نتیجه گیری مذاکرات وین به آمریکا و آمادگی آنها بستگی داردگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزمیخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین، پیش بینی کرد که آمریکا

وی افزود: ایران و آمریکا می توانند پس از انتخابات آمریکا – تقریباً در نیمه دوم نوامبر – بر سر توافق هسته ای به توافق نهایی برسند. اگر این اتفاق بیفتد، بازگرداندن توافقات خیلی سریع امکان پذیر خواهد بود، زیرا فقط مسائل فنی باید حل شود.

اولیانوف در همین رابطه برای روزنامه «ایزوستیا» تاکید کرد که اکنون توپ در زمین آمریکاست.

وی همچنین گفت: همانطور که متوجه شدم موضوع مربوط به انتخابات میان دوره ای آتی آمریکا است. دولت آمریکا تصمیم گرفت این روند را قبل از انتخابات متوقف کند. در عین حال دلیلی وجود ندارد که بگوییم پایان منفی دارد. حداقل تا زمانی که فرض کنیم مذاکرات بعد از انتخابات تکمیل شود.

وی با تاکید بر اینکه انعقاد توافق بر سر متن پیشنهادی و تصمیم گیری برای احیای برجام واقع بینانه است، افزود: به معنای واقعی کلمه چند موضوع بحث برانگیز باقی مانده و در صورت وجود تصمیم برای هر کدام از آنها. یک سیاسی ویل، مدت زیادی طول خواهد کشید. می توان آن را کوتاه کرد.

اولیانوف در پایان خاطرنشان کرد: به طور خلاصه، نتیجه‌گیری مذاکرات، چه موفقیت‌آمیز باشد یا نباشد، در این مرحله تقریباً به طور کامل به آمریکا و تمایل آنها برای مذاکره و رسیدن به یک سازش قابل قبول بستگی دارد.

اظهارات این مقام روسی مبنی بر امیدواری به احیای برجام در حالی مطرح شد که اخیرا مقامات آمریکایی ایران را مانعی برای دستیابی به توافق اعلام کردند.

پیش از این، رابرت مولی، رئیس میز ایران در ایالات متحده

وی با اشاره به تعلیق مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ایران گفت: احیای برجام نه در دستور کار ما است و نه تمرکز واشنگتن بر این موضوع است. در واقع هیچ حرکتی در چارچوب مذاکرات وین صورت نگرفت.

وی بدون اشاره به موانع واشنگتن در روند احیای برجام و خروج یکجانبه دولت قبلی از این توافق، دلیل توقف مذاکرات و بن بست آن را پذیرش مواضع تهران در قبال برجام دانست. دو ماه گذشته، این با بازگشت به توافق در تضاد بوده است. آنها مطالباتی را مطرح می کنند که ربطی به برجام ندارد. تا زمانی که موضوع ادامه داشته باشد، مذاکرات به بن بست می رسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/