مناطق مرزی فرصت‌های مهم توسعه روابط ایران و ترکمنستان هستندبه گزارش بازار، سردار بردی محمداُف رئیس جمهور ترکمنستان عصر امروز (چهارشنبه، ۲۵ خردادماه) با حضور در بهارستان با دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

قالیباف در این دیدار با اشاره به مراوده با دوست و همسایه برای جمهوری اسلامی ایران، گفت: از سیاست‌های قطعی دولت سیزدهم و مجلس یازدهم، برقراری ارتباط و تعمیم آن با روابط دوست و همسایه و گسترش در سطوح مختلف و زمینه‌های گوناگون است. این سفر آغاز یک تحول جدی میان تهران و عشق آباد خواهد بود.

مجلس شورای اسلامی در ادامه با توجه به لزوم جبران عقب‌ماندگی‌ها به دلیل سردی روابط در سال‌های رئیس‌های گذشته، گفت: در این راستا نیاز است که از ظرفیت‌های دو کشور استفاده شود و یادداشت‌های تفاهم به امضا برسد تا به سرعت اجرا شود.

وی در ادامه با اشاره به گسترش روابط در سه سطح، عنوان کرد: موقعیت‌های مرزی به‌عنوان مهم‌ترین فرصت برای گسترش روابط میان دو کشور است که استان‌های مرزی خراسان، استان‌های شمال و گلستان‌ها در این خصوص هستند و در شهرهای مناطق مرزی نیز وجود دارند. استان‌های مجاور در ترکمنستان به لحاظ فرهنگی و تمدن نزدیک، نشست‌های مرزی و ملاقات‌های محلی می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند.

قالیباف در ادامه با اشاره به تقویت روابط در سطح ملی، اظهار داشت: فرصت‌های زیادی میان دو کشور به لحاظ حمل‌ونقل و انرژی وجود دارد که در شرایط خاص جنگ روسیه و وقوع رخ می‌دهد باید از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی استفاده شود. گام‌های سیاسی و امنیتی بزرگ‌تری برداریم.

قوه مقننه فرصت های بزرگ دیگر در حوزه همکاری های منطقه ای را سازمان های مشترک همکاری دانست و اظهار کرد: همکاری های منطقه ای در قالب سازمان ها به عنوان کنفرانس اسلامی و ساحلی دریای خزر می تواند رئیس روابط دوجانبه در موضوعات منطقه باشد.

وی همچنین به ایجاد امنیت در کشور همسایه ایران و ترکمنستان اشاره و بیان کرد: حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان و موضوع مواد مخدر از مهم‌ترین مسائلی است که نیازمند همکاری‌های جدی میان هم‌مرزها و همسایه‌های افغانستان است که در این زمینه نیازمند هماهنگی هستند. .

قالیباف ایجاد یک دولت ملی متشکل از همه گروه‌ها و کارهای افغانستانی را برای حفظ ثبات و امنیت در این کشور دانست و افزود: در ادامه نام‌ها، ساختارهای اقتصادی تجاری و تجاری موجود در میان همسایگان افغانستان و منطقه از بین خواهند رفت. یادداشت‌های تفاهم امضا شده در جریان این سفر برای حفظ آرامش و امنیت و توسعه روابط متمرکز باشید.

قانونگذاری کشور همچنین مصرف مواد مخدر و افراطی‌گرایی را از آسیب‌های جدی افغانستان می‌دانست که ممکن است به همسایه آسیب وارد شود و در این خصوص ادامه داد: توجه و حضور کاملاً در منطقه احساس می‌شود که باید به آن آسیب برساند.

وی همچنین با بیان اینکه امروز حدود 6 میلیون مهاجر در ایران حضور دارند، عنوان کرد: ایران سالیانی است که به برادران و خواهران دینی و همسایه خود میزبانی می کند اما این کار هزینه های سنگین اقتصادی نیز برای ما وجود دارد که باید در این خصوص انجام شود. چاره‌اندیشی صورت می‌گیرد تا آرامش و امنیت پایدار در منطقه باشد.

قالیباف ادامه داد: برای دستیابی به این مهم نیازمند همکاری همسایه و مسلمان هستیم تا به امنیت امنیتی و اقتصادی برسیم در این خصوص امیدواریم دو کشور ایران و ترکمنستان با استفاده از روابط مشترک فرهنگی، روابط دوجانبه خود را در حوزه های مختلف به‌عنوان دو کشور. دوست، مسلمان، برادر، هم فرهنگ و هم تمدن دهنده.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان آغازان کرد: دور از روابط میان دو کشور آغاز شد که در این روابط مناسب گروه‌های دوستی پارلمانی و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور ویژه در بخش افزایش ویژه قرار دارند.

سردار بردی محمداف نیز در این دیدار ضمن تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی ایران، گسترش و روابط دوجانبه میان دو کشور را برای ترکمنستان بسیار مهم توصیف کرد و گفت: گسترش همکاری‌ها و مناسبات با همسایگان از اولویت‌های جمهوری ترکمنستان از این رو به رو است. عنوان رئیس جمهور، اولین سفرهای خود را با اولویت همسایگان به ویژه ایران قرار دادم.

جمهوری ترکمنستان با اشاره به ملاقات‌های متعددی که در جریان این سفر است، اظهار داشت: امروز افتخار ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی ایران را داشتم و از بیانات خود استفاده کردم. همچنین توافقنامه‌های متعددی میان دو طرف به امضا رسید که امیدوارم نقش مهمی در توسعه روابط ایفا کند.

وی در ادامه با بیان اینکه این شاهد سی‌امین سال برقراری روابط میان دو کشور هستیم، می‌شود: روابط انسان دوستانه میان دو کشور روز به روز در حال گسترش است که در این روابط میان مجالس همسایه نیز بسیار حائز مهم است.

جمهوری ترکمنستان در پایان با اشاره به تغییراتی که در سال 2021 در ترکمنستان رخ داد و 2 مجلس در این کشور شکل گرفت، نظران کرد: امیدواریم ملاقات‌ها و نمایندگان مجلس‌های دو کشور بیش از پیش فعال شود.

به گزارش خانه ملت، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در این جلسه برخی از توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم به امضا و وضعیت اقتصادی و اقتصادی میان دو کشور را تشریح کرد. همچنین در این جلسه، علی جدی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکمنستان و برخی از استان های خراسان شمالی، رضوی و گلستان که با ترکمنستان هم مرز هستند، حضور دارند.