چرخش بسیاری از پروژه های نیمه کاره گرم شده است.

محمدعلی نوبخت فرماندار ساری با اشاره به اعلام برش بودجه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به مدیران اظهار داشت: نماینده ویژه ای برای تصمیم گیری سفر دولت در شهرستان شکل گرفته است.

تعریف ۲۱ پروژه اولویت دار و مهم در ساری
وی در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه 21 پروژه مهم و اولویت دار مشخص می شود، افزود: از این تعداد پنج پروژه ناتمام که در سفر دولت برای آن اعتبار گذاشته شده است، در دست پیگیری بوده و نیروگاه گاز از جمله آن است.

وی نیروگاه گرم سوز، تالار مرکزی، محور ساری – تاکام و مرمت را از پروژه های برشمرد و گفت: موضوع نیروگاه گرم سوز با محوریت معاونت عمرانی استانداری در دست پیگیری است.

نوبخت یادآور شد: انتظار ما از شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌ها این است که نظارت بر الزامات و تعریف محور ساری – تاکام باید تسریع باشد.

نزدیک صد روزه سفر دولت به مازندران|  پروژه های چراغ های بر زمین مانده روشن شد

سید محمد نظری مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه 9000 میلیون تومان اعتبار و تصمیمات سفر دولت مربوط به دولت است، راه و شهرسازی از حوزه‌هایی بیشتر است. و شرکت ساخت به این اداره است، افزود: 87 میلیارد تومان اعتبار سهم شهرسازی و راه اندازی و 200 میلیارد تومان سهم این شرکت بوده است.

پروژه های سفر راهسازی فعال است
وی در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه همه پروژه‌های تصمیم‌گیری در حوزه راه و شهرسازی فعال است، افزود: در سال ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار تصویب شد که ۶۵ میلیون تومان هزینه سفر و ۷۵ میلیارد تومان در قالب پروژه‌های استانی و متوازن بوده است.

وی بیان شد: در دومرحله‌ها برای پروژه‌ها در قالب هفت خط اعتباری و باند دوم مرکز کیاکلا – بهنمیر از جمله طرح‌ها و چهار پیمانکار در آن اجرا هستند.

نظری یادآور شد: بنا داریم سه دستگاه دوربرگردان را در محور کیاکلا احداث کنیم و پروژه نکا – نیروگاه و بندرامیرآباد نیز از دیگر پروژه‌ها به شماره میرود و پروژه ساری – خزر آباد و ساخت پل با دهانه صد متری در دست اقدام است.

مدیرکل راه و شهرسازی پروژه آمل – فریدونکنار را از دیگر طرح‌های راه و شهرسازی برشمرد و گفت: جاده قدم آمل – بابل جزوه مصوبات سفر دولت است ولی تخصیص اعتباری نداشت.

۱۱۰ روستای ایمان سازی می شود
در حوزه بنیاد مسکن نیز طرح‌های خوبی از سوی دولت برای مازندران طراحی شده است، علی اصغر آسمانی مقدم مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با بیان اینکه ۲۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای حوزه بنیاد مسکن در نظر گرفته شده است، افزود: از این اعتبار ۱۶ میلیارد تومان به بازنگری می‌رسد. طرح‌ها، ۱۴۴ میلیارد تومان مربوط به طرح‌های هادی و ۵۰ میلیارد تومان برای ایمان‌سازی روستاها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان طرح‌های 150 روستای بازنگری می‌شود، طرح هادی 28 روستا اجرا و 110 روستای ایمان‌سازی می‌شود، گفت: 10 تا 11 درصد از اعتبارات تفسیر یافته‌ها و طرح‌هادی 29 روستا شرع شده است.

نزدیک صد روزه سفر دولت به مازندران|  پروژه های چراغ های بر زمین مانده روشن شد

آسمانی مقدمه معرفی شد: همچنین یک میلیارد و 700 میلیون تومان برای بازنگری طرح‌های هادی تخصیص یافت و این طرح در 10 روستا شروع شد که پیشرفت آن 90 درصد است.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران گفت: برای ایمن سازی روستاهای درمعرض نیز پنج میلیارد تومان تخصیص یافت که ۱۵ روستا را شامل می شود و تا یک ماه آینده این طرح تکمیل می شود.

در حوزه گردشگری بالغ بر میلیون تومان برای تقویت زیرساخت ها در سال جاری و سال آینده تصویب شد و در سال جاری ۲۰ میلیارد تومان برای رویداد گردشگری ساری ۲۰۲۲ تومان ارائه شد. مهدی ایزدی سرپرست باغداری مازندران با بیان اینکه ساری ۲۰۲۲ برگزار شد، افزود: برای توسعه زیرساخت‌ها در چالوس، کیاسر، سوادکوه شمالی و سورت قراردادهایی با پیمانکاران بسته شده است.

در قالب سفر هیئت دولت به مازندران 546 طرح تولید و سرمایه گذاری دارای امتیاز برای دریافت تسهیلات در مازندران تعریف و معرفی شد و 11 هزار و 264 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است، همچنین برای ازدواج جوانان دو هزار و 688 میلیارد تومان دریافت می شود. سوی معاون اول رئیس جمهور صادر شد و اجرای طرح های اقتصادی و عمرانی نیمه کاره با سفر دولت به مازندران شتاب گرفته شده است.